MENU
zdravy-zivot

Drobné vyrážky z jedla? Môže byť za tým aj histamín

Akné vás nemusí prekvapiť len v puberte.
Zdravý život

Drobné vyrážky z jedla? Môže byť za tým aj histamín

Objednávka z čínskej reštaurácie alebo romantický večer vo francúzskom štýle nemusí dopadnúť dobre! Najmä, ak ste žena po štyridsiatke.

Začne vás svrbieť pokožka, objavia sa drobné vyrážky. Opuchnú vám pery a nepríjemne stŕpne krk. Na chvíľu máte pocit, že na vás preskočil chrípkový vírus, možno črevná viróza. Dostaví sa hnačka, bolesť hlavy, slabosť. Je to jasné. Máte syndróm histamínovej intolerancie.

Kto je na vine?

Histamín je chemická látka, ktorá sa prirodzene nachádza vo vašom tele. Ak ste alergickí a prídete do styku so svojím alergénom, telo na obranu vyplaví histamín. V pozore je imunitný, tráviaci aj nervový systém. Začnete slziť, smrkať, vyhádžete sa.

Existujú však aj jedlá, ktoré sa tvária ako alergény, hoci na ne alergickí nie ste. Po zjedení syra, jahôd či jedla s glutamátom vaše telo prirodzene zaplaví histamín. Problém však nastane, ak ho telo nevie odbúrať. Ak trpíte histamínovou intoleranciou, špeciálne enzýmy v čreve nepracujú tak, ako by mali, alebo vám úplne chýbajú. Histamín ostáva a telo ním vlastne ničí samo seba.

Po smiechu príde plač

Zatiaľ čo alergickú reakciu vyvolá aj štipka látky, na ktorú ste precitlivená, reakcia na histamín silnie s množstvom rizikového jedla. Preto sa nevoľnosť dostaví často až po večeri, nie počas nej.

Je to on!

Syndróm histamínovej intoleracie vyvolávajú potraviny po tom, ako ich zjete: Jeho prejavy sú:

  • vyrážky, fľaky na kožy a opuchy
  • hnačky alebo nadúvanie
  • nádcha, pocit upchatého nosa, svrbenie slizníc
  •  dýchacie ťažkosti, kašeľ
  • bolesti hlavy, migrény, závraty
  • nepravidelná alebo bolestivá menštruácia
  • nízky tlak a problémy so srdcovým rytmom

Ktoré potraviny sú najhoršie a ako vyzerá liečba?
Čítajte ďalej

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor