MENU
zdravy-zivot

Dotknú sa kože a problém je na svete. Na ktoré rastliny si v lete treba dávať pozor?

Prechádzka po lúke sa môže v lete skončiť nepríjemnými pľuzgiermi.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Dotknú sa kože a problém je na svete. Na ktoré rastliny si v lete treba dávať pozor?

Za nepríjemné svrbenie alebo výsyp nie sú zodpovedné len slnečné lúče, ale skôr ich kombinácia s nenápadnou bylinkou. Možno ju máte aj záhrade.

Príznaky sú podobné ako pri klasickom spálení. Fotosenzitivita sa však môže objaviť bez ohľadu na intenzitu slnečných lúčov. Koža sčervenie, začne vás svrbieť, páliť a môžu sa na nej objaviť aj pľuzgiere. Vtedy si treba spomenúť, po akej lúke ste sa prechádzali.

Opatrná prechádzka

Najčastejšie vyvolá problémy spojenie UV žiarenia a lúčnych tráv, ktoré obsahujú takzvané furokumaríny. Ťažkosti sa môžu naplno prejaviť až hodiny po pobyte na slnku. Na lúkach a v lesoch si treba dávať pozor najmä na rutu voňavú, archangeliku lekársku, boľševník, ktorý miluje najmä vlhké miesta pri potokoch alebo na okrajoch lúk. Vyhýbať sa oplatí aj trebuľke lesnej, bolehlavu, ligurčeku lekárskemu alebo jasencu bielemu.

Ruta voňaváRuta voňavá
Ruta voňavá
Zdroj: Shutterstock
Archangelika lekárskaArchangelika lekárska
Zdroj: Shutterstock

Pomôžu nohavice

Pri prechádzkach v prírode je najideálnejšou ochranou oblečenie s dlhými nohavicami. Reakcia totiž vzniká až pri priamom kontakte bylinky s pokožkou. Nebezpečenstvo však môže na vás číhať aj v záhrade. Pozor si dávajte najmä na kontakt so zelerom, petržlenovou vňaťou alebo paštrnákom. Vždy buďte pozorní i pri prípravkoch ktoré spomínané rastliny obsahujú. Pri práci v záhrade vás môžu ochrániť rukavice. Oplatí sa používať aj obuv bez otvorenej špičky.

Pozor na citrusy a oleje

Fototoxické reakcie sa najčastejšie vyskytujú pri citrusových plodoch. Venujte pozornosť tomu, čo obsahujú parfumy či kozmetické prípravky, ktoré bežne používate. Ťažkosti môžu vyvolať limetky, grep, citrón alebo bergamot. Platí to najmä v prípade, ak je ich koncentrácia v jednotlivých výrobkoch vyššia. Často sú napríklad súčasťou obľúbených olejov, ktorými si v lete osviežite kúpeľ. Zvážiť treba i obľúbený levanduľový alebo čajovníkový olej. Rovnako počítajte s tým, že citlivosť môže byť zvýšená v prípade, ak vás už trápi ekzém. 

BoľševníkBoľševník
Boľševník
Zdroj: Shutterstock
Jasenec bielyJasenec biely
Jasenec biely
Zdroj: Shutterstock
Trebuľka lesnáTrebuľka lesná
Trebuľka lesná
Zdroj: Shutterstock
Ligurček lekárskyLigurček lekársky
Ligurček lekársky
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor