MENU
zdravy-zivot

Ešte nepestujete bazalku na okne? Poteší nielen trávenie

Jej hlavnými zložkami sú éterické oleje, okram toho obsahuje vitamíny A, C, D a E. Lístky, ktoré sú typické pre taliansku kuchyňu obohacujú aj minerály ako vápnik, draslík, horčík a železo. Podporuje trávenie tukov a pomáha aj pri žalúdočných nevoľnostiach. Žuvanie čerstvých lístkov pomôže zmierniť aj nepríjemnú migrénu. Bazalka má protizápalové a antibakteriálne účinky. 
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ešte nepestujete bazalku na okne? Poteší nielen trávenie

Bazalka je určite jedna z najpopulárnejších byliniek aj u nás. S príchodom zimných mesiacov sa jej nemusíte vzdávať, porastie aj v črepníku na okennom parapete.

Za pozitívnymi účinkami bazalky sa skrývajú prevažne éterické oleje. Napríklad za jej protizápalovom účinkom sa skrýva takzvaný linalool. Bylinka vám však môže vylepšiť zdravie aj vďaka obsahu vitamínov A, C, ale i draslíka, vápnika, medi a horčíka. Čerstvá i surová sa výborne hodí nielen do šalátov, ale aj k rybám, bylinkovým omáčkam, mäsu alebo zemiakom. Jej chuť výborne dolatí každú zeleninovú polievku

1. Pomôže s bolesťami hlavy

Pri migréne vám môže pomôcť žuvanie čerstvých bazalkových listov. Rovnako však zaberá aj bazalkový olej. Pomôcť vám môže zvládnuť i nespavosť, za ktorou sa skrýva nervové vypätie. Voňavá bylinka má upokojujúce účinky. Zbavuje stresu a pomôže vám, aby ste sa zrelaxovali. Ideálne je, ak si doprajete kúpeľ, do ktorého prilejete bazalkový výluh. 

2. Zlepší trávenie 

Prečo sa oplatí bazalku používať v kuchyni? Urýchľuje trávenie a pomáha vám zvládnuť niektoré ťažkosti, ktoré s trávením úzko súvisia, napríklad pálenie záhy. Pozitívne vplýva na činnosť žalúdka aj čriev. Bazalka vám môže pomôcť pri nafukovaní, zápche alebo kŕčoch.

3. Vylepší pleť

Bazalka vám pomôže zlepšiť stav pleti aj v prípade, ak vás trápia upchaté póry či dokonca akné. V tomto prípade zaberá jej antibakteriálny a protizápalový účinok. Bylinky vám môže pomôcť zvládnuť aj ťažkosti, za ktorými sa skrývajú voľné radikály. Pripravte si z nej výluh a keď trochu vychladne, tak si pomocou vatového tampónu vyčistite pleť. 

4. Uvoľní dýchacie cesty

Protizápalový účinok bazalky môžete využiť aj pri prechladnutí, pomôže vám uvoľniť horné dýchacie cesty. Pripravte z nej silný zápar a inhalujte vôňu bylinky. Užitočným pomocníkom môže byť aj pri zvládnutí niektorých chronických respiračných ochorení. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor