MENU
zdravy-zivot

Farba moču môže signalizovať zdravotné ťažkosti. Čo všetko hlási?

Čo signalizuje farba moču?

Súvisiace témy

Zdravý život

Farba moču môže signalizovať zdravotné ťažkosti. Čo všetko hlási?

Denne vylučujeme v prieme jeden a až jeden a pol litra moču. Hoci ide o delikátnu záležitosť, oplatí sa jej venovať pozornosť.

Odtieň moču vám napovie nielen to, či máte dostatočný príjem tekutín, ale signalizovať môže aj niektoré ochorenia. Niekedy sa však určite oplatí spomenúť si, čo ste mali na tanieri. Počítajte s tým, že konzumácia cvikly vám moč zafarbí do červena a napríklad po špargle vám môže nepríjemne páchnuť. Kedy sa oplatí zbystriť pozornosť?

Svetložltý

Ideálna farba moču je svetložltá a priehľadná. Signalizuje, že máte dostatočný pitný režim a organizmus funguje ako má. Ak je žltá tmavšia, nemáte sa čoho obávať. Môžu sa za nimi  skrývať aj vyšší príjem vitamínov B2 – riboflavín a B12.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia