MENU
zdravy-zivot

Keď virózy útočia, nasaďte týchto 9 TOP domácich liekov

Female,Eat,Honey,With,Herbal,Tea,And,Lemon
Zdravý život

Keď virózy útočia, nasaďte týchto 9 TOP domácich liekov

Skôr než pri bolesti hlave či kašli siahnete po liekoch, skúste staré a overené recepty.

Čo je doma, to pomáha. Staré recepty sú osvedčené nielen časom, ale najmä spokojnými užívateľmi.

Zázvor

Je to multitalent! Šálka zázvorového čaju zmierni triašku. Ako obklad na prsia či na chrbát uvoľňuje hlien z priedušiek a tlmí aj suchý kašeľ. Obsahuje vonné éterické oleje, ktoré zmierňujú smrkanie a zápal hrdla, brzdia množenie vírusov a baktérií a zvyšujú imunitu. Zlepšuje prekrvenie rúk a nôh, prehrieva celé telo. Podporuje chuť do jedla a trávenie, urýchľuje metabolizmus a má antiseptické účinky. Štipľavá zložka gingerol účinkuje podobne ako aspirín a pomáha pri bolestiach hlavy a migréne.

Potravina na každý deň: 3 lyžičky medu s nastrúhaným zázvoromPotravina na každý deň: 3 lyžičky medu s nastrúhaným zázvorom
Zdroj: Shutterstock
  • Čaj

Spôsobov prípravy čaju je veľa. Ak si ho vypýtate v ázijskej reštaurácii, donesú vám čierny alebo zelený čaj ochutený zázvorom. To, čo pijeme bežne my, volajú zázvorová voda.

2-3 čajové lyžičky čerstvo nastrúhaného zázvoru zalejte 3-5 decilitrami vriacej vody. Nechajte lúhovať 5 minút. Zázvor vyberte, ak chcete, ochuťte citrónom a neskôr medom.

  • Príprava zábalu

Dve čajové lyžičky čerstvo postrúhaného zázvoru zalejte štvrťlitrom vody s teplotou asi 70 stupňov Celzia. Lúhujte 10 minút. Do nádoby s odvarom namočte menšiu plachtu či utierku a dôkladne vyžmýkajte. Priložte na prsia alebo na chrbát, obviažte napevno šálom alebo väčším uterákom a nechajte hodinu pôsobiť. Opakujte dva razy denne.

Pozor: Zázvorový čaj je nevhodný pre malé deti a tehotné ženy. Denná dávka by nemala presiahnuť 4 gramy čerstvého postrúhaného zázvoru, v sušenej podobe 1 gram. Pite najviac dva razy denne.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor