MENU
zdravy-zivot

Držíte sa za ruky, bozkávate sa? Prekvapí vás, čo všetko robíte pre svoje zdravie

Harmonický vzťah môže posilniť fyzické zdravie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Držíte sa za ruky, bozkávate sa? Prekvapí vás, čo všetko robíte pre svoje zdravie

Kvalitný vzťah, rodina, ktorá vás podrží, alebo milujúce deti vám môžu vylepšiť nielen psychické, ale i fyzické zdravie.

Pocit, že ste milovaní, zlepšuje emocionálnu pohodu, znižuje riziko depresie a úzkosti, dokonca zvyšuje sebaúctu i sebadôveru. A to nie je všetko.

Rozprávate sa?

Podľa amerických vedeckých výskumov zdravý partnerský vzťah posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu. Dokonca znižuje i riziko obezity. K tomuto záveru dospeli odborníci z pensylvánskej štátnej univerzity na základe štúdie, ktorá prebiehala počas dvanástich rokov. Zúčastnilo sa na nej tisícstopäťdesiat ľudí. Len obyčajné rozprávanie a plánovanie spoločných aktivít znižuje hladinu stresového hormónu v krvi, čo okrem iného opäť posilňuje imunitu.

Čerstvo zamilovaní?

Vo výhode ste, ak ste práve stretli životnú lásku. Výskumy potvrdili, že produkcia hormónov beží na plné obrátky najmä u čerstvo zamilovaných. Koktail estrogénov, androgénov, oxytocínu vám zabezpečí, že sa budete cítiť doslova skvele. Okrem toho sú veľmi aktívne aj takzvané neurotransmitery dopamín a noradrenalín, tvrdí rakúsky server medizinpopulaer.at. V mozgu ovplyvňujú centrum odmeny, takže sa budete vznášať na obláčiku eufórie a maximálnej spokojnosti. Čerstvo zamilovaní potrebujú menej spánku a znižuje sa u nich chuť do jedla. Po pár mesiacoch, maximálne po pol roku sa však produkcia hormónov i neurotransmiterov vráti na bežnú úroveň.

Chyťte sa za ruky

Nemusíte si však stále hľadať nový vzťah, existujú aj iné spôsoby, ako si vylepšiť zdravie. Relaxačne napríklad pôsobí už len držanie za ruky. Ak pociťujete k druhej osobe lásku či náklonnosť, mozog pri dotyku vyšle svalom signál, aby sa uvoľnili. Funguje to, čo ste zažili ako deti s rodičmi, fyzický dotyk vám poskytuje istotu a pocit bezpečia. Pozitívne účinky nastupujú už po desiatich minútach držania sa za ruky.

Rýchlejšie hojenie

Tí, ktorí milujú a sú milovaní, si dlhšie udržia mladosť. Láska chráni telesné bunky pred rýchlym opotrebovaním. V tele sa vám tvorí euforický fenyletylamín, ktorý pomáha udržať zdravú pokožku, vlasy i nechty. Zaujímavé sú i poznatky vedcov zo štátnej univerzity v Ohiu. Janice Kiecolt-Glasner a Ronald Glasner zistili, že u mužov i žien, ktorí žili v šťastnom manželstve, sa omnoho rýchlejšie hojili rany. Dokonca zaznamenali, že ak sa dvojica pohádala, počet bielych krviniek sa znížil a zranenie sa hojilo pomalšie. Psychológovia z univerzity v nemeckom Freiburgu zase odhalili, že ak máte pri chorobe po boku blízku osobu, uvoľňuje sa lepšie oxytocín, ktorý zmierňuje stres z ochorenia a telo sa lepšie regeneruje.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor