Dnes vám otestujú množstvo dusičnanov v Bratislave, zajtra na väčšine regionálnych úradov verejného zdravotníctva na Slovensku. Minulý rok testovali 244 vzoriek vody. Požiadavkám nevyhovelo kvôli limitným hodnotám dusičnanov 72 vzoriek a dusitanov 1 vzorka. „Ani vyhovujúce výsledky v ukazovateľoch dusičnany a dusitany však nie sú dostatočné na preukázanie toho, či je voda z individuálneho zdroja pitná a zdravotne bezpečná. Na takéto posúdenie je potrebné vykonať analýzu ďalších mikrobiologických, biologických a fyzikálno-chemických ukazovateľov,“ upozorňuje RNDr. Zuzana Valovičová z odboru hygieny životného prostredia na ÚVZ SR.
Prečo sú nebezpečné?
Dusičnany sú nebezpečné najmä pre malé deti a starých ľudí. Detský organizmus si s veľkým množstvom dusičnanov nevie poradiť a nastane methemoglobinémia. Je to stav, keď sa červený hemoglobín premieňa na tmavohnedý methemoglobín, ktorý nie je schopný prenášať kyslík. Nastanú problémy s dýchaním, orgány sú nedostatočne okysličované a dieťaťu alebo seniorovi začnú modrať či fialovieť pery a končeky prstov.
Pijete vodu z fľaše? Vedci v nej našli plávajúce kúsky plastov
Oslabuje imunitu
Dusičnany nie sú v nízkych koncentráciách pre zdravého dospelého človeka nebezpečné. Vo vyšších koncentráciách môžu ovplyvňovať enzýmy tráviacich orgánov, vstrebávanie niektorých živín, metabolizmus vitamínu A a funkciu štítnej žľazy. Zvýšený príjem dusičnanov transformujúcich sa na dusitany môže oslabiť imunitný systém. Rizikom je aj tvorba karcinogénnych látok poškodzujúcich DNA, tie vyvolávajú rakovinu. Dá sa jej čiastočne zabrániť aj dostatočným prísunom vitamínu C a E. Oba vitamíny účinok dusičnanov výrazne brzdia.
Čo môžete na ÚVZ SR čakať?
• orientačné laboratórne vyšetrenie vzoriek vody na dusičnany a dusitany zo studní: Vodu prineste v čistej a vypláchnutej fľaši v množstve minimálne 0,2 litra vody,
• odborné poradenstvo v oblasti zdravotnej bezpečnosti pitnej vody z verejných vodovodov a individuálnych vodných zdrojov, ochrany vlastných vodných zdrojov ako i ďalších problémov, týkajúcich sa pitnej vody a jej významu pre zdravie človeka.
Viete, ako piť vodu, aby vám čo najviac prospela?
Voda z vodovodu
O vodu z verejného vodovodu sa obávať nemusíte, je pod neustálou kontrolou jej dodávateľov i orgánov verejného zdravotníctva, ktoré pre overenie jej kvality vykonávajú vlastný monitoring. „O kvalitu vody v studni sa naopak musí starať jej vlastník, aj preto odporúčame nechať si skontrolovať vodu zo studne 1 až 2-krát ročne,“ informuje Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., hlavný hygienik Slovenskej republiky.