MENU
zdravy-zivot

Dospávate Silvestra? Ak to robíte takto, koledujete si o infarkt

Relaxed,Girl,In,Bed,Sleep,With,Your,Favorite,Dog
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Dospávate Silvestra? Ak to robíte takto, koledujete si o infarkt

Telo vám spočíta už 16-minútový spánkový deficit. Čo potom s mnohými prebdenými nocami? A nič nedaruje ani vyspávačom do obeda.

To, ako spíte, ovplyv­ňuje všetko od hlavy po päty. Nedostatok kvalitného spánku je jeden z hlavných stresorov tela, ktorým ho neúmyselne tlačíte v ústrety problémom. Nová štúdia publikovaná v Annals of Behavioral Medicine zisťovala dôsledky už ôsmich nocí po sebe kratších ako šesť hodín, teda kritického minima potrebného na optimálne fungovanie organizmu. Výsledok?

Už jedna noc

Už tri takéto noci ústili do výrazného zhoršenia duševnej a fyzickej pohody. Už po jednej sa objavil najväčší skok v symptómoch, ktorými telo nevyspatosť hlási. Prejavy vrcholili na tretí deň a v tomto bode si telo na opakovanú situáciu relatívne zvyklo. Všetko sa zmenilo na šiesty deň, keď účastníci uviedli závažnosť fyzických symptómov ako najhoršiu.

Mnohí z nás si myslia, že cez víkendy môžeme splatiť spánkový dlh a počas pracovných dní byť produktívnejší. Výsledky tejto štúdie však ukazujú, že strata spánku len počas jednej noci môže výrazne zhoršiť každodenné fungovanie,“ konštatuje vedúca autorka Soomi Lee, odborná asistentka na School of Ageing Studies na University of South Florida.

Nemusíte byť unavení

Dve tisícky účastníkov najčastejšie hlásili symptómy ako hnev, nervozitu, pocit osamelosti, podráždenosť a frustráciu. No aj problémy s hornými dýchacími cestami, bolesti, zažívacie ťažkosti a iné. Príznaky vymizli až po prvej noci strávenej spánkom dlhším ako šesť hodín.

Aj keď sa v dôsledku nedostatku spánku prihlásia známe príznaky únavy, hromadenie spánkového deficitu nemusí vždy znamenať, že sa cítime unavení. Výskumy preukázali, že ľudia sa dokonca dokážu prispôsobiť chronickému nedostatku spánku a nadmerne ospalí sa necítia. Riziko však predstavuje práve to, že ich telo vykazuje výrazný pokles fyzickej a duševnej výkonnosti,“ upozorňuje aj košická všeobecná lekárka MUDr. Diana Baranová.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor