Pri nadmernej konzumácii vápnika prostredníctvom stravy sa u zdravých ľudí nemôžu objaviť ťažkosti. Väčšina prebytočného minerálu sa vylúči močom a stolicou. Predávkovanie však podľa odborníčky môže spôsobiť dlhodobá a nadmerná konzumácia výživových doplnkov, najmä v kombinácii s vitamínom D, prípadne pri vnútrožilovom podávaní preparátov vápnika.
Naruší sa rovnováha
„Vtedy sa môže prejaviť jeho toxicita. Narušuje sa vnútorné prostredie v zmysle porušenej rovnováhy minerálnych látok. Prejavuje sa únavou, stratou chuti do jedla, zápchou, zmätenosťou, tvorbou obličkových kameňov. V závažných prípadoch môže vyústiť až do šoku, zlyhania obličiek, kómy a prípadne až smrti,“ približuje prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty
UK. „Zvýšená hladina vápnika v krvi môže viesť aj k hromadeniu vápnikových depozitov, usadenín, v mäkkých tkanivách, napríklad v pečeni alebo obličkách, čo môže následne spôsobiť ich zlyhanie.“
Poraďte sa
Po výživových doplnkoch s obsahom vápnika siahnite radšej až po porade s lekárom. Odborník vám pomôže s výberom i správnym dávkovaním. Väčšinou je to vhodné vtedy, ak potrebujete pokryť jeho zvýšenú potrebu, napríklad v období rastu, počas tehotenstva, dojčenia, ako súčasť liečby pri osteoporóze, ale i pri zvýšenej nervovovo-svalovej dráždivosti so sklonom k svalovým kŕčom a pri
podpore hojenia zlomenín.
Ako sa hlási nedostatok?
Aj v prípade seniorov je na zachovanie zdravých kostí v prvom rade najdôležitejšia strava bohatá na
vápnik a vitamín D vrátane zdravého pobytu na slnku. Nedostatok tohto minerálu sa prejaví až po dlhšom období jeho nedostatočného príjmu. „Organizmus ho vyplavuje z kostí, čo má za následok vznik osteoporózy. Ide o najčastejší dlhodobý dôsledok nedostatočného príjmu vápnika,“ hovorí doktorka Jana Jurkovičová. „Keď je hladina vápnika v krvi nedostatočná, naruší sa normálna svalová kontrakcia a relaxácia, zvyšuje sa nervovo-svalová dráždivosť. Môžete pociťovať zášklby a kŕče, vzniká takzvaná kalciová tetánia.“