Pocit, že ste milovaní, zlepšuje emocionálnu pohodu, znižuje riziko depresie a úzkosti, dokonca zvyšuje sebaúctu i sebadôveru. A to nie je všetko.
Rozprávate sa?
Podľa amerických vedeckých výskumov zdravý partnerský vzťah posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu. Dokonca znižuje i riziko obezity. K tomuto záveru dospeli odborníci z pensylvánskej štátnej univerzity na základe štúdie, ktorá prebiehala počas dvanástich rokov. Zúčastnilo sa na nej tisícstopäťdesiat ľudí. Len obyčajné rozprávanie a plánovanie spoločných aktivít znižuje hladinu stresového hormónu v krvi, čo okrem iného opäť posilňuje imunitu.
Čerstvo zamilovaní?
Vo výhode ste, ak ste práve stretli životnú lásku. Výskumy potvrdili, že produkcia hormónov beží na plné obrátky najmä u čerstvo zamilovaných. Koktail estrogénov, androgénov, oxytocínu vám zabezpečí, že sa budete cítiť doslova skvele. Okrem toho sú veľmi aktívne aj takzvané neurotransmitery dopamín a noradrenalín, tvrdí rakúsky server medizinpopulaer.at. V mozgu ovplyvňujú centrum odmeny, takže sa budete vznášať na obláčiku eufórie a maximálnej spokojnosti. Čerstvo zamilovaní potrebujú menej spánku a znižuje sa u nich chuť do jedla. Po pár mesiacoch, maximálne po pol roku sa však produkcia hormónov i neurotransmiterov vráti na bežnú úroveň.
Chyťte sa za ruky
Nemusíte si však stále hľadať nový vzťah, existujú aj iné spôsoby, ako si vylepšiť zdravie. Relaxačne napríklad pôsobí už len držanie za ruky. Ak pociťujete k druhej osobe lásku či náklonnosť, mozog pri dotyku vyšle svalom signál, aby sa uvoľnili. Funguje to, čo ste zažili ako deti s rodičmi, fyzický dotyk vám poskytuje istotu a pocit bezpečia. Pozitívne účinky nastupujú už po desiatich minútach držania sa za ruky.
Rýchlejšie hojenie
Tí, ktorí milujú a sú milovaní, si dlhšie udržia mladosť. Láska chráni telesné bunky pred rýchlym opotrebovaním. V tele sa vám tvorí euforický fenyletylamín, ktorý pomáha udržať zdravú pokožku, vlasy i nechty. Zaujímavé sú i poznatky vedcov zo štátnej univerzity v Ohiu. Janice Kiecolt-Glasner a Ronald Glasner zistili, že u mužov i žien, ktorí žili v šťastnom manželstve, sa omnoho rýchlejšie hojili rany. Dokonca zaznamenali, že ak sa dvojica pohádala, počet bielych krviniek sa znížil a zranenie sa hojilo pomalšie. Psychológovia z univerzity v nemeckom Freiburgu zase odhalili, že ak máte pri chorobe po boku blízku osobu, uvoľňuje sa lepšie oxytocín, ktorý zmierňuje stres z ochorenia a telo sa lepšie regeneruje.