MENU
zdravy-zivot

Ešte nepestujete bazalku na okne? Poteší nielen trávenie

Jej hlavnými zložkami sú éterické oleje, okram toho obsahuje vitamíny A, C, D a E. Lístky, ktoré sú typické pre taliansku kuchyňu obohacujú aj minerály ako vápnik, draslík, horčík a železo. Podporuje trávenie tukov a pomáha aj pri žalúdočných nevoľnostiach. Žuvanie čerstvých lístkov pomôže zmierniť aj nepríjemnú migrénu. Bazalka má protizápalové a antibakteriálne účinky. 
Zdravý život

Ešte nepestujete bazalku na okne? Poteší nielen trávenie

Bazalka je určite jedna z najpopulárnejších byliniek aj u nás. S príchodom zimných mesiacov sa jej nemusíte vzdávať, porastie aj v črepníku na okennom parapete.

Za pozitívnymi účinkami bazalky sa skrývajú prevažne éterické oleje. Napríklad za jej protizápalovom účinkom sa skrýva takzvaný linalool. Bylinka vám však môže vylepšiť zdravie aj vďaka obsahu vitamínov A, C, ale i draslíka, vápnika, medi a horčíka. Čerstvá i surová sa výborne hodí nielen do šalátov, ale aj k rybám, bylinkovým omáčkam, mäsu alebo zemiakom. Jej chuť výborne dolatí každú zeleninovú polievku

1. Pomôže s bolesťami hlavy

Pri migréne vám môže pomôcť žuvanie čerstvých bazalkových listov. Rovnako však zaberá aj bazalkový olej. Pomôcť vám môže zvládnuť i nespavosť, za ktorou sa skrýva nervové vypätie. Voňavá bylinka má upokojujúce účinky. Zbavuje stresu a pomôže vám, aby ste sa zrelaxovali. Ideálne je, ak si doprajete kúpeľ, do ktorého prilejete bazalkový výluh. 

2. Zlepší trávenie 

Prečo sa oplatí bazalku používať v kuchyni? Urýchľuje trávenie a pomáha vám zvládnuť niektoré ťažkosti, ktoré s trávením úzko súvisia, napríklad pálenie záhy. Pozitívne vplýva na činnosť žalúdka aj čriev. Bazalka vám môže pomôcť pri nafukovaní, zápche alebo kŕčoch.

3. Vylepší pleť

Bazalka vám pomôže zlepšiť stav pleti aj v prípade, ak vás trápia upchaté póry či dokonca akné. V tomto prípade zaberá jej antibakteriálny a protizápalový účinok. Bylinky vám môže pomôcť zvládnuť aj ťažkosti, za ktorými sa skrývajú voľné radikály. Pripravte si z nej výluh a keď trochu vychladne, tak si pomocou vatového tampónu vyčistite pleť. 

4. Uvoľní dýchacie cesty

Protizápalový účinok bazalky môžete využiť aj pri prechladnutí, pomôže vám uvoľniť horné dýchacie cesty. Pripravte z nej silný zápar a inhalujte vôňu bylinky. Užitočným pomocníkom môže byť aj pri zvládnutí niektorých chronických respiračných ochorení. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor