MENU
zdravy-zivot

Geniálny TRIK všeobecnej lekárky proti opuchnutým nohám: TOTO ste už skúsili?

Elegant,Young,Lady,In,Fashionable,Shoes,Isolated,On,White.summer,Footwear,trendy
Zdravý život

Geniálny TRIK všeobecnej lekárky proti opuchnutým nohám: TOTO ste už skúsili?

Ak máte sklon k opuchom, no netrpíte žiadnym ochorením, je čas pozrieť sa na zúbok vášmu jedálnemu lístku.

Overte si, či sa vo vašom jedálnom lístku nenachádzajú potraviny, ktoré vodu v tele umelo zvyšujú. „Mojich pacientov aktuálne trápia najviac opuchy dolných končatín. Teplo, horúce letné dni, pobyt na slnku cievam veľmi neprospieva. Existuje však zopár rád a tipov, ako im predísť, ktoré sa snažím dodržiavať ja sama a odporúčam ich aj svojim pacientom. Základ je udržiavanie si hmotnosť, ku ktorej prispieva pravidelný a vhodný pohyb - rýchla chôdza, bicyklovanie, plávanie, turistika. Vyhnite sa dlhému státiu a sedeniu,“ odporúča všeobecná lekárka z Košíc Diana Ganajová.

Určite by sme mali dávať pozor na to, čo prispieva k tvorbe opuchov, napríklad nadbytok soli. Pozor však aj na skrytú soľ v potrave vo forme rôznych údenín, orieškov, čipsov. Hlavne teraz v lete dbajte na správny pitný režim, doprajte si aj minerálne vody, no nepreháňajte to s tými s vyšším obsahom sodíka. Najmä ak trpíte srdcovo-cievnymi, žilovými čo obličkovými ochoreniami,“ nabáda.

Škaredý a nebezpečný

Držte na uzde aj svoje závislosti. „Opatrne s alkoholom! Druh opuchu z alkoholu je rozhodne v prvých fázach nielen neestetický, ale ak sa to stane pravidlom, opuch spôsobený cirhózou pečene nadobúda iné rozmery a zdravotné riziká,“ upozorňuje lekárka. „Pousilujte sa znížiť denné dávky kávy i cigariet. Namiesto toho výborne pôsobí prasličkový čaj, petržlen, brusnice, ktoré pri chronickej žilovej chorobe dolných končatín a jej adekvátnej komplexnej liečbe venotonikami napomáhajú zvyšovať samotný účinok liečby mikronizovaným diosmínom a hesperidínom,“ radí lekárka.

Pripravte sa na cestu

Vyvarovať sa v lete dovolenkám by bol asi hrach na stenu, dodržte pri dlhých cestách aspoň základné pravidlá proti opuchom. „Ak cestujete autom, robte si časté zastávky, dostatočne sa hydratujte, robte jednoduché cviky cievnej gymnastiky. Zlepšenie cirkulácie podporí aj zvýšená poloha nôh, užívanie potravín s vysokým obsahom bioflavonoidov, ktoré stabilizujú žilovú stenu, ako je napríklad špenát, brokolica, cibuľa, cesnak, citrusy, čerešne, čučoriedky, jablká,“ konkretizuje všeobecná lekárka Varechová, ktoré môžete dodržiavať celoročne.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor