MENU
zdravy-zivot

Tekvicové semienka nevyhadzujte: Sú na chudnutie, imunitu i proti zápalom

Tekvicové semienka nevyhoďte, sú veľmi zdravé.
Zdravý život

Tekvicové semienka nevyhadzujte: Sú na chudnutie, imunitu i proti zápalom

Tekvicové semienka sú skvelým zdrojom množstva látok prospešných pre naše zdravie. Tie zo supermarketu však môžu byť presolené, prepražené, s nezdravým tukom. Ako na to, aby boli aj dobré aj zdravé?

Na jednu šupu by ste nemali zjesť viac ako 85 tekvicových semienok, pretože ide o pomerne ťažké jedlo. No aj ak to prekročíte, v tomto prípade platí, radšej viac, ako nič. Tekvicové semená, tie nesolené a nepražené, sú plné mononenasýtených aj polynenasýtených tukov, známych aj ako zdravé tuky. Majú nízky obsah sodíka a relatívne vysoký obsah bielkovín. Sú tiež dobrým zdrojom horčíka, fosforu, zinku a tiež vlákniny, takže slušne zasýtia. To všetko ale platí o nespracovaných semenách, najlepšie nelúpaných. Tie sú rozhodne najzdravšie. Pri spracovaných tekvicových semenách je pravdepodobné, že okrem toho zdravého obsahujú aj rôzne neželané aditíva, priveľa soli či tuku. Vy ich však máte predsa len radi pražené a prichutené? Tak si ich pripravte doma! 

Domáce pečené tekvicové semienka

Semienka vydlabané z tekvice dôkladne opláchnite a odstráňte všetky zvyšky dužiny. Nasypte ich do dádoby a pridajte olej alebo korenie, aké máte radi. Soľ je najpopulárnejšia, ale môžete skúsiť i papriku, čili prášok, parmezán alebo indické korenie. Ak uprednostňujete sladkú chuť, alebo radi skúšate nové veci, pridajte hnedý cukor či alebo škoricu. Dobre premiešajte a rozložte semená v tenkej vrstve na papier na pečenie. Rúru zohrejte na 150 °C a asi na 30 minút do nej vložte plech s rozloženými semienkami. Občas ho pretraste, aby sa semienka pootáčali. Vychladnuté semienka uskladnite do vzduchotesnej nádoby a uchovávajte pri izbovej teplote. 

Kde sa vám zídu v kuchyni?

Okrem lúskania a maškrtenia samostatných semienok sú výborné aj v rôznych jedlách. Napríklad ako príloha do polievok namiesto krutónov, na posypanie zeleninových šalátov, rannej praženice či volského očka, podrvené ich môžete použiť na obalenie mäsa pred opečením, alebo pridať do ryže či k zemiakom. Hodia sa aj do nátierok. Stále však platí, že denná porcia by mala byť asi 85 semienok. Iste, nebudete to počítať, ale odhadom to nebude viac ako 2 až 3 polievkové lyžice

Pre toto si ich neodopierajte

Keďže sú tekvicové semienka dobrým zdrojom mnohých minerálov, viacerých vitamínov, vlákniny a prospešných tukov, odrazí sa ich konzumácia na vašom zdraví. Posilníte si imunitu, udržíte cholesterol na správnej úrovni, vďaka močopudnému účinku sú prevenciou pred obličkovými kameňmi, zlepšia vám trávenie, podporia pravidelné vyprázdňovanie, pomôžu schudnúť. Pôsobia tiež protizápalovo a sú prírodným liekom proti parazitom. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor