MENU
zdravy-zivot

FOTO: Hlavy už nebudú padať. Dizajnérka vymyslela skvelú pomôcku na cesty!

Spánok vo vlaku alebo autobuse sa často končí nepríjemnými bolesťami.
Zdravý život

FOTO: Hlavy už nebudú padať. Dizajnérka vymyslela skvelú pomôcku na cesty!

Patríte k ľuďom, ktorí sa boja zaspať v autobuse či vo vlaku, aby si neurobili hanbu?

Keď zatvoríte oči, zdriemnete si a hlava sa vám hompáľa zo strany na stranu. A to všetko pre zábavu zvyšného osadenstva.

Kľukaté cesty

Trochu hanby možno znesiete, ale spánok počas cestovania si vypýta aj ďalšiu daň, boľavý krk. Ak sa zrazu strhnete zo spánku alebo vlak prudko zabrzdí, môže sa cesta skončiť seknutím. Mnohým sa to stáva cestou do práce, takže stopercentný výkon je behom dňa utópiou. Môžno práve na to myslela americká spoločnosť, ktorá vytvorila akúsi hojdaciu sieť pre hlavu. S nápadom prišla Paula Blenkinsop z Louisville. Hlave dopraje pohyb, ale na druhej strane ju istí.

Súvisiaci článok: Ak letíte, pozor na nohy: Syndróm turistickej triedy útočí na žily

Zachyťte sa o kreslo

Pomôcku si dávate pod prednú časť krku. Možno ju prirovnať k podstavcu pod bradu, ktorý je však mäkký. Popruhmi si ho upravíte presne podľa svojich požiadaviek. Háčikom ho potom zachytíte priamo o kreslo, na ktorom sedíte. Bez problémov si ju zbalíte a môžete využiť v každom dopravnom prostriedku. Vynálezkyňa tvrdí, že nenápadná pomôcka vám pomôže udržať hlavu v rovnakej pozícii ako keď spíte. „Vždy som chcela navrhovať veci, ktoré by ľuďom zlepšovali život,“ zdôverila sa šikovná Paula. Odhadovaná cena, za ktorú by sa mala cestovateľská pomôcka predávať je 38 amerických dolárov.

Ako pomôcka funguje, si pozrite vo FOTOGALÉRII!

Kombinujte so strečingom

Stačí vo vlaku rozbaliť nenápadné vrecúško a hlava vám už nebude padať. Podložte si bradu a môžete si vychutnať kvalitnejší spánok. Posmeškov sa však asi nezbavíte. Či sa už rozhodnete hlavu si na dlhých cestách podopierať alebo nie, krčná chrbtica vždy ocení aspoň krátky strečing. Ideálne je priťahovanie hlavy k pleciam, záklony a predklony. Pohyb vždy robte pomaly. Rozmaznávať hlavu i krk sa oplatí. Migrény, hučanie v ušiach, ale i závraty môžu byť dôsledkom toho, že vaša krčná chrbtica nie je vo forme.

Čítajte aj: FOTO: Pod stanom nuda nehrozí. Tieto vychytávky si obľúbite

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia