MENU
zdravy-zivot

FOTOtréning: 8x ako si môžete doma účinne spevniť kolená

Kolená spevnia stabilizačné cviky, fyzioterapeutka vám ukáže, ktoré sú ideálne.
Zdroj: Laura Witteková

Súvisiace témy

Zdravý život

FOTOtréning: 8x ako si môžete doma účinne spevniť kolená

Svaly okolo kolena sú výborné stabilizátory. Neviete, ako si ich máte posilniť a kto vás pri cvičení skontroluje? Fyzioterapeutka Lenka Augustínová vám ukáže, ako na to.

Svaly okolo kolena sa oplatí mať pevné, aj keď nemáte za sebou operáciu a nie ste vrcholový športovec. Môžu vás ochrániť pred vážnejšími zraneniami aj pri bežných úrazoch. „Svoj zdravotný stav by ste mali najskôr konzultovať s odborníkom, fyzioterapeutom. Pri cvičení je totiž dôležité správne dýchanie a práca s vnútrobrušným tlakom. Až keď si ich osvojíte, môžete začať so stabilizačnými cvikmi,“ približuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Augustínová. Práve odborník dohliadne na presnú pozíciu počas cvičenia. Aj doma by ste mali cvičiť pred zrkadlom alebo v spoločnosti niekoho, kto dohliadne na správnu techniku. Dôležité je napríklad držať hlavu v predĺžení trupu.

Pripravení? ►►►

Mostík

Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy, ruky
položte voľne popri tele. Postupne zdvíhajte
zadok z podložky tak, aby ste sa
neprehýbali v krížoch. Snažte sa zdvihnúť
po spodné uhly lopatiek. Po chvíli
pocítite zapojenie sedacích svalov
i zadnej strany stehien.Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy, ruky
položte voľne popri tele. Postupne zdvíhajte
zadok z podložky tak, aby ste sa
neprehýbali v krížoch. Snažte sa zdvihnúť
po spodné uhly lopatiek. Po chvíli
pocítite zapojenie sedacích svalov
i zadnej strany stehien.
Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy, ruky položte voľne popri tele. Postupne zdvíhajte zadok z podložky tak, aby ste sa neprehýbali v krížoch. Snažte sa zdvihnúť po spodné uhly lopatiek. Po chvíli pocítite zapojenie sedacích svalov i zadnej strany stehien.
Zdroj: Laura Witteková

 

Pokračovať Ďalej (1/8)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor