MENU
zdravy-zivot

Na fitlopte sa oplatí nielen sedieť. TOP cviky na brucho, zadok, stehná

fitlopta cvičenie

Súvisiace témy

Zdravý život

Na fitlopte sa oplatí nielen sedieť. TOP cviky na brucho, zadok, stehná

Nenechajte ju zakotúľanú v kúte. Fitlopta je ideálna pomôcka pri tréningu, pri brušákoch vám napríklad šetrí kríže.

Väčšinou si fitloptu kúpite, keď sa začne hlásiť chrbát. Pomôcť vám môže nielen pri zdravom sedení, ale i pravidelnom posilňovaní. Je ideálnou pomôckou pri spevňovaní problematických partií. Jej výhoda, rovnako ako pri iných balančných pomôckach, je práve práve nestabilita. Stačí si na fitloptu ľahnúť a už musíte zapájať svalstvo, aby ste sa na nej udržali. Platí to aj v prípade, ak si na ňu vyložíte nohy. Navyše pri samotnom cvičení zaberá hneď niekoľko svalových partií. Výhodou je množstvo variácií, takže si na svoje prídu začiatočníci i pokročílí cvičenci.

Brušáky

Ľahnite si na fitloptu a oprite sa o celé chodidlá. Medzi predkolením a stehnami držte približen pravý uhol. Ruky dajte za hlavu. S výdychom ťahajte trup nahor. Opakujte 20-krát. Potom trup po zdvihnutí otáčajte striedavo vľavo a vpravo. Opäť opakujte 20-krát. Zabrať dostanú priame i šikmé brušné svaly.

fitloptafitlopta
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia