MENU
zdravy-zivot

Emma Drobná: Po bežnom lieku na kašeľ skončila v nemocnici

Emma Drobná
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CH3Azh6rhfP/
Zdravý život

Emma Drobná: Po bežnom lieku na kašeľ skončila v nemocnici

Speváčka Emma Drobná (27) sa nevie dočkať obnovenia koncertov. Zatiaľ veľa cestuje s priateľom Filipom Šebom. Prečo si zlomila nohu na Ibize a ako zdolala covid?

Je pravda, že väčšinu roka trávite počas pandémie v zahraničí?

To je len zdanie, možno i preto, že som dosť neaktívna na sociálnych sieťach a pridávam statusy väčšinou, len keď som niekde v zahraničí. Mojej hudobnej práce, ktorá ma baví, je totiž teraz veľmi málo, dokonca takmer žiadna. Takže pridávam fotky, až keď mám nejaké zážitky. Ale väčšinu času som doma na Slovensku, nie v zahraničí.

A chystáte sa niekam do sveta, alebo vás pandémia brzdí?

Chystáme, jasné. Najbližšie nás čaká Lanzarote, čiže Kanárske ostrovy. Ale najväčší tohtoročný výlet bude Hawai. Som veľmi zvedavá a teším sa, dva roky sme to prekladali, tak teraz už pôjdeme.

Celá FOTOgaléria TU

A zo zdravotnej stránky ako prežívate pandémiu?

Covid som prekonala vlani v marci, ale len s ľahkým priebehom. Jediný príznak bol strata čuchu a chuti asi na štyri dni. Zistili sme to vlastne náhodou. Filip mal odletieť na nejaké preteky do zahraničia, tak išiel na PCR test, ktorý bol pozitívny. Tak som išla aj ja a tiež pozitívny. Podľa všetkého to Filip chytil v nemocnici, kde mu vyberali z nohy šrauby.

Ale aj vy ste boli vlani v nemocnici. Takže nie pre covid?

Súviselo to. Mala som silnú alergickú reakciu na úplne bežný liek proti kašľu. Vraj nebol problém ani tak ten liek, ako to, že som bola čerstvo po covide. Reakciu môjho organizmu to nejako ovplyvnilo. Bola som vyhádzaná a opuchnutá všade, na celom tele. Dva dni som strávila v nemocnici a dostávala som silné kortikoidy. Ale v konečnom dôsledku to nebolo zlé, bola som jediná na oddelení, ďaleko od ostatných, občas na mňa aj zabudli. Vzala som to ako oddych od všetkého, poležala som si, sledovala na mobile seriály...

Podľa vašej postavy by som hádala, že jete jednu mrkvu denne.

To by vám môj priateľ Filip vedel povedať, čo je u mňa mrkva denne. On sa niekedy nestíha čudovať, čo zjem. Skladá predo mnou z hlavy imaginárny klobúčik.

Čiže ste štíhla bez námahy?

Neviem, či bez námahy. Mám obdobia, keď nepotrebujem veľa jesť a je mi dobre, a mám obdobia, keď mi všetko chutí, no necítim sa úplne dobre. Potrebujem sa v tom nejako nájsť. Ale veľa športujem, najlepšie mi je, keď som aktívna. Behám, hrám tenis, to je moje naj. No teraz som obmedzená pre zlomeninu nohy, ktorú som mala. Takže aspoň veľa bicyklujem, robím kardio cvičenia, posilňujem s vlastnou váhou.

Nohu ste si vraj zlomili tak trochu z vlastnej hlúposti?

Bola to veľká hlúposť. Stalo sa to na Ibize, kvôli skoku pri fotení. Zle som doskočila na nerovný povrch. Mala som zlomeninu aj dotrhané väzy, práve tie sú ešte stále problém. Zlomenina sa hojila v poriadku, môj priateľ Filip mi denne pichal do brucha injekcie na riedenie krvi proti trombóze a pochvaľoval si, že ho to celkom baví. Rehabilitácie mám už za sebou a teraz musím len čakať, kedy sa väzy zahoja.

Celý rozhovor s Emmou Drobnou nájdete vo februárovom čísle časopisu Zdravie. 

Zdravie 2/2022Zdravie 2/2022
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor