MENU
zdravy-zivot

FOTO: Slávni s epilepsiou. Tieto hviezdy sa s ňou museli naučiť žiť

U Dannyho a Susan sa epilepsia objavila v detstve. Elton chorobu vyprovokoval sám.
Zdroj: Getty Images
Zdravý život

FOTO: Slávni s epilepsiou. Tieto hviezdy sa s ňou museli naučiť žiť

Epilepsiou trpeli Isaac Newton, Alfred Nobel, Napoleon Bonaparte, Julius Ceasar, ale aj Agatha Christie, Charles Dickens či Edgar Allan Poe. Ochorenie mozgu však nepatrí do minulosti. Ktorých slávnych súčasníkov sužuje?

Epilepsiou trpí päť až desať ľudí z tisícky, celosvetovo má túto chorobu približne 50 miliónov ľudí. Existuje viac ako štyridsať druhov a typov epilepsie. Niektoré sú genetické, iné súvisia s traumou či poranením mozgu. Spôsobiť ju môžu chemické, toxické, infekčné a ďalšie príčiny. Epilepsia je záchvatové ochorenie. Epileptici sú chorí len počas záchvatu a to je vo väčšine prípadov krátko. Inak sú zdraví. Majú obmedzenia, ktoré súvisia s pravidelným režimom spánku a bdenia, ale nie sú invalidi. Epileptický záchvat vzniká náhle a rovnako náhle aj končí, je to porucha vedomia alebo správania.

Ktoré známe tváre sa s epilepsiou museli naučiť žiť? ►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor