MENU
zdravy-zivot

Keď virózy útočia, nasaďte týchto 9 TOP domácich liekov

Female,Eat,Honey,With,Herbal,Tea,And,Lemon
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Keď virózy útočia, nasaďte týchto 9 TOP domácich liekov

Skôr než pri bolesti hlave či kašli siahnete po liekoch, skúste staré a overené recepty.

Čo je doma, to pomáha. Staré recepty sú osvedčené nielen časom, ale najmä spokojnými užívateľmi.

Zázvor

Je to multitalent! Šálka zázvorového čaju zmierni triašku. Ako obklad na prsia či na chrbát uvoľňuje hlien z priedušiek a tlmí aj suchý kašeľ. Obsahuje vonné éterické oleje, ktoré zmierňujú smrkanie a zápal hrdla, brzdia množenie vírusov a baktérií a zvyšujú imunitu. Zlepšuje prekrvenie rúk a nôh, prehrieva celé telo. Podporuje chuť do jedla a trávenie, urýchľuje metabolizmus a má antiseptické účinky. Štipľavá zložka gingerol účinkuje podobne ako aspirín a pomáha pri bolestiach hlavy a migréne.

Potravina na každý deň: 3 lyžičky medu s nastrúhaným zázvoromPotravina na každý deň: 3 lyžičky medu s nastrúhaným zázvorom
Zdroj: Shutterstock
  • Čaj

Spôsobov prípravy čaju je veľa. Ak si ho vypýtate v ázijskej reštaurácii, donesú vám čierny alebo zelený čaj ochutený zázvorom. To, čo pijeme bežne my, volajú zázvorová voda.

2-3 čajové lyžičky čerstvo nastrúhaného zázvoru zalejte 3-5 decilitrami vriacej vody. Nechajte lúhovať 5 minút. Zázvor vyberte, ak chcete, ochuťte citrónom a neskôr medom.

  • Príprava zábalu

Dve čajové lyžičky čerstvo postrúhaného zázvoru zalejte štvrťlitrom vody s teplotou asi 70 stupňov Celzia. Lúhujte 10 minút. Do nádoby s odvarom namočte menšiu plachtu či utierku a dôkladne vyžmýkajte. Priložte na prsia alebo na chrbát, obviažte napevno šálom alebo väčším uterákom a nechajte hodinu pôsobiť. Opakujte dva razy denne.

Pozor: Zázvorový čaj je nevhodný pre malé deti a tehotné ženy. Denná dávka by nemala presiahnuť 4 gramy čerstvého postrúhaného zázvoru, v sušenej podobe 1 gram. Pite najviac dva razy denne.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor