MENU
zdravy-zivot

6 najzdravších potravín. Nájdete medzi nimi aj vašu obľúbenú pochúťku?

Čo do nákupného košíka, aby to bolo zdravé?
Zdravý život

6 najzdravších potravín. Nájdete medzi nimi aj vašu obľúbenú pochúťku?

Odborníčka na výživu možno prekvapí svojim postojom k živočíšnym tukom či počtu jedál denne. Čo a ako by sme podľa nej mali jesť, aby bolo jedlo liekom a nie jedom?

Výskumníčka v oblasti zdravia a stravovania, Britka Dr. Zoë Harcombe, PhD., zastáva teóriu, že jesť by sme mali maximálne 3-krát denne, konzumovať by sme mali len prirodzené (teda nie priemyselne spracované) potraviny a strážiť by sme si mali hlavne príjem sacharidov. Naopak v tukoch zásadný problém nevidí a nepovažuje ich, na základe mnohoročných výskumov, ani za pôvodcov vysokého cholesterolu či srdcovocievnych problémov.

Hoci bola 20 rokov vegetariánka, dnes si myslí, že jesť by sme mali prevažne živočíšnu stravu – mäso, vajcia, mliečne výrobky, ryby, ale tiež orechy, zeleninu a ovocie podľa sezóny. K jej známym bonmotom patrí aj tento: „Človek je natoľko múdry, že si vyrába vlastné potraviny. A natoľko hlúpy, že ich konzumuje.“

Tuk nepovažuje za nezdravý

Zoë Harcombe do veľkej miery popiera zaužívané výživové tvrdenia a za nezmysel považuje tvrdenia ako „nasýtené tuky vás zabijú“, „ak vás nezabije tuk, zničí vás cholesterol“ či dokonca „príčinou obezity je vyšší príjem kalórií ako ich spotreba“.

Pozrite sa, ktoré potraviny považuje táto uznávaná odborníčka za najzdravšie na svete ►►►

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia