MENU
zdravy-zivot

Ešte nepestujete bazalku na okne? Poteší nielen trávenie

Jej hlavnými zložkami sú éterické oleje, okram toho obsahuje vitamíny A, C, D a E. Lístky, ktoré sú typické pre taliansku kuchyňu obohacujú aj minerály ako vápnik, draslík, horčík a železo. Podporuje trávenie tukov a pomáha aj pri žalúdočných nevoľnostiach. Žuvanie čerstvých lístkov pomôže zmierniť aj nepríjemnú migrénu. Bazalka má protizápalové a antibakteriálne účinky. 
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ešte nepestujete bazalku na okne? Poteší nielen trávenie

Bazalka je určite jedna z najpopulárnejších byliniek aj u nás. S príchodom zimných mesiacov sa jej nemusíte vzdávať, porastie aj v črepníku na okennom parapete.

Za pozitívnymi účinkami bazalky sa skrývajú prevažne éterické oleje. Napríklad za jej protizápalovom účinkom sa skrýva takzvaný linalool. Bylinka vám však môže vylepšiť zdravie aj vďaka obsahu vitamínov A, C, ale i draslíka, vápnika, medi a horčíka. Čerstvá i surová sa výborne hodí nielen do šalátov, ale aj k rybám, bylinkovým omáčkam, mäsu alebo zemiakom. Jej chuť výborne dolatí každú zeleninovú polievku

1. Pomôže s bolesťami hlavy

Pri migréne vám môže pomôcť žuvanie čerstvých bazalkových listov. Rovnako však zaberá aj bazalkový olej. Pomôcť vám môže zvládnuť i nespavosť, za ktorou sa skrýva nervové vypätie. Voňavá bylinka má upokojujúce účinky. Zbavuje stresu a pomôže vám, aby ste sa zrelaxovali. Ideálne je, ak si doprajete kúpeľ, do ktorého prilejete bazalkový výluh. 

2. Zlepší trávenie 

Prečo sa oplatí bazalku používať v kuchyni? Urýchľuje trávenie a pomáha vám zvládnuť niektoré ťažkosti, ktoré s trávením úzko súvisia, napríklad pálenie záhy. Pozitívne vplýva na činnosť žalúdka aj čriev. Bazalka vám môže pomôcť pri nafukovaní, zápche alebo kŕčoch.

3. Vylepší pleť

Bazalka vám pomôže zlepšiť stav pleti aj v prípade, ak vás trápia upchaté póry či dokonca akné. V tomto prípade zaberá jej antibakteriálny a protizápalový účinok. Bylinky vám môže pomôcť zvládnuť aj ťažkosti, za ktorými sa skrývajú voľné radikály. Pripravte si z nej výluh a keď trochu vychladne, tak si pomocou vatového tampónu vyčistite pleť. 

4. Uvoľní dýchacie cesty

Protizápalový účinok bazalky môžete využiť aj pri prechladnutí, pomôže vám uvoľniť horné dýchacie cesty. Pripravte z nej silný zápar a inhalujte vôňu bylinky. Užitočným pomocníkom môže byť aj pri zvládnutí niektorých chronických respiračných ochorení. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor