Ste bývalá športovkyňa. Tým dnešným radíte, ako sa vyrovnať s alergiami a astmou. Čo im odporúčate?
Zdravú stravu, dostatok spánku, veľa smiechu, spokojný život a, samozrejme, šport. Ak tieto rady dodržia, ich alergia či astma bude mať oveľa miernejší priebeh. Mali by sledovať peľový kalendár a približne 14 až 18 dní pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujú alergicky, začať užívať každodennú preventívnu liečbu.
Antihistaminiká a lokálne kortikosteroidy im zmiernia príznaky alergie. Príčinu však vyrieši len špecifická imunoterapia. Symptómy poľavia a klesne spotreba liekov. Okrem toho zabránime prípadnému rozvoju bronchiálnej astmy.
Veľa športovcov ju však už má. Môžu aj napriek tomu podávať výkony?
Samozrejme. Fyzická námaha sama osebe zapríčiňuje stiahnutie dýchacieho svalstva a opuch dýchacích ciest. Pri telesne náročných športových aktivitách s hyperventiláciou chladného, suchého alebo znečisteného vzduchu sa zrýchľuje dýchanie, opakovane sa dehydratuje prieduškový epitel a vo zvýšenej miere sa vyplavujú látky, ktoré spôsobujú zápal v dýchacích cestách. Prejavuje sa dusivým kašľom, dychovou tiesňou a počuteľným piskotom v prieduškách.
Preto sú základom liečby protizápalové lieky antileukotriény a inhalačné kortikoidy, ktoré však nie sú účinné tesne pred telesnou záťažou. Ak ide o vrcholového športovca, ktorý má „ponámahovú“ astmu, tesne pred záťažou môže užiť inhalačnú dávku uvoľňovačov, ktoré zvyšujú prietok prieduškami. Tieto lieky predpisuje imunoalergiológ alebo pľúcny lekár.
Môžu tieto lieky obsahovať látky, ktoré sú na antidopingovom zozname?
Snahou lekárov, ktorí sa starajú o športovcov s astmou, je umožniť im podávať vrcholové výkony a vyberať také látky, ktoré nie sú na zozname zakázaných. Ide teda o látky, ktoré sa nepovažujú za doping alebo je na ne udelená terapeutická výnimka. Jej získanie má jasné pravidlá.
Rodičia často žiadajú lekára, aby dieťaťu s alergiou či s astmou napísal ospravedlnenie z telesnej výchovy. Čo si o tom myslíte?
Rozhodne to odmietam! Dýchacie svaly sú svaly ako každé iné a treba ich trénovať. Ak je pacient, malý či dospelý, dobre nastavený na antiastmatickú liečbu, môže sa venovať fyzickej aktivite bez obmedzenia.
Sú nejaké športy, ktorým by sa peľový alergik či astmatik predsa len mal vyhýbať?
Medzi menej vhodné zimné športy patrí beh na lyžiach a biatlon, medzi letné triatlon, cyklistika a plávanie. Spôsobuje to mnohoročný intenzívny vytrvalostný tréning. Výskyt astmy je u vytrvalostných športovcov štyrikrát vyšší než u nevytrvalostných. Futbal a golf sa hrajú na trávniku, čo je takisto problém. Poznáme však veľa futbalistov či golfistov, ktorí majú alergiu či astmu a dosahujú vynikajúce výkony. Halové športy sú na tom z hľadiska výskytu peľových alergénov dobre, problémom však býva prachová alergia.
Ako by mal športovec, či už vrcholový, alebo rekreačný, trénovať v peľovej sezóne?
Ak sa dá, vyhýbajte sa priamemu kontaktu s peľom a tomu prispôsobte aj športovanie vonku. Nepohybujte sa v rizikových oblastiach – na lúkach, v topoľovej aleji či v brezovom lese. Najlepšie je športovať skoro ráno alebo neskoro večer, keď je vo vzduchu menej peľu. Za veľmi suchého a veterného počasia trénujte v hlbokom lese.
Ideálne je aj počasie tesne po daždi. Agresivitu peľov zvyšujú škodlivé látky z výfukov a tovární, preto sa čo najmenej pohybujte po meste. Používajte slnečné okuliare a šiltovku, prípadne prilbu. Pred športovou aktivitou sa rozcvičte. Po tréningu sa hneď vyzlečte, nie však v spálni, a osprchujte sa. Nos si preplachujte morskou alebo minerálnou vodou z lekárne. Vynikajúce je otužovanie. A nefajčite!
Pozrite sa, ako alergiu či astmu zvládajú úspešní slovenskí i svetoví športovci ►►►