MENU
zdravy-zivot

Gény obezity máme takmer všetci. Zapne ich prekvapivá chyba s večerou

Menej je viac? Nie vždy. Názor odborníčky na chudnutie vás prekvapí.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Gény obezity máme takmer všetci. Zapne ich prekvapivá chyba s večerou

Stále počúvate, že je to vaša vina? Nadváhu máme v génoch. Rozhoduje to, či im dáte šancu.

Genetika je veľmi dôležitá, ale nie je to jediný faktor, ktorý ovplyvňuje ručičku na váhe. „Keďže takmer všetci priberáme – keď sa nehýbeme a keď priveľa jeme," hovorí MUDr. Barbara Ukropcová, vedkyňa  a lekárka z Ústavu experimentálnej endokrinológie Biomedicínskeho  centra Slovenskej akadémie vied. Väčšina ľudí má práve tie gény, ktoré predurčujú na uskladňovanie nadbytočných kalórií. „Preto je vo väčšine prípadov rozhodujúci náš životný štýl, naša životná voľba či voľba našich rodičov, po ktorých životný štýl tak často dedíme. Ale aj spoločenské nastavenie, ktoré podporuje skôr sedavosť a ponúka nadbytok kalórií," konštatuje.

8 trikov naštartuje zimné chudnutie. Potrebujete k tomu jedinú vec, nájdete ju doma

3 veci

Výsledky mnohých klinických štúdií naznačujú, že genetická predispozícia prispieva k vzniku obezity približne 40 až 70  percentami. Ide napríklad o chuťové preferencie, pocit spokojnosti či odmeny po jedle. „Naši predkovia mali po státisíce rokov k dispozícii  oveľa menej kalórií, ako máme my dnes. A stálo ich to nemálo úsilia, dokonca o ne často museli bojovať. Preto sa počas evolúcie najvýraznejšie uplatnili práve tie gény a mechanizmy, ktoré vedú  k ukladaniu energie, a nie tie, ktoré by nám ňou umožnili plytvať," hovorí Ukropcová. 
Existuje síce aj tzv. monogénová obezita, podmienená mutáciou, teda chybou jediného génu. Je však veľmi zriedkavá a prestavuje len zlomok zo všetkých prípadov obezity.  „K celkovej epidémii obezity prispievajú len málo. Väčšinou sa množstvo tuku zvyšuje výsledkom kombinácie genetickej predispozície,  prostredia a životného štýlu," ozrejmuje lekárka. Chudnutie musí byť spojené s trvalou zmenou životného štýlu. „Dôležité je vyhnúť sa nárazovým drastickým opatreniam a extrémnym režimom so zmenou v rámci vymedzeného  intervalu od-do," zdôrazňuje. Takéto extrémy k dlhodobej zmene podľa odborníčky nepovedú. 

Do Vianoc - 3 kilogramy! Túto diétu tukové bunky nenávidia a srdce miluje

Robíte túto chybu? 

Podľa výživovej odborníčky Martiny Dvořákovej je telo zložitý mechanizmus a nie vždy platí  jednoduchá rovnica, že keď znížim príjem, človek schudne. „Často sa stretávam s klientmi, ktorí sa domnievajú, že keď znížia svoj denný kalorický príjem alebo vynechajú niektoré jedlá, ako napríklad večeru, budú automaticky chudnúť. V praxi to ale tak byť vôbec nemusí." Radí v priebehu dňa nezostať zrazu bez jedla, aby ste narýchlo nesiahli po nezdravej alternatíve. „Keď telu dodávame jedlo pravidelne počas dňa v správnom  množstvo a zložení, budeme po celý deň rovnomerne sýti. Nehrozí, že nás prepadne vlčí hlad. Zrýchli si nám metabolizmus  a telo si nebude vytvárať tukové zásoby na horšie časy,“ vysvetľuje.

► Kľúč k chudnutiu odhalený. Kalórie navyše vždy neškodia, zaváži jedna zmena

Čítajte aj: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor