To, ako spíte, ovplyvňuje všetko od hlavy po päty. Nedostatok kvalitného spánku je jeden z hlavných stresorov tela, ktorým ho neúmyselne tlačíte v ústrety problémom. Nová štúdia publikovaná v Annals of Behavioral Medicine zisťovala dôsledky už ôsmich nocí po sebe kratších ako šesť hodín, teda kritického minima potrebného na optimálne fungovanie organizmu. Výsledok?
Už jedna noc
Už tri takéto noci ústili do výrazného zhoršenia duševnej a fyzickej pohody. Už po jednej sa objavil najväčší skok v symptómoch, ktorými telo nevyspatosť hlási. Prejavy vrcholili na tretí deň a v tomto bode si telo na opakovanú situáciu relatívne zvyklo. Všetko sa zmenilo na šiesty deň, keď účastníci uviedli závažnosť fyzických symptómov ako najhoršiu.
„Mnohí z nás si myslia, že cez víkendy môžeme splatiť spánkový dlh a počas pracovných dní byť produktívnejší. Výsledky tejto štúdie však ukazujú, že strata spánku len počas jednej noci môže výrazne zhoršiť každodenné fungovanie,“ konštatuje vedúca autorka Soomi Lee, odborná asistentka na School of Ageing Studies na University of South Florida.
Nemusíte byť unavení
Dve tisícky účastníkov najčastejšie hlásili symptómy ako hnev, nervozitu, pocit osamelosti, podráždenosť a frustráciu. No aj problémy s hornými dýchacími cestami, bolesti, zažívacie ťažkosti a iné. Príznaky vymizli až po prvej noci strávenej spánkom dlhším ako šesť hodín.
„Aj keď sa v dôsledku nedostatku spánku prihlásia známe príznaky únavy, hromadenie spánkového deficitu nemusí vždy znamenať, že sa cítime unavení. Výskumy preukázali, že ľudia sa dokonca dokážu prispôsobiť chronickému nedostatku spánku a nadmerne ospalí sa necítia. Riziko však predstavuje práve to, že ich telo vykazuje výrazný pokles fyzickej a duševnej výkonnosti,“ upozorňuje aj košická všeobecná lekárka MUDr. Diana Baranová.