MENU
zdravy-zivot

Ryha na UCHU prezradí, či vám hrozí ochorenie SRDCA

Všímajte si ušný lalôčik a zistíte, ako je na tom vaše srdce.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ryha na UCHU prezradí, či vám hrozí ochorenie SRDCA

Ušný lalôčik je dôležitý ukazovateľ pre kardiológov. Môže odhaliť, že vám hrozí infarkt alebo porážka. Pozrite sa do zrkadla, ako ste na tom vy.

Frankov znak, čiže diagonálna ryha na ušnom lalôčiku, ktorá sa tiahne cez lalôčik od zvukovodu  smerom dozadu, pod uhlom 45 stupňov, až k okraju ušnice, je dôležitým signálom, že vaše cievy nie sú v poriadku a hrozí vám mozgová porážka či srdový infarkt.

Tento príznak prvýkrát opísal doktor Sanders T. Frank v roku 1973 ako kožný nález, ktorý predpovedá ochorenie koronárnych artérií. Podľa mnohých kardiológov by prehliadka ušných lalokov mala patriť k vyšetreniu pacientov s podozrením na ochorenie koronárnej artérie.

Koronárna choroba srdca je ochorenie, pri ktorom tepny vyživujúce srdce nie sú schopné dostatočne ho zásobovať krvou. Predpokladá sa, že upchatie tepien, ktoré zvyšuje aj riziko mozgovej príhody, vedie tiež k nedostatočnému prekrveniu ušných lalokov. To spôsobí stratu pružnosti a následne viditeľné ryhy na uchu. 

Nejde len o starnutie kože

V štúdii publikovanej v časopise American Journal of Medicine výskumníci zistili, že 88% pacientov, ktorí utrpeli porážku, mali na ušných lalokoch ryhy. Platilo to aj na 73% tých, u ktorých sa vyskytla len mozgová príhoda.

Už skorší výskum spájal ryhy na ušiach s vyšším rizikom srdcového infarktu. Z tých, čo prekonali srdcový infarkt, malo 77% spomínané ryhy na ušiach. Naproti tomu medzi tými, čo infarkt neprekonali, malo ryhy len 40%.

Americký doktor Sanders T.Frank všimol, že ryhy na ušných lalôčikoch sa bežne vyskytujú aj u mladších pacientov s angínou pektoris. Okrem predpokladu, že záhyby naznačujú upchaté tepny, je ďalšou možnosťou, že sú znakom zrýchleného starnutia. Odborníci ho zatiaľ nepovažujú za jednoznačný rizikový faktor. No aj podľa článku doktora Omera Ali Mohameda Ahmeda Elawadava publikovaného v Oxford Medical Case Reports v septembri 2021 by sa "kontrola ušných lalokov mala považovať za neoddeliteľnú súčasť fyzikálneho vyšetrenia v klinickej praxi u pacientov s podozrením na ochorenie koronárnych artérií".

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor