MENU
zdravy-zivot

GREP je skvelý na chudnutie. Ale ak ho jete s TÝMTO, riskujete!

Ilustračná snímka
Zdravý život

GREP je skvelý na chudnutie. Ale ak ho jete s TÝMTO, riskujete!

Horkastý grep vás môže chuťou odradiť, ale vitamínmi nabité ovocie za to podporí vaše zdravie aj chudnutie. Má ale aj jedno veľké proti. Niekedy sa jesť nevyplatí.

Vitamínová bomba

 

Niektoré vedecké dôkazy podporujú konzumáciu grepu s ohľadom na jeho pozitívne účinky pri chudnutí, niektorí sa zase obávajú, že jeho zvýšená konzumácia vie v tele narobiť aj veľa škody, informuje Dobré jedlo

Konzumáciou grepu do tela dostanete dostatok vitamínu C, ktorý podporí vašu imunitu. Jeden pohár grepovej šťavy obsahuje viac než 100 % odporúčanej dennej dávky. Grep je tiež dobrým potravinovým zdrojom vitamínu B a kyseliny listovej, ktoré sú dôležité pre metabolizmus glukózy v tele a rast buniek. Betakarotén v grepe zase pomáha predchádzať tvorbe vrások a spomaľuje proces starnutia pokožky. Okrem toho obsahuje významné enzýmy podporujúce látkovú výmenu. Bohatý je tiež na minerály ako vápnik, horčík a draslík.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor