MENU
zdravy-zivot

Dopujte dopamín: 4 tipy, ako ho mať stále dosť a vyhnúť sa Parkinsonovi

Nasávanie dopamínu z prirodzených zdrojov je povolený doping pre organizmus.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Dopujte dopamín: 4 tipy, ako ho mať stále dosť a vyhnúť sa Parkinsonovi

Láka vás zostať v posteli, natiahnuť si cez hlavu deku a čakať na jar? Táto stratégia je úplne zlá, upozorňujú psychológovia. Myslite radšej na dostatok dopamínu!

„Dopamín je chemicky podobný noradrenalínu i adrenalínu. V tele prenáša informácie medzi neurónmi, ale funguje aj ako neurohormón, ktorý pôsobí prostredníctvom krvného obehu aj na iné než nervové bunky v tele,“ vysvetľuje MUDr. Martin Kucharík z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Organizmus si ho vie sám vyrobiť z aminokyseliny tyrozín. Tvorí sa v bunkách v mozgu, ale aj v iných orgánoch, napríklad v sietnici, obličkách a nadobličkách.

Za odmenu?

Nedostatok dopamínu sa v mozgu najčastejšie prejavuje ako parkinsonský syndróm – teda trasom, stuhnutosťou, spomalenými pohybmi. Ak je ho priveľa, pohyby sú neúčelné a nadbytočné. V oblasti psychiky sa skúma súvislosť medzi nadbytkom dopamínu a schizofréniou. Umelo navodená zvýšená hladina, napríklad drogami, vyvoláva eufóriu a príjemné pocity, ale aj strach či nepríjemné myšlienky. „Dopamín sa pravdepodobne zapája do systému odmeny a príjemných pocitov, najmä keď je táto odmena neočakávaná alebo chýba. Ťažko sa to však dá dokázať, lebo výskum neurotransmiterov a ich vplyvov na psychiku je náročný. Pokusné zvieratá môžu reagovať inak a experimenty na ľuďoch by boli nebezpečné a neetické. Keď sa napríklad v minulosti skúšal vplyv rôznych drog na ľudí, výsledky neboli vždy jednoznačné a niektoré účinky boli veľmi neočakávané,“ upozorňuje neurológ.

Spánok aj pohyb

O dopamíne sa najčastejšie hovorí v súvislosti s jeho účinkami v mozgu. „Ľudia si však neuvedomujú, že z krvného obehu sa nedostane priamo do mozgu. Laicky povedané, jeho výroba pre mozog musí prebiehať priamo v mozgových bunkách, alebo ho musíme dodať mozgu zvonku látkou, ktorá v ňom dokáže metabolizovať na účinný dopamín,“ vysvetľuje doktor Kucharík. Jeho nedostatok sa teda nedá len tak jednoducho ovplyvniť. „Ak ste zdraví, správna výživa s dostatkom bielkovín by vám mala zabezpečiť správne množstvo ‚surovín‘ na jeho výrobu v tele. Telesný pohyb i primeraný odpočinok zaistia, aby nebolo nutné dodávať ho ‚zvonku‘. Vážny a dlhodobý nedostatok dopamínu v mozgu však zatiaľ inak než liekmi nevieme vyriešiť.“ Syntetický dopamín musia užívať pacienti s Parkinsonovou a inými chorobami. Priamo do krvného obehu ho podávajú lekári pacientom, ktorí utrpeli šok spôsobený úrazom alebo zlyhaním srdca, aj pri liečbe srdcových porúch novorodencov. Bráňte sa ponurej nálade zvýšeným príjmom dopamínu.

Starajte sa o svoje nervy: Na Parkinsona upozorní malíček

4 tipy, ako na to

1. Neodopierajte si spánok
Nebráňte sa mu a zbytočne si umelo nepredlžujte deň, hoci je to dnes v móde. To však neznamená, že preležíte celý deň v posteli.

2. Buďte aktívni
Smútok a pochmúrnu náladu prekonáte, keď sa budete hýbať a stretávať s priateľmi. Hľadajte motiváciu, ktorá by vás dostala von. Najlepšie je mať pevný program, napríklad pravidelné večerné cvičenie či prechádzky s kamarátkou. Alebo si naplánujte kino, koncert či výstavu s partnerom alebo s deťmi. Termíny si veľkými písmenami zapisujte do diára, aby ste ich mali pred očami, tešili sa na ne a nenapadlo vám zrušiť ich.

3. Doprajte si svetlo
Strávite väčšinu dňa v práci? Natankujte čo najviac prirodzeného svetla prechádzkami počas obedňajšej prestávky, keď je ho ešte dosť.

4. Spestrite si stravu

  • Potravinami, ktoré obsahujú tyrozín a fenylalanín. Tieto aminokyseliny nájdete v mandliach, avokáde, banánoch, mliečnych výrobkoch, vo vajciach, v rybách, mäse, v sezamových a tekvicových semienkach, v orechoch, v sójových produktoch, ako je tofu, v kvasniciach a čokoláde. To však neznamená, že denne zjete celú bonboniéru! Dobrú náladu si azda udržíte, hmotnosť ťažko.
  • Potravinami, ktoré obsahujú antioxidanty. Betakarotény a karotenoidy sú v zelenej a oranžovej zelenine, brokolici, cvikle, vitamín C v paprike, pomarančoch, kapuste a karfiole a vitamín E v orechoch, slnečnicových semienkach, zelenej zelenine, brokolici a mrkve.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor