MENU
zdravy-zivot

Recept na šťastné manželstvo? Steffi Grafová a Andre Agassi sú spolu 20 rokov

Mali sme šťastie, stretli sme sa v správnom čase, tvrdí sympatická dvojica.
Zdravý život

Recept na šťastné manželstvo? Steffi Grafová a Andre Agassi sú spolu 20 rokov

Hoci zo začiatku mnohí nad ich vzťahom krútili hlavou, Steffi a André všetkých presvedčili, že sú pre seba stvorení. Zatiaľ sa im darí prekonať každú krízu. O tej poslednej sa špekulovala začiatkom roka.

Patria k najúspešnejším tenistom histórie a hoci sú už dnes päťdesiatnici, odkedy sa stiahli z profesionálneho športu, darí sa im žiť vo vzťahu bez škandálov. Keď sa v minulosti objavili na spoločenských akciách či tenisových exhibíciách, každý žasol nad tým ako Steffi Grafová po boku amerického búrliváka Andreho Agassiho doslova rozkvitla. Vychovávajú dve deti, avšk ani jednému z nich tenis príliš nevonia. Keď Steffi oslavoval päťdesiatku jej manžel opäť nešetril vyznaniami. „Len dúfam, že ma neopustí. Každý rok si prajem, aby so mnou zostala. Verím, že to tak bude ďalších dvadsať rokov," povedal vtedy v rozhovore pre nemecký Bild. Jeho najväčším želaním bolo, aby ich manželstvo pokračovalo presne ako doteraz. A čo by si prial pre svoju ženu? „Aby sa zo mňa stal lepší manžel,“ skonštatoval s úsmevom pre magazín Gala. Ako začal príbeh ich lásky?

Sníval o rande

Nemka Steffi Grafová bola prvou profesionálnou hráčkou, ktorej sa podarilo získať všetky grandslamové tituly i olympijské zlato. Keď začal po nej pokukovať rovnako úspešný Andre Agassi netušil, že získať si srdce disciplinovanej Nemky bude také ťažké. Sledoval ju vraj roky a mladíkovi, ktorému ženy ležali pri nohách, Steffi veľmi imponovala. Andre si však najskôr vyskúšal manželstvo s inou hviezdou, americkou herečkou Brooke Shields. Vydržalo len dva roky a na jeho sklonku vraj Andre začal intenzívnejšie pracovať na tom, aby sa so Steffi bližšie zoznámil. Vtedy tenistka randila s nemeckým pretekárom Michaelom Bartelsom. V roku 1999 oficiálne oznámila rozpad 7-ročného vzťahu a Andre rozvod. Už vtedy sa špekulovalo o novom tenisovom páre, ktorý sa neskôr oficiálne ukázal aj po prvýkrát verejnosti. Svoju lásku však väčšinou prežívali v ústraní.

V roku 1992 by nikto netipoval, že raz budú manželia.V roku 1992 by nikto netipoval, že raz budú manželia.
V roku 1992 by nikto netipoval, že raz budú manželia.
Zdroj: Getty Images

Dokonalý pár?

Na sklonku roku 2001, sa dvojici narodil syn Jaden Gil. Krátko pred jeho narodením sa Steffi a Andre v tichosti, len za prítomnosti svojich najbližších v Las Vegas zosobášili. O dva roky neskôr pribudlo do rodiny dievčatko Jaz Elle. Odvtedy si všetci užívajú rodinný život. Andre nikdy nezabudne zdôrazniť, že Steffi je pre neho dokonalou ženou. „Milujem na nej toľko vecí,“ vyznáva sa zo svojich citov bez rozpakov. „Jej krásu, eleganciu, ľudskosť a prívetivosť.“ Aj po rokoch spoločného života vie vystrúhať manželke kompliment, pri ktorom by bledli závisťou všetci romantici. „Keď stojí, je bohyňa a v pohybe sa mení na báseň,“ povedal na adresu Steffi. 

Za veľkú výhodu manželia považujú aj fakt, že obidvaja vyrastali na v tenisovom kolotoči.Za veľkú výhodu manželia považujú aj fakt, že obidvaja vyrastali na v tenisovom kolotoči.
Za veľkú výhodu manželia považujú aj fakt, že obidvaja vyrastali na v tenisovom kolotoči.
Zdroj: Getty Images

Za výhodu považuje aj to, že obidvaja väčšinu života prežili v tenisovom prostredí. Citlivosť, empatiu, čestnosť, ale i zmysel pre humor, to je len zlomok vlastností, ktoré imponujú Steffi na manželovi. Častá je i otázka, aký je ich recept na šťastné manželstvo. „Rešpekt a humor,“ odpovedala pohotovo Steffi pre magazín Bild am Sonntag. Jedným dychom však dodáva, že v tom musí byť aj dávka šťastia, stretnúť sa v ten správny čas. „Stretli sme sa v momente, keď sme sa navzájom prijali takí, akí sme.“ Po takmer dvadsiatich rokoch spolužitia však priznávajú, že vzťah si vyžaduje okrem lásky aj rešpekt, discplínu a odhodlanie.

Určite aj v ich spoločnom živote nie sú len samé ružové momenty. Už niekoľkokrát sa špekulovalo o ich rozchode. Naposledy sa takéto správy objavili začiatkom roka. Za všetkým sa však môžu skrývať len ďalšie rodinné príbehy, s ktorými sa ako dvojica musia vyrovnávať. Na jednej strane je Andreho sestra Rita, ktorá má veľké spory so synom a bez problémov priznáva, že potom ako ho vyhodila z domu sa ho ujali teta a strýko, teda Steffi a Andre. Riešiť však museli aj Steffinho problematického brata Michaela. Všetci sa však zhodujú na tom, že ich manželstvo je silné a ustoja i tieto ťažkosti. „Je to moja vysnívaná žena. Čím lepšie ju spoznáte, tým viac ju musíte milovať a rešpektovať,“ nadchol sa pred dvoma rokmi Andre. A hoci je Steffi vo vyjadreniach zdržanlivejšia, nikto o jej citoch nepochybuje. 

Voľné chvíle často trávia na jachte.Voľné chvíle často trávia na jachte.
Voľné chvíle často trávia na jachte.
Zdroj: Instargram@agassi

Spoja sily

Dohodnúť sa  vždy vedeli aj na výchove svojich detí. Ťažšie to bolo len v puberte. „Niekedy som si volala Andreho na pomoc. Dvaja sú silnejší,“ dodáva Steffi s úsmevom. „Sú to normálne deti v puberte.“ Ani jedno z detí sa nevenuje tenisu, ale rodičia si z toho ťažkú hlavu nerobia a majú z nich radosť. Dnes 19-ročný Jaden je úspešný bejzbalový hráč a má podpísanú zmluvu s vysokoškolským klubom, v ktorom sa pripravuje na profesionálnu kariéru. Jeho sestra, 17-ročná Jaz je skôr umelecká duša a nadchol ju okrem iného tanec. Súkromie si rodina chráni. Bývalé tenisové hviezdy žijú normálny život. Ani v manželstve to nie je vždy ružové, ale Andre má v tom jasno. „Sme jeden tím, partneri v dobrých i zlých časoch, vždy medzi nami bude blízkosť,“ povedal tenista pre nemecký časopis Gala. „Je to intímne spojenie a musíte byť pripravení na to, že na vzťahu treba pracovať. Vzájomne vyvážiť silné a slabé stránky.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor