MENU
zdravy-zivot

Fyzioterapeuti radia: 7 tipov ako predbehnúť bolesť chrbta

Bolesť chrbta môžete predbehnúť.
Zdravý život

Fyzioterapeuti radia: 7 tipov ako predbehnúť bolesť chrbta

Ako dlho zvyknete sedieť v práci? Skláňali ste sa počas cesty v autobuse nad mobilom? Ako nosíte kabelku? Vybočenie zo stereotypov vám môže zachrániť chrbát.

Chrbtu začnete venovať pozornosť väčšinou až vtedy, keď sa ohlási. Z nečinnosti mnohých vytrhne často až vytrvalá, nepríjemná bolesť. Začnite si ho všímať oveľa skôr a môžete sa vyhnúť väčším ťažkostiam. Sedenie na fitlopte nevyrieši všetko. Zdravý chrbát miluje aktívnejší život a drobné zmeny.

1. Meňte polohy

Statická poloha, v ktorej zotrváte dlhší čas, chrbtu neprospieva.Statická poloha, v ktorej zotrváte dlhší čas, chrbtu neprospieva.
Zdroj: Shutterstock

Statická poloha, v ktorej zotrváte dlhší čas, chrbtu neprospieva. Ani najlepšie nastavená ergonomická stolička alebo fitlopta nie sú zdravé, ak na nich sedíte príliš dlho. Pre telo je prirodzený pohyb. Najlepšie, čo môžete urobiť, je meniť polohy tak často, ako sa len dá,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič. Vyjdite pešo aspoň 2 poschodia, prejdite sa alebo si zacvičte kompenzačné cvičenia.“ Jedným z najjednoduchších riešení sú aj polohovateľné pracovné stoly. Vyvarovať sa oplatí aj ďalších drobných chýb. Ide hlavne o monitor umiestnený na pravej alebo ľavej strane stola. „Spôsobí to vytočenie tela a vznik nerovnomerného napätia,“ vysvetľuje odborníčka. „Vzhľadom na držanie hlavy, predklon a predsunutie krčnej chrbtice je nevhodná i dlhodobá práca na notebooku.“

Ďalšie tipy►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor