MENU
zdravy-zivot

8 nečakaných vecí, ktoré oberajú o spánok. Šestku robíme takmer všetci!

Young,Girl,Tired,And,Lying,On,The,Bed
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

8 nečakaných vecí, ktoré oberajú o spánok. Šestku robíme takmer všetci!

S tabletkami či alkoholom sa dlhodobo nevyspíte doružova. Radšej si posvieťte na to, čo pijete, alebo čím si pred spaním umyjete zuby.

Nepijete kávu po 16. hodine aj spať chodíte skôr, beriete bylinky na spánok, no stále sa v noci budíte a ráno ste nevyspatí? Zrejme vám unikajú aj ďalšie, zdanlivo neškodné činnosti. A práve tie vám ľahko odkroja z kvality spánku.

Skôr než siahnete po tabletkách, pripravte sa na dobrý spánok už cez deň. Čo nečakané vás môže budiť zo spánku?

1. Nočné hodovanie

Podpíše sa na postave aj na kvalite spánku. Ak večeriate neskôr, ale na pravidelnej báze, je to v poriadku. Vedci však rozhodne neodporúčajú jesť o polnoci len z času na čas. Píše sa to v odbornom časopise Sleep z Oxfordskej univerzity. Pravidelnosť je základ!

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor