MENU
zdravy-zivot

Dopĺňate si vápnik výživovými doplnkami? POZOR, môže ísť o život

Výživové doplnky treba užívať opatrne.

Súvisiace témy

Zdravý život

Dopĺňate si vápnik výživovými doplnkami? POZOR, môže ísť o život

Chcete mať pevné kosti a tak ste sa rozhodli, že si hodnoty vápnika doplníte výživovými doplnkami? Ktoré príznaky predávkovania sú zdvihnutým prstom, prezradí odborníčka.

Pri nadmernej konzumácii vápnika prostredníctvom stravy sa u zdravých ľudí nemôžu objaviť ťažkosti. Väčšina prebytočného minerálu sa vylúči močom a stolicou. Predávkovanie však podľa odborníčky môže spôsobiť dlhodobá a nadmerná konzumácia výživových doplnkov, najmä v kombinácii s vitamínom D, prípadne pri vnútrožilovom podávaní preparátov vápnika. 

Naruší sa rovnováha

„Vtedy sa môže prejaviť jeho toxicita. Narušuje sa vnútorné prostredie v zmysle porušenej rovnováhy minerálnych látok. Prejavuje sa únavou, stratou chuti do jedla, zápchou, zmätenosťou, tvorbou obličkových kameňov. V závažných prípadoch môže vyústiť až do šoku, zlyhania obličiek, kómy a prípadne až smrti,“ približuje prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty
UK. „Zvýšená hladina vápnika v krvi môže viesť aj k hromadeniu vápnikových depozitov, usadenín, v mäkkých tkanivách, napríklad v pečeni alebo obličkách, čo môže následne spôsobiť ich zlyhanie.“

Poraďte sa

Po výživových doplnkoch s obsahom vápnika siahnite radšej až po porade s lekárom. Odborník vám pomôže s výberom i správnym dávkovaním. Väčšinou je to vhodné vtedy, ak potrebujete pokryť jeho zvýšenú potrebu, napríklad v období rastu, počas tehotenstva, dojčenia, ako súčasť liečby pri osteoporóze, ale i pri zvýšenej nervovovo-svalovej dráždivosti so sklonom k svalovým kŕčom a pri
podpore hojenia zlomenín.

Ako sa hlási nedostatok?

Aj v prípade seniorov je na zachovanie zdravých kostí v prvom rade najdôležitejšia strava bohatá na
vápnik a vitamín D vrátane zdravého pobytu na slnku. Nedostatok tohto minerálu sa prejaví až po dlhšom období jeho nedostatočného príjmu. „Organizmus ho vyplavuje z kostí, čo má za následok vznik osteoporózy. Ide o najčastejší dlhodobý dôsledok nedostatočného príjmu vápnika,“ hovorí doktorka Jana Jurkovičová. „Keď je hladina vápnika v krvi nedostatočná, naruší sa normálna svalová kontrakcia a relaxácia, zvyšuje sa nervovo-svalová dráždivosť. Môžete pociťovať zášklby a kŕče, vzniká takzvaná kalciová tetánia.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor