MENU
zdravy-zivot

Ginko vám pamäť nezlepší, ale siahnuť sa po ňom oplatí. Kedy?

Hoci sa dokázalo, že ginko vám pamäť nevráti, jedno mu ostalo. Perfektne rozprúdi krv a tým dokáže rozohriať aj prsty na nohách.
Zdravý život

Ginko vám pamäť nezlepší, ale siahnuť sa po ňom oplatí. Kedy?

Vyznačuje sa dlhovekosťou, odolnosťou proti škodcom a neuveriteľnou vitalitou, vďaka čomu dokázal tento strom poraziť čas. Skvelé je, že ginko si dokážete vypestovať aj doma. Prečo sa oplatí?

Hoci v minulosti sa ginko dvojlaločné považovalo za účinný posilovač pamäti, najmä extrakt z jeho listov a plodov. Nie je to tak! Potvrdilo to niekoľko po sebe nasledujúcich výskumov. Extrakt z ginka sa skúmal na zdravých ľudoch i pacientoch s poruchami pamäte, a u nikoho sa neobjavili žiadne zmeny. Ginko pamäť nezlepšuje, ani nezhoršuje, proste nemá žiaden účinok na kognitívne schopnosti. „Obľúbenosť tohto prípravku však možno pripísať skôr sile reklamy než skutočne merateľným zmenám v mozgu,“ upozorňujú vedci z Harvardovej lekárskej školy.

Ginko biloba

Jeho história siaha do obdobia prvohôr. Japonci, Číňania a Kórejčania považujú ginko za posvätný strom. Dorastá do výšky štyridsať metrov a údajne sa dožíva až dvetisíc rokov! Ako liečivo sa používajú predovšetkým listy. Hovorí sa o ňom, že povzbudzuje pamäť, ale pripisuje sa mu aj schopnosť zlepšiť mozgovú činnosť, vraj má priaznivý účinok pri depresiách, úzkosti a migréne. Podľa odborníkov z Harvardovej lekárskej školy to však nie je pravda! V podozrení sú preto i ostatné účinky, ktoré sa mu prisudzujú. Sami na sebe preto vyskúšajte, či vám ginko normalizuje krvný tlak, tíši astmu, alergiu, infekcie alebo zápaly.

Rozprúdi krv

Ak sa rozhodnete ginko pestovať, určite neoľutujete. Získate majestátny strom, ktorý nezníčí ani atómový útok.  Vypestovať ho dokážete aj v črepníku.  Oplatí sa to najňa ľuďom, ktorí majú večne studené ruky a nohy.  Ginko vás zahreje.
Dnes dokážu záhradníci ginko rozmnožiť pomocou odrezkov a šľachtenia. A práve vďaka tomuto spôsobu sa môžete dostať k vyhľadávaným nízkorastúcim odrodám, ktoré sa dajú ľahko pestovať v záhrade alebo dokonca vo väčšom črepníku.

Čo sa o ginku oplatí vedieť? 

Prežil atómový útok

Je také silné, že ako jediný druh prežil aj atómový útok na Hirošimu. Ginko je pozostatok z ranej histórie Zeme, posledný zástupca dávno zaniknutej rastlinnej ríše.

Skôr ako ho začnete pestovať, musíte vedieť, že jeho plody vám radosť nespravia!!!
Čítajte ďalej 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia