MENU
zdravy-zivot

Šetrite a nevyhadzujte potraviny! Všímajte si TENTO dátum na obale

Senior,Woman,Checking,Expiration,Date,On,Food,Product
Zdravý život

Šetrite a nevyhadzujte potraviny! Všímajte si TENTO dátum na obale

Dátum minimálnej trvanlivosti a spotrebujte do, to sú dve označenia na výrobkoch, ktoré hovoria o tom, či je potravinu ešte bezpečné zjesť a či si zachovala kvalitu. Viete sa v nich zorientovať?

Sledovanie dátumu spotreby a minimálnej trvanlivosti môže byť užitočné aj z hľadiska vašej bezpečnosti, ale aj plytvania potravinami.

Spotrebujte do

Je to dátum spotreby, ktorý hovorí o bezpečnosti potravín, dokedy ju môžete zjesť bez ujmy na zdraví. Po tomto dátume už tento výrobok radšej nejedzte, pretože vám môže hroziť aj otrava jedlom v dôsledku premnoženia mikroorganizmov v potravine.

Uvádza sa na čerstvých potravinách, ktoré treba čo najskôr skonzumovať a podliehajú rýchlejšej skaze. Teda najčastejšie ho budete čítať na chladených výrobkoch ako syroch, jogurtoch, čerstvom mlieku, mäse a rybách.

Minimálna trvanlivosť

Dátum minimálnej trvanlivosti hovorí o kvalite potravín, kedy výrobca zaručuje, že do tohto dátumu sú najkvalitnejšie. Väčšinou ide o trvanlivé výrobky, ktoré ešte po tomto dátume môžete skonzumovať, ak boli neotvorené a správne skladované, ale ich kvalita môže byť znížená. To znamená, že potravina môže mať nevýraznú chuť a vôňu, zmenenú farbu alebo štruktúru. Pre zdravie to ale nemusí byť závažné.

Ale pozor, ak ste potraviny otvorili a zistili ste, že sú po dátume minimálnej trvanlivosti, už ich nejedzte, pretože už nemusia byť bezpečné. Označenie tohto dátumu je najčastejšie na konzervách, sušených a mrazených výrobkoch.

Ako predĺžiť trvanlivosť potravín?

  • Chladené výrobky zmrazte, ak viete, že ich neskonzumujete do dátumu spotreby.
  • Otvorené trvanlivé výrobky uskladňujte podľa pokynov na obale, niektoré treba dať po otvorení do chladničky a spotrebovať do určitého počtu dní.

Zdroj faktov: ŠVPS SR

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor