Morská voda, slnečné lúče a bezstresové obdobie, ktoré letná dovolenka pri mori prináša, pomáhajú väčšine psoriatikov pri liečbe ich ochorenia. Vplývajú pozitívne na ložiská na koži a zmierňujú prejavy psoriázy.

Čítajte aj: Podcenili ste psoriázu alebo nezabrala liečba? Využite možnosť na zlepšenie

„Slnečné lúče pôsobia u väčšiny psoriatikov utlmujúco a zlepšujú ich zdravotný stav rovnako ako pohoda a kúpanie v mori,“ hovorí profesorka Mária Šimaljaková, prednostka Dermatovenerologickej kliniky v Bratislave. Aj keď morské podnebie psoriatikom prospieva, je potrebné si užívať slnečné lúče s mierou, aby sa pokožka nespálila. A dodržiavať niekoľko pravidiel. 

Pomáha liečba

Slnko na mňa pôsobí veľmi dobre,“ hovorí psoriatička Diana Križanová Radványi z Veľkých Úľan, ktorá obľubuje letné dovolenky pri mori. „V čase, keď som sa neliečila, som si slnko nevedela užiť tak, ako teraz, keď beriem modernú tabletkovú liečbu. Teraz si môžem užívať dovolenku naplno,“ dodáva. 

Keďže jedným z hlavných spúšťačov psoriázy je stres, ktorému sa mnohí v bežnom živote nedokážu vyhnúť, o to vzácnejšia je dovolenka. Na zdravotný stav psoriatikov pôsobí nielen oddych, ale aj morská voda, ktorá podráždenú pokožku lieči. 

Prečítajte si príbeh Diany: Mesiace jej liečili inú kožnú diagnózu. Nasledovalo polročné väzenie

Pár pravidiel

Pri pobyte na slnku sa psoriatici musia natierať opaľovacími krémami. Tie chránia kožu, ale aj ložiská psoriázy pred vplyvom slnečného žiarenia. Samostatnou kapitolou u psoriatikov, ktorí majú psoriázu dlaní a chodidiel, je obuv. Odporúčajú sa pre nich topánky z prírodných materiálov, pretože sú šetrnejšie k pokožke v porovnaní so syntetickými látkami, ktoré môžu dráždiť kožu a spôsobiť tak vznik ložiska psoriázy.

„Kvôli obavám z infekcie som v  období bez liečby mala chodidlá neustále v ponožkách a šľapkách aj na pláži. Cudzí ľudia sa tomu čudovali, pre mňa však bolo prvoradé moje zdravie,“ hovorí Diana. Dnes už je všetko inak a vďaka liečbe môže chodiť v ľubovoľných topánkach a dokonca bosá. „Tým, že som na liečbe, kožu na chodidlách mám  bez prejavov psoriázy. Je to neporovnateľné s tým, ako to bolo v minulosti ,“ objasňuje. 

Aj vám komplikuje život ochorenie kože? Neverte mýtom o psoriáze! 

Hlavu chrániť

Dôležitá je aj pokrývka hlavy, ktorá ju chráni pre úpalom. „Špeciálny dôraz na výber čiapky si musia dať pacienti, ktorí majú psoriázu vlasatej časti hlavy. A to tak, aby im pokrývka tienila hlavu pred slnečnými lúčmi, ale zároveň aby im nedráždila ložiská psoriázy,“ hovorí profesorka Šimaljaková. Na dovolenke obľubuje klobúky tiež Diana: „Nosím slamený klobúk, ale to len na dovolenke pri mori. Inak skoro vôbec klobúky ani čiapky nenosím. Chcem, aby pokožka hlavy dýchala.“

Slovenský unikát

Nie je more ako more, špeciálne u psoriatikov. Najpriaznivejším morom je pre nich Mŕtve more, v ktorom je salinita vody až 33 %, čo je až 330 gramov minerálnych solí v 1 l vody. Prevažujú v ňom horečnaté soli a má vysoký výskyt selénu. Práve síran horečnatý má liečebný efekt na kožu psoriatika. Relevantnou náhradou pobytu pri Mŕtvom mori sú aj slovenské Kúpele Smrdáky, ktoré majú najvyššiu koncentráciu treťohorného sírovodíka v Európe v hodnote až 680 mg/l.

Európsky unikát na Slovensku. Jedinečná liečba psoriázy 

Sírovodík sa počas kúpeľa efektívne vstrebáva do tela, čím kožu prekrví a účinne vyživuje:

  • protizápalové,
  • imunomodulačné a antibakteriálne účinky,
  • zoslabuje svrbenie kože,
  • znižuje citlivosť na bolesť každého druhu až o 40 %!

Zvolia iný typ

Aj psoriatici môžu vyskúšať letné športy, no s obmedzením. „Letné športy neovplyvňujú psoriázu negatívne. Výnimkou je prípad, ak špeciálne športové oblečenie intenzívne mechanicky dráždi kožu, vtedy to môže viesť k vzniku alebo podráždeniu psoriatických ložísk,“ uvádza profesorka Šimaljaková. V takomto prípade odporúča vyskúšať iný model alebo strih športového oblečenia. V prípade, že oblečenie naďalej dráždi pokožku, odporúča nahradiť tento šport inou športovou aktivitou. Tabu je však alkohol a fajčenie, ktoré zhoršujú zdravotný stav psoriatika. 

Pomôže príspevok

S dovolenkou môžu pacientom s ťažkou psoriázou pomôcť aj zákonom dané jednorazové alebo opakované peňažné príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Dovolenku pri mori je potrebné prediskutovať so svojím ošetrujúcim dermatológom, pretože existujú formy ochorenia, ktoré, naopak, reagujú zhoršením stavu pokožky. V súčasnosti existujú moderné inovatívne liečby psoriázy, ktoré zabezpečia liečenému psoriatikovi prežívať plnohodnotný život. Viac rád pre psoriatikov je k dispozícii na www.vzoprisapsoriaze.sk.

 Giorgia svoje telo pokryté chrastami neskrýva: Psoriáza nie je nákazlivá! 

Psoriáza