MENU
zdravy-zivot

Geniálny TRIK všeobecnej lekárky proti opuchnutým nohám: TOTO ste už skúsili?

Elegant,Young,Lady,In,Fashionable,Shoes,Isolated,On,White.summer,Footwear,trendy
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Geniálny TRIK všeobecnej lekárky proti opuchnutým nohám: TOTO ste už skúsili?

Ak máte sklon k opuchom, no netrpíte žiadnym ochorením, je čas pozrieť sa na zúbok vášmu jedálnemu lístku.

Overte si, či sa vo vašom jedálnom lístku nenachádzajú potraviny, ktoré vodu v tele umelo zvyšujú. „Mojich pacientov aktuálne trápia najviac opuchy dolných končatín. Teplo, horúce letné dni, pobyt na slnku cievam veľmi neprospieva. Existuje však zopár rád a tipov, ako im predísť, ktoré sa snažím dodržiavať ja sama a odporúčam ich aj svojim pacientom. Základ je udržiavanie si hmotnosť, ku ktorej prispieva pravidelný a vhodný pohyb - rýchla chôdza, bicyklovanie, plávanie, turistika. Vyhnite sa dlhému státiu a sedeniu,“ odporúča všeobecná lekárka z Košíc Diana Ganajová.

Určite by sme mali dávať pozor na to, čo prispieva k tvorbe opuchov, napríklad nadbytok soli. Pozor však aj na skrytú soľ v potrave vo forme rôznych údenín, orieškov, čipsov. Hlavne teraz v lete dbajte na správny pitný režim, doprajte si aj minerálne vody, no nepreháňajte to s tými s vyšším obsahom sodíka. Najmä ak trpíte srdcovo-cievnymi, žilovými čo obličkovými ochoreniami,“ nabáda.

Škaredý a nebezpečný

Držte na uzde aj svoje závislosti. „Opatrne s alkoholom! Druh opuchu z alkoholu je rozhodne v prvých fázach nielen neestetický, ale ak sa to stane pravidlom, opuch spôsobený cirhózou pečene nadobúda iné rozmery a zdravotné riziká,“ upozorňuje lekárka. „Pousilujte sa znížiť denné dávky kávy i cigariet. Namiesto toho výborne pôsobí prasličkový čaj, petržlen, brusnice, ktoré pri chronickej žilovej chorobe dolných končatín a jej adekvátnej komplexnej liečbe venotonikami napomáhajú zvyšovať samotný účinok liečby mikronizovaným diosmínom a hesperidínom,“ radí lekárka.

Pripravte sa na cestu

Vyvarovať sa v lete dovolenkám by bol asi hrach na stenu, dodržte pri dlhých cestách aspoň základné pravidlá proti opuchom. „Ak cestujete autom, robte si časté zastávky, dostatočne sa hydratujte, robte jednoduché cviky cievnej gymnastiky. Zlepšenie cirkulácie podporí aj zvýšená poloha nôh, užívanie potravín s vysokým obsahom bioflavonoidov, ktoré stabilizujú žilovú stenu, ako je napríklad špenát, brokolica, cibuľa, cesnak, citrusy, čerešne, čučoriedky, jablká,“ konkretizuje všeobecná lekárka Varechová, ktoré môžete dodržiavať celoročne.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor