MENU
zdravy-zivot

Čo na jazyku, to na SRDCI. Jedálniček pre dlhý a zdravý život

Jedným jablkom si doplníte cenné živiny, znížite hladinu zlého cholesterolu a mierne zvýšite hladinu toho dobrého. Obsahuje vlákninu pektín, ktorá pomáha brániť ukladaniu tukov do ciev.

Súvisiace témy

Zdravý život

Čo na jazyku, to na SRDCI. Jedálniček pre dlhý a zdravý život

Pohár červeného vína a k tomu hrsť orechov. Len to netreba preháňať.

Prevenciou vzniku srdcovo-cievnych ochorení je pestrá a pravidelná strava ideálne rozdelená do 4 až 7 menších porcií do dňa. Vypite aspoň 2 litre nesladených tekutín denne. Pre zdravie srdca v prvom rade uberte: 

  • zo soli,
  • z alkoholu,
  • zo živočíšnych tukov. 

TOP 9 druhov zeleniny, ktoré naštartujú váš metabolizmus. A dokonale spália kalórie!

5 zdravých tipov na úvod

  • Vymeňte margaríny za maslo, ale ešte lepšie urobíte, ak si namiesto masla natriete na chlieb avokádo. Alebo si namáčajte chlieb do olivového oleja ako Taliani či Chorváti.
  • Pri varení používajte rastlinné oleje a vyhýbajte sa stuženým tukom. Vysokým teplotám najlepšie odoláva kokosový olej a olivový olej. Môže byť aj panenský. Klasický domáci iný ani nie je. Naučte sa tuky, panenské oleje, dodávať až do hotového jedla.

 Recept na štíhlosť: Spravte na tanieri 6 ZDRAVÝCH zmien a kilá pôjdu dole

  • Uprednostňujte hydinu zbavenú kože a ryby – tie môžu byť aj s kožou.
  • Snažte sa obmedziť biele pečivo a cestoviny, sladké a slané keksy či sušienky. Vyhýbajte sa im hlavne vo večerných hodinách.
  • Pri pečení koláčov uberte minimálne tretinu cukru a používajte čo najmenej tukov. Polovicu masla môžete nahradiť tromi roztlačenými banánmi alebo jablkovým pyré.

Pozrite si tipy pre výživnú stravu ►►► 

Pokračovať Ďalej (1/18)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac

Ktoré vyšetrenia pomôžu odhaliť vznik osteoporózy?

Osteologické vyšetrenie sa zameriava na osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Cieľom je komplexná a diferenciálna diagnostika a liečba tohto ochorenia. Absolvujete klinické vyšetrenie lekárom, prístrojové vyšetrenie, teda osteodenzitometriu a röntgen, ďalej laboratórne vyšetrenie parametrov kostného metabolizmu a parametrov stavu obličiek, pečene, tráviacej sústavy a žliaz s vnútorným vylučovaním.

Osteodenzitometria je meranie hustoty kosti. V súčasnosti ide o jediné vyšetrenie, ktorým možno stanoviť veľkosť strát kostnej hmoty vo vybranej časti skeletu, posúdiť prítomnosť osteoporózy a vážnosť rizika vzniku osteoporotickej zlomeniny v budúcnosti.

Včasné stanovenie diagnózy osteoporózy a posúdenie rizika zlomeniny vás teda môže zachrániť pred bolesťami, komplikovanými operáciami a invaliditou. Na presnú a včasnú diagnostiku osteoporózy sa používa centrálny osteodenzitometer. Tento prístroj meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom v stavcoch driekovej chrbtice a v hornej časti stehnovej kosti, čiže tam, kde sú osteoporotické zlomeniny najnebezpečnejšie. Namerané hodnoty porovnáva počítač s hodnotami zdravej populácie. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné, pretože dávka röntgenového žiarenia je minimálna.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor