MENU
zdravy-zivot

Globálna epidémia, ktorá ničí Slovákov. Otestujte sa: Čo robíte, aby ste jej nepodľahli?

Na súčasný celosvetový problém upozorňuje aj 4. marec, Svetový deň obezity.

Súvisiace témy

Zdravý život

Globálna epidémia, ktorá ničí Slovákov. Otestujte sa: Čo robíte, aby ste jej nepodľahli?

Každý z nás vie, že obezita a cukrovka spolu súvisia. Vedci už dávnejšie vymysleli pre tieto chronické ochorenia spoločný názov - diabezita.

Diabezita je už obrovským problémom, nielen zdravotným, ale aj sociálnym a ekonomickým. S cukrovkou 2. typu, ktorú vyvoláva práve nadváha a tučnota, sa spája veľa ďalších ochorení, predovšetkým chorôb srdca a ciev, onkologických či neurodegeneratívnych.

Nechce sa nám

Svetová zdravotnícka organizácia, ale aj jednotlivé štáty a lekári nás každoročne vyzývajú, aby sme schudli. Žiaľ, zatiaľ sa nám to nedarí, a čo si budeme hovoriť, ani sa nám chudnúť nechce. Na chutné vyprážané jedlá, pokrmy z fastoodu, sladké malinovky a zákusky sme si zvykli my, dospelí, ale aj naše deti. Nechce sa nám ani športovať, aby sme aspoň vyrovnali príjem a výdaj kalórií. Štatistky, ktoré potvrdzujú vzrastajúcu obezitu a s ňou súvisiacu cukrovku, sú však neomylné.

Neprehliadnite: Pozor na veľké bruško! TIETO ochorenia odhalí obvod vášho pásu

Konečne sa dohodli

Svetová obezitologická federácia (WOF) a Európska spoločnosť pre štúdium obezity (EASO)  tento rok po prvý raz vyhlásili spoločný Svetový deň obezity na stredu 4. marca 2020. K ich aktivitám sa hlási aj Slovenská obezitologická asociácia (SOA), ktorá pri tejto príležitosti pripravila 5. ročník Slovenského dňa obezity. Zameria sa na merania vo vybraných lekárňach, kde budú mať návštevníci možnosť zistiť svoje BMI, či krvný tlak, glykémiu. Súčasťou slovenského projektu budú aj prednášky pre odbornú verejnosť o moderných trendoch v manažmente obezity. Uskutočnia sa na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave, Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre a na Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Piešťanoch, tiež v rámci kongresov medicínskych odborných spoločností.

Varovné príznaky cukrovky: Takto odhalíte chorobu, ktorou trpí 380-tisíc Slovákov

Toto sú fakty

 • Obezita I. stupňa (BMI 30 –35 kg/m2) skracuje dĺžku života cca o 3 roky.
 • Obezita III. stupňa (BMI 40 –50 kg/m2) skracuje dĺžku života cca o 8-10 rokov.
 • Každých 5kg/m2 nárastu BMI vedie k 40 % nárastu mortality pre ischemickú chorobu srdca, cievnu mozgovú príhodu a ostatné cievne ochorenia.
 • Dvojnásobne sa zvyšuje riziko úmrtia na srdcovo-cievne ochorenia pri BMI ≥ 35 kg/m2.
 • Obezita je rizikovým faktorom celkovej úmrtnosti.
 • Priame náklady na zdravotnú starostlivosť v dôsledku obezity v Európe tvoria až 7 % celkových zdravotníckych nákladov a sú porovnateľné so zhubnými onkologickými ochoreniami.

Sedavé zamestnanie verzus chudnutie: TOP 8 tipov, vďaka ktorým nepriberiete

Sme nepoučiteľní?

Čísiel je veľa, výsledkov, žiaľ, málo. Podľa Svetovej zdravotnej organizácie predstavujú nadhmotnosť a obezita najvýznamnejšiu príčinu vážnych chronických ochorení a úmrtí, ktoré by sa dali eliminovať včasnou úpravou životného štýlu. Podľa prieskumu European Health Examination Survey (EHES) malo v roku 2012 na Slovensku nadhmotnosť 61,8 % dospelých, z toho 23,4 % trpelo obezitou. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) z roku 2018 sa na cukrovku liečilo takmer 400 000 osôb, 91 % tvorili pacienti s cukrovkou 2. typu, ktorú má na svedomí práve obezita. Európska komisia (EC) už v roku 2012 na konferencii „Diabezita – globálna výzva“ upozornila, že iba v Európe trpí diabetom 32 miliónov ľudí, z toho viac ako 6 miliónov o svojom ochorení nevie. Podľa odborníkov toto číslo do roku 2030 narastie o 25 %, teda o ďalších 40 miliónov ľudí.

Nerozlučné dvojičky

„Diabetes a cukrovka sú nerozlučné dvojičky,"  tvrdí doktorka Ľubomíra Fábryová z metabolickej kliniky a z Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave. U nás nastúpila podľa nej a jej kolegov Ľubomíra Baráka a Ľubice Tichej epidémia obezity až o 15 až 20 rokov neskôr ako v iných priemyselne vyspelých krajinách. Podľa projektu SZO z roku 2009/2010 sa nadhmotnosť/obezita vyskytovala u 29 % chlapcov a 13 % dievčat vo veku 11 rokov, u 28 % chlapcov a 10 % dievčat vo veku 13 rokov a u 18 % a 8 % 15-ročných chlapcov a dievčat. Projekt na stredných školách zistil nadhmotnosť u 17,8 % chlapcov a 14,9 % dievčat a obezitu u 17,5 % chlapcov a 10,3 % dievčat. Väčšina detských pacientov pochádzala z rómskeho etnika z rôznych regiónov Slovenska a väčšina z nich bola obézna.

Liečba? Hýbať sa a jesť zdravšie!

Diabezita, teda obezita plus cukrovka, je podľa Ľubomíry Fábryovej komplexné, chronické ochorenie s náročnou a nákladnou liečbou následných ochorením. Čím dlhšie ním trpí pacient, tým je ťažšie ho liečiť. Je preto veľmi dôležité včasne podchytiť pacientov, dbať na prevenciu obezity a znižovať riziká súvisiace s nesprávnym životným štýlom.

Ako odštartovať športovanie, keď máte nadváhu? Radí lekárka

OTESTUJTE SA: 

4 otázky, ako ste pripravení schudnúť a zmeniť svoj životný štýl. Na nasledujúce otázky odpovedzte ÁNO alebo NIE:

1. Snažili ste sa v priebehu posledného mesiaca aktívne schudnúť?

 • ÁNO
 • NIE

2. Snažili ste sa v priebehu posledného mesiaca aktívne zabrániť priberaniu?

 • ÁNO
 • NIE

3. Uvažujete, že schudnete tak, aby ste v nasledujúcich šiestich mesiacoch dosiahli svoj cieľ?

 • ÁNO
 • NIE

4. Podarilo sa vám udržať si počas posledných šiestich mesiacoch želanú hmotnosť?

 • ÁNO
 • NIE

Chudnutie verzus cukrovka? Nezabúdate na týchto 5 vecí

Ak ste na otázky 1, 2, 3 ste odpovedali NIE:
Táto fáza sa volá prekontemplácia. V posledných šiestich mesiacoch ste vôbec neuvažovali o chudnutí, hoci by ste možno potrebovali pár, alebo dokonca veľa kíl zhodiť. Prehodnoťte svoj životný štýl a poraďte sa odborníkom na chudnutie o snahe zmeniť ho.

Ak ste na otázky 1 a 2 ste odpovedali NIE a na otázku 3 ste odpovedali ÁNO:
Táto fáza sa volá kontemplácia. Vážne uvažujete o tom, že by ste mali schudnúť. Odborník na chudnutie vás môže oboznámiť so správnymi postupmi redukčnej liečby.

Ak ste na otázky 1 a 2 ste odpovedali ÁNO a na otázku 4 ste odpovedali NIE:
Táto fáza sa volá akcia. Patríte k ľuďom, ktorí sa aktívne snažia schudnúť, alebo boli úspešní, ale ich úspech trval menej ako šesť mesiacov. Zaslúžite si povzbudenie za všetky pozitívne zmeny, ktoré ste dosiahli. Odborník by vám mal poskytnúť ďalšiu podporu.

Ak ste na otázky 1, 2 a 4 odpovedali ÁNO:
Táto fáza je udržiavacia. Gratulujeme, za šesť mesiacov ste schudli, hmotnosť si udržiavate a je to na vás vidieť! Odborník by vás mal povzbudiť a posilniť vo vás snahu udržiavať všetky pozitívne zmeny.

Anketu poskytol doc. MUDr. Peter Minárik, PhD. MSc., odborník na výživu, viceprezident Slovenskej obezitologickej asociácie. Redakčne upravené.

Čítajte tiež:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor