MENU
Zdravý život

Dospávate Silvestra? Ak to robíte takto, koledujete si o infarkt

Opitý počítač

Zoznam mozgových funkcií, ktoré podmieňuje dostatočný oddych, je dlhý. „Schopnosť koncentrácie, kognitívne funkcie, výkon, produktivita. V mozgu bez spánku jednoducho nastáva chaos, akoby hlava odmietala spolupracovať, dochádza k problémom s pamäťou. Výrazne sa narúša schopnosť normál­ne myslieť a koncentrovať sa. Pri dlhodobom spánkovom deficite môže mať človek halucinácie, poruchy videnia, aj udržania rovnováhy, po istom čase vnímané ako pocit opitosti. Naopak, kvalitný a dostatočne dlhý spánok schopnosť koncentrácie a pamäťových schopností výrazne zlepšuje,“ pokračuje lekárka.

Klinická psychologička z Bratislavy Mgr. Miriam Pšenáková prirovnáva mozog k počítaču. Čo sa stane, ak ho dlho necháte bežať? „Potrebuje trochu vypnúť, zatriediť dáta, prípadne znížiť teplotu. Presne toto sa deje počas spánku. Ak má na to príliš málo času, ovplyvní to rýchlosť reakcií, spracovanie a triedenie údajov, pamäť, primerané vyhodnocovanie. I zvyšok tela zregeneruje nedostatočne, čo má vplyv na trávenie, svalový tonus, srdcovo-cievny aparát, únavu očí. Z celkového hľadiska telo zareaguje na tento stres najskôr vypätím síl, čím môže dočasne stav kompenzovať, ale pri dlhodobom pôsobení sa vyčerpá,“ vysvetľuje odborníčka.

Chorí z noci

Okrem akútnych známok slabého reštartu organiz­mus zareaguje aj inak. „V mojej praxi som zaznamenala vyšší výskyt chorobnosti na respiračné či iné infekčné ochorenia aj vyššiu náchylnosť na bežné prechladnutie u pacientov trpiacich poruchami spánku. To spôsobuje znížená funkcia imunitného systému. Osobné skúsenosti aj následné konštatovanie pacientov vystavených vyššiemu psychickému náporu spojenému so stresom a nedostatkom spánku túto skutočnosť preukázali. Vety typu: ‚Ja viem, málo som spala, cítila som sa vyčerpane a telo sa nedokázalo brániť, tak som ochorela,‘ počúvam v ambulancii často,“ približuje Diana Baranová.

Veľakrát nejde len o banálne virózy. „V spánku sa telo regeneruje, krvný tlak aj pulz poklesnú. Ak je spánku málo, neprebehnú regeneračné procesy v dostatočnej miere. Naopak, telo produkuje stresový hormón kortizol s následkom urýchlenia procesov aterosklerózy. Zvyšuje sa aj produkcia adrenalínu, ktorý vo vysokých dávkach škodí srdcu. Komplexne tieto procesy môžu vyústiť až do nebezpečných komplikácií ako infarkt myokardu či cievna mozgová príhoda,“ varuje všeobecná lekárka.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor