Hoci v minulosti sa ginko dvojlaločné považovalo za účinný posilovač pamäti, najmä extrakt z jeho listov a plodov. Nie je to tak! Potvrdilo to niekoľko po sebe nasledujúcich výskumov. Extrakt z ginka sa skúmal na zdravých ľudoch i pacientoch s poruchami pamäte, a u nikoho sa neobjavili žiadne zmeny. Ginko pamäť nezlepšuje, ani nezhoršuje, proste nemá žiaden účinok na kognitívne schopnosti. „Obľúbenosť tohto prípravku však možno pripísať skôr sile reklamy než skutočne merateľným zmenám v mozgu,“ upozorňujú vedci z Harvardovej lekárskej školy.
Ginko biloba
Jeho história siaha do obdobia prvohôr. Japonci, Číňania a Kórejčania považujú ginko za posvätný strom. Dorastá do výšky štyridsať metrov a údajne sa dožíva až dvetisíc rokov! Ako liečivo sa používajú predovšetkým listy. Hovorí sa o ňom, že povzbudzuje pamäť, ale pripisuje sa mu aj schopnosť zlepšiť mozgovú činnosť, vraj má priaznivý účinok pri depresiách, úzkosti a migréne. Podľa odborníkov z Harvardovej lekárskej školy to však nie je pravda! V podozrení sú preto i ostatné účinky, ktoré sa mu prisudzujú. Sami na sebe preto vyskúšajte, či vám ginko normalizuje krvný tlak, tíši astmu, alergiu, infekcie alebo zápaly.
Rozprúdi krv
Ak sa rozhodnete ginko pestovať, určite neoľutujete. Získate majestátny strom, ktorý nezníčí ani atómový útok. Vypestovať ho dokážete aj v črepníku. Oplatí sa to najňa ľuďom, ktorí majú večne studené ruky a nohy. Ginko vás zahreje.
Dnes dokážu záhradníci ginko rozmnožiť pomocou odrezkov a šľachtenia. A práve vďaka tomuto spôsobu sa môžete dostať k vyhľadávaným nízkorastúcim odrodám, ktoré sa dajú ľahko pestovať v záhrade alebo dokonca vo väčšom črepníku.
Čo sa o ginku oplatí vedieť?
Prežil atómový útok
Je také silné, že ako jediný druh prežil aj atómový útok na Hirošimu. Ginko je pozostatok z ranej histórie Zeme, posledný zástupca dávno zaniknutej rastlinnej ríše.
Skôr ako ho začnete pestovať, musíte vedieť, že jeho plody vám radosť nespravia!!!
Čítajte ďalej