MENU
zdravy-zivot

SUPER stehná, zadok i brucho. Ako spevniť postavu na fitlopte?

Nezabúdajte na posilňovanie aj počas leta, svaly potrebujú pohyb.

Súvisiace témy

Zdravý život

SUPER stehná, zadok i brucho. Ako spevniť postavu na fitlopte?

Nikdy nie je neskoro začať. Fitlopta je ideálna pomôcka pri tréningu, pri brušákoch vám napríklad šetrí kríže.

Nezabúdajte na posilňovanie aj počas leta, svaly potrebujú pohyb. Na fitloptu si väčšinou spomeniete, keď sa začne hlásiť chrbát. Pomôcť vám môže nielen pri zdravom sedení, ale i pravidelnom posilňovaní. Je ideálnou pomôckou pri spevňovaní problematických partií. Jej výhoda, rovnako ako pri iných balančných pomôckach, je práve práve nestabilita. Stačí si na fitloptu ľahnúť a už musíte zapájať svalstvo, aby ste sa na nej udržali. Platí to aj v prípade, ak si na ňu vyložíte nohy. Navyše pri samotnom cvičení zaberá hneď niekoľko svalových partií. Výhodou je množstvo variácií, takže si na svoje prídu začiatočníci i pokročílí cvičenci.

Brušáky

Ľahnite si na fitloptu a oprite sa o celé chodidlá. Medzi predkolením a stehnami držte približen pravý uhol. Ruky dajte za hlavu. S výdychom ťahajte trup nahor. Opakujte 20-krát. Potom trup po zdvihnutí otáčajte striedavo vľavo a vpravo. Opäť opakujte 20-krát. Zabrať dostanú priame i šikmé brušné svaly.

fitloptafitlopta
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor