Príznaky sú podobné ako pri klasickom spálení. Fotosenzitivita sa však môže objaviť bez ohľadu na intenzitu slnečných lúčov. Koža sčervenie, začne vás svrbieť, páliť a môžu sa na nej objaviť aj pľuzgiere. Vtedy si treba spomenúť, po akej lúke ste sa prechádzali.
Opatrná prechádzka
Najčastejšie vyvolá problémy spojenie UV žiarenia a lúčnych tráv, ktoré obsahujú takzvané furokumaríny. Ťažkosti sa môžu naplno prejaviť až hodiny po pobyte na slnku. Na lúkach a v lesoch si treba dávať pozor najmä na rutu voňavú, archangeliku lekársku, boľševník, ktorý miluje najmä vlhké miesta pri potokoch alebo na okrajoch lúk. Vyhýbať sa oplatí aj trebuľke lesnej, bolehlavu, ligurčeku lekárskemu alebo jasencu bielemu.
Pomôžu nohavice
Pri prechádzkach v prírode je najideálnejšou ochranou oblečenie s dlhými nohavicami. Reakcia totiž vzniká až pri priamom kontakte bylinky s pokožkou. Nebezpečenstvo však môže na vás číhať aj v záhrade. Pozor si dávajte najmä na kontakt so zelerom, petržlenovou vňaťou alebo paštrnákom. Vždy buďte pozorní i pri prípravkoch ktoré spomínané rastliny obsahujú. Pri práci v záhrade vás môžu ochrániť rukavice. Oplatí sa používať aj obuv bez otvorenej špičky.
Pozor na citrusy a oleje
Fototoxické reakcie sa najčastejšie vyskytujú pri citrusových plodoch. Venujte pozornosť tomu, čo obsahujú parfumy či kozmetické prípravky, ktoré bežne používate. Ťažkosti môžu vyvolať limetky, grep, citrón alebo bergamot. Platí to najmä v prípade, ak je ich koncentrácia v jednotlivých výrobkoch vyššia. Často sú napríklad súčasťou obľúbených olejov, ktorými si v lete osviežite kúpeľ. Zvážiť treba i obľúbený levanduľový alebo čajovníkový olej. Rovnako počítajte s tým, že citlivosť môže byť zvýšená v prípade, ak vás už trápi ekzém.