MENU
zdravy-zivot

Keď virózy útočia, nasaďte týchto 9 TOP domácich liekov

Female,Eat,Honey,With,Herbal,Tea,And,Lemon
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Keď virózy útočia, nasaďte týchto 9 TOP domácich liekov

Skôr než pri bolesti hlave či kašli siahnete po liekoch, skúste staré a overené recepty.

Čo je doma, to pomáha. Staré recepty sú osvedčené nielen časom, ale najmä spokojnými užívateľmi.

Zázvor

Je to multitalent! Šálka zázvorového čaju zmierni triašku. Ako obklad na prsia či na chrbát uvoľňuje hlien z priedušiek a tlmí aj suchý kašeľ. Obsahuje vonné éterické oleje, ktoré zmierňujú smrkanie a zápal hrdla, brzdia množenie vírusov a baktérií a zvyšujú imunitu. Zlepšuje prekrvenie rúk a nôh, prehrieva celé telo. Podporuje chuť do jedla a trávenie, urýchľuje metabolizmus a má antiseptické účinky. Štipľavá zložka gingerol účinkuje podobne ako aspirín a pomáha pri bolestiach hlavy a migréne.

Potravina na každý deň: 3 lyžičky medu s nastrúhaným zázvoromPotravina na každý deň: 3 lyžičky medu s nastrúhaným zázvorom
Zdroj: Shutterstock
  • Čaj

Spôsobov prípravy čaju je veľa. Ak si ho vypýtate v ázijskej reštaurácii, donesú vám čierny alebo zelený čaj ochutený zázvorom. To, čo pijeme bežne my, volajú zázvorová voda.

2-3 čajové lyžičky čerstvo nastrúhaného zázvoru zalejte 3-5 decilitrami vriacej vody. Nechajte lúhovať 5 minút. Zázvor vyberte, ak chcete, ochuťte citrónom a neskôr medom.

  • Príprava zábalu

Dve čajové lyžičky čerstvo postrúhaného zázvoru zalejte štvrťlitrom vody s teplotou asi 70 stupňov Celzia. Lúhujte 10 minút. Do nádoby s odvarom namočte menšiu plachtu či utierku a dôkladne vyžmýkajte. Priložte na prsia alebo na chrbát, obviažte napevno šálom alebo väčším uterákom a nechajte hodinu pôsobiť. Opakujte dva razy denne.

Pozor: Zázvorový čaj je nevhodný pre malé deti a tehotné ženy. Denná dávka by nemala presiahnuť 4 gramy čerstvého postrúhaného zázvoru, v sušenej podobe 1 gram. Pite najviac dva razy denne.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor