MENU
zdravy-zivot

Epilepsia a tehotenstvo

Zdravý život

Epilepsia a tehotenstvo

Aké vyšetrenia sa robia u tehotnej ženy s epilepsiou, zaujíma ma najmä to, čo sa týka krvi. Stretli ste sa vo svojej praxi s tehotnou, ktorá pred pôrodom dostala epileptický záchvat? Martina z Turčianských Teplíc

U 30% žien s epilepsiou dochádza v tehotnosti k nárastu počtu epileptických záchvatov. Pred otehotnením je potrebné konzultovať neurológa a zvoliť preparát s čo možno najmenším možným účinkom na plod. V mnohých prípadoch tehotenské zmeny vplývajú na zníženie účinnosti antiepileptík (liečby), je preto vhodná mesačná kontrola hladín liečiva v sére. U liečených epileptičiek je vhodné podávanie kyseliny listovej, vitamínu D a kontroly krvného obrazu v mesačných intervaloch. Určite je nevyhnutné poradiť sa s neurológom ešte pred otehotnením a od začiatku tehotnosti navštevovať ambulanciu pre rizikovú tehotnosť. S tehotnou s epileptickým záchvatom pred pôrodom som sa vo svojej praxi nestretol, nakoľko všetky pacientky mali primeranú liečbu.

Odpovedal: Gynekológ MUDr. Tomáš Danys, PhD., zo súkromnej ambulancie Gyndanys v Nových Zámkoch, www.gyndanys.sk

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor