MENU
zdravy-zivot

Dopĺňate si vápnik výživovými doplnkami? POZOR, môže ísť o život

Výživové doplnky treba užívať opatrne.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Dopĺňate si vápnik výživovými doplnkami? POZOR, môže ísť o život

Chcete mať pevné kosti a tak ste sa rozhodli, že si hodnoty vápnika doplníte výživovými doplnkami? Ktoré príznaky predávkovania sú zdvihnutým prstom, prezradí odborníčka.

Pri nadmernej konzumácii vápnika prostredníctvom stravy sa u zdravých ľudí nemôžu objaviť ťažkosti. Väčšina prebytočného minerálu sa vylúči močom a stolicou. Predávkovanie však podľa odborníčky môže spôsobiť dlhodobá a nadmerná konzumácia výživových doplnkov, najmä v kombinácii s vitamínom D, prípadne pri vnútrožilovom podávaní preparátov vápnika. 

Naruší sa rovnováha

„Vtedy sa môže prejaviť jeho toxicita. Narušuje sa vnútorné prostredie v zmysle porušenej rovnováhy minerálnych látok. Prejavuje sa únavou, stratou chuti do jedla, zápchou, zmätenosťou, tvorbou obličkových kameňov. V závažných prípadoch môže vyústiť až do šoku, zlyhania obličiek, kómy a prípadne až smrti,“ približuje prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., z Ústavu hygieny Lekárskej fakulty
UK. „Zvýšená hladina vápnika v krvi môže viesť aj k hromadeniu vápnikových depozitov, usadenín, v mäkkých tkanivách, napríklad v pečeni alebo obličkách, čo môže následne spôsobiť ich zlyhanie.“

Poraďte sa

Po výživových doplnkoch s obsahom vápnika siahnite radšej až po porade s lekárom. Odborník vám pomôže s výberom i správnym dávkovaním. Väčšinou je to vhodné vtedy, ak potrebujete pokryť jeho zvýšenú potrebu, napríklad v období rastu, počas tehotenstva, dojčenia, ako súčasť liečby pri osteoporóze, ale i pri zvýšenej nervovovo-svalovej dráždivosti so sklonom k svalovým kŕčom a pri
podpore hojenia zlomenín.

Ako sa hlási nedostatok?

Aj v prípade seniorov je na zachovanie zdravých kostí v prvom rade najdôležitejšia strava bohatá na
vápnik a vitamín D vrátane zdravého pobytu na slnku. Nedostatok tohto minerálu sa prejaví až po dlhšom období jeho nedostatočného príjmu. „Organizmus ho vyplavuje z kostí, čo má za následok vznik osteoporózy. Ide o najčastejší dlhodobý dôsledok nedostatočného príjmu vápnika,“ hovorí doktorka Jana Jurkovičová. „Keď je hladina vápnika v krvi nedostatočná, naruší sa normálna svalová kontrakcia a relaxácia, zvyšuje sa nervovo-svalová dráždivosť. Môžete pociťovať zášklby a kŕče, vzniká takzvaná kalciová tetánia.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor