MENU
zdravy-zivot

Čo ste robili poslednú noc? Táto činnosť zvyšuje riziko mŕtvice a infarktu

Relaxed,Girl,In,Bed,Sleep,With,Your,Favorite,Dog
Zdravý život

Čo ste robili poslednú noc? Táto činnosť zvyšuje riziko mŕtvice a infarktu

Telo vám spočíta už 16-minútový spánkový deficit. Čo potom s mnohými prebdenými nocami? A nič nedaruje ani vyspávačom do obeda.

To, ako spíte, ovplyv­ňuje všetko od hlavy po päty. Nedostatok kvalitného spánku je jeden z hlavných stresorov tela, ktorým ho neúmyselne tlačíte v ústrety problémom. Nová štúdia publikovaná v Annals of Behavioral Medicine zisťovala dôsledky už ôsmich nocí po sebe kratších ako šesť hodín, teda kritického minima potrebného na optimálne fungovanie organizmu. Výsledok?

Už jedna noc

Už tri takéto noci ústili do výrazného zhoršenia duševnej a fyzickej pohody. Už po jednej sa objavil najväčší skok v symptómoch, ktorými telo nevyspatosť hlási. Prejavy vrcholili na tretí deň a v tomto bode si telo na opakovanú situáciu relatívne zvyklo. Všetko sa zmenilo na šiesty deň, keď účastníci uviedli závažnosť fyzických symptómov ako najhoršiu.

Mnohí z nás si myslia, že cez víkendy môžeme splatiť spánkový dlh a počas pracovných dní byť produktívnejší. Výsledky tejto štúdie však ukazujú, že strata spánku len počas jednej noci môže výrazne zhoršiť každodenné fungovanie,“ konštatuje vedúca autorka Soomi Leeová, odborná asistentka na School of Ageing Studies na University of South Florida.

Nemusíte byť unavení

Dve tisícky účastníkov najčastejšie hlásili symptómy ako hnev, nervozitu, pocit osamelosti, podráždenosť a frustráciu. No aj problémy s hornými dýchacími cestami, bolesti, zažívacie ťažkosti a iné. Príznaky vymizli až po prvej noci strávenej spánkom dlhším ako šesť hodín.

Aj keď sa v dôsledku nedostatku spánku prihlásia známe príznaky únavy, hromadenie spánkového deficitu nemusí vždy znamenať, že sa cítime unavení. Výskumy preukázali, že ľudia sa dokonca dokážu prispôsobiť chronickému nedostatku spánku a nadmerne ospalí sa necítia. Riziko však predstavuje práve to, že ich telo vykazuje výrazný pokles fyzickej a duševnej výkonnosti,“ upozorňuje aj košická všeobecná lekárka MUDr. Diana Baranová.

Opitý počítač

Zoznam mozgových funkcií, ktoré podmieňuje dostatočný oddych, je dlhý. „Schopnosť koncentrácie, kognitívne funkcie, výkon, produktivita. V mozgu bez spánku jednoducho nastáva chaos, akoby hlava odmietala spolupracovať, dochádza k problémom s pamäťou. Výrazne sa narúša schopnosť normál­ne myslieť a koncentrovať sa. Pri dlhodobom spánkovom deficite môže mať človek halucinácie, poruchy videnia, aj udržania rovnováhy, po istom čase vnímané ako pocit opitosti. Naopak, kvalitný a dostatočne dlhý spánok schopnosť koncentrácie a pamäťových schopností výrazne zlepšuje,“ pokračuje lekárka.

Klinická psychologička z Bratislavy Mgr. Miriam Pšenáková prirovnáva mozog k počítaču. Čo sa stane, ak ho dlho necháte bežať? „Potrebuje trochu vypnúť, zatriediť dáta, prípadne znížiť teplotu. Presne toto sa deje počas spánku. Ak má na to príliš málo času, ovplyvní to rýchlosť reakcií, spracovanie a triedenie údajov, pamäť, primerané vyhodnocovanie. I zvyšok tela zregeneruje nedostatočne, čo má vplyv na trávenie, svalový tonus, srdcovo-cievny aparát, únavu očí. Z celkového hľadiska telo zareaguje na tento stres najskôr vypätím síl, čím môže dočasne stav kompenzovať, ale pri dlhodobom pôsobení sa vyčerpá,“ vysvetľuje odborníčka.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor