Keď pred pár dňami hlásili Spojené štáty prvé prípady záhadnej pľúcnej choroby, nikto netušil, že to bude čoskoro ešte oveľa horšie. Počty tých, ktorí sa po fajčení elektronickej cigarety dostali do nemocnice, prudko rástol. Najnovšie majú USA bilanciu 4 mŕtvych a najmenej 450 nakazených, píše CNN. Americké úrady prípady zatiaľ prešetrujú, ale všetky majú niečo spoločné - ide o mladých ľudí, ktorí sa nakazili vapingom, teda inhalovaním pary z e-cigarety.

Čítajte aj: E-cigarety menia krvné cievy, a to aj bez nikotínu! Môže za to vaping? 

Americký portál CCN píše, že úmrtia sú hlásené zo štátov Minessota, Indiana, Illinois a Oregon, no počty chorých sú známe až z 33 štátov USA. Pľúcny lekár Daniel Fox zo štátu Severná Karolína povedal, že pacienti mali typ zápalu pľúc, ktorý nie je infekčný a nazýva sa lipoidná pneumónia. Tá môže vzniknúť, keď sa do pľúc dostanú oleje alebo látky obsahujúce lipidy. Vyšetrovatelia sa preto snažia zistiť, čo je príčinou šíriacej sa choroby. Do podozrenia upadol vitamín E, ktorý sa mal nachádzať v testovaných vzorkách oleja a pridával sa ako prímes do náplní e-cigariet.

Na stope vitamínu

Nad prípadom ešte visí veľa otáznikov. No vyšetrovatelia po prvý raz prichádzajú s teóriou, ako k šíreniu pľúcneho ochorenia mohlo dôjsť. V New Yorku sa zamerali na čierny trh s produktami z konope, ktoré obsahovalo výťažok získaný z vitamínu E. Mnohí pacienti, nie však všetci, totiž fajčili náplne obsahujúce látku THC, hlavnú psychoaktívnu zložku marihuany. V stredu však zomrel človek v štáte Oregon, ktorý sa nakazil po použití e-cigarety zakúpenej v lekárni.

 7 vecí, ktoré by ste mali urobiť predtým ako prestanete fajčiť

Pre pľúca problém

Vitamín E sa prirodzene vyskytuje v niektorých potravinách ako je repkový olej, olivový olej a mandle. Olej získaný z vitamínu, známy ako acetát vitamínu E, je bežne dostupný ako výživový doplnok a používa sa pri lokálnych ošetreniach pokožky. Odborníci podľa vedeckého portálu Science Alert upozorňujú, že hoci vitamín E znie neškodne, po vdýchnutí jeho molekulárna štruktúra môže pľúcam škodiť. Jeho vlastnosti môžu súvisieť s rôznymi respiračnými príznakmi, ktoré hlásili mnohí pacienti - kašeľ, dýchavičnosť a bolesť na hrudníku. 

Výskum varuje

Takzvaný vaping, teda vdychovanie vodnej pary z elektronickej cigarety s prímesou rôznych náplní, je čoraz populárnejší. Hoci sa doteraz považoval za zdravšiu variantu fajčenia, pribúdajú výskumy, ktoré pred týmto novým trendom varujú. Spolu s náplňou totiž vdychujete aj mnohé arómy, rozpúšťadlá, toxíny a zlúčeniny, ktoré môžu mať doposiaľ neprebádaný efekt na zdravie. „E-cigarety sa prezentujú ako neškodné a mnoho používateľov e-cigariet je presvedčených, že iba vdychujú vodnú paru,“ hovorí rádiologička Alessandra Caporale pre vedecký portál Science Alert: „Rozpúšťadlá, arómy a prísady v tekutej báze však po odparení ohrozujú dýchacie cesty a krvné cievy.“

8 skrytých príčin rakoviny, hoci žijete zdravo. Čelíte im denne

Obarí pľúca

Ďalším problémom je, že takzvané vapovanie je inhalácia zohriateho roztoku pri vysokej teplote. E-cigareta zahreje roztok až nad 180°C, čo je vysoko nad bodom varu a takmer pätkrát viac ako normálna teplota ľudského tela. Táto para vstupuje do pľúc, keď vychladne, vráti sa do pôvodného stavu a všetky tieto látky, vrátane oleja, ostanú v pľúcach. To môže vyvolať poškodenie pľúc. Chemička Michelle Francl z Bryn Mawr College povedala: „Pľúca sú určené na výmenu molekúl plynu. Nie sú prispôsobené na to, aby boli vystavené iným chemikáliám.“ Keď pľúcne bunky odumierajú, často to vyvoláva zápalovú reakciu. Zápal môže spôsobiť, že sa v pľúcach nahromadí tekutina, čo niekomu sťažuje dýchanie.

Výskum varuje

Pred elektronickými cigaretami varuje aj najnovší výskum Pensylvánskej univerzity. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Radiology fajčenie e-cigariet mení intenzitu prietoku krvi v niektorých tepnách, čo je jav, ktorý je spravidla predzvesťou začínajúceho kardiovaskulárneho ochorenia. Elektronické cigarety navyše negatívne ovplyvňujú krvný obeh, a to aj v prípade, ak neobsahujú nikotín! Vedci prišli k záveru, že aj ojedinelé fajčenie e-cigariet môže zhoršiť funkciu krvného obehu. Štúdia varuje, že následkom narušenia krvného obehu sa vapujúci jedinec vystavuje riziku mozgovej mŕtvice alebo infarktu.

Tichý zabijak srdca hrozí najmä v lete. Kedy ste naposledy robili toto?

Nevyhne závislosti

Elektronické cigarety sa laicky delia na dve skupiny. V jednej sú vaporizéry, ktoré vytvárajú aerosol podobný cigaretovému dymu zahriatím kvapalnej náplne, ktorá má názov e-liquid. Para sa vdychuje. Bezdymové tabakové zariadenie iQOS funguje tak, že sa do neho vloží malá „cigareta“. Na rozdiel od klasických cigariet nehorí, iba sa zahrieva. Fajčiar tiež vdychuje paru obsahujúcu nikotín. Pretože nedochádza k spaľovaniu tabaku a cigaretového papiera ako u klasických cigariet, neobsahuje e-cigareta rakovinotvorné látky, napríklad decht. Návyku na škodlivý nikotín sa však fajčiar nevyhne.

Môže vás zaujímať: