MENU
zdravy-zivot

Domáce bylinky, ktoré sa oplatí pestovať

Bylinky skrášlia domov a prospejú vášmu telu.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Domáce bylinky, ktoré sa oplatí pestovať

Pestovanie byliniek doma je zábava a užitočný koníček, ktorý tiež prospieva vášmu zdraviu. Okrem toho, že vás potešia v kuchyni, tie najlepšie bylinky sú plné antioxidantov a esenciálnych živín.

Polovica nutričných hodnôt rastlín sa stráca počas tridsiatich minút po ich zbere. AK teda doma pestujete svoje vlastné bylinky, môžete ich použiť ihneď, ako budete potrebovať, a zachováte všetky živiny. Tu je desať najzdravších byliniek spolu s tipmi na ich využitie.

Rozmarín

Táto krásna, aromatická bylina obsahuje látky, ako napríklad kyselina karnosolová, ktoré preukázateľne pomáhajú v boji proti rakovinovým bunkám. A čo viac, vôňa rozmarínu dokonca zlepšuje pamäť. V nedávnej štúdii vo Veľkej Británii naozaj zistili lepšie výsledky pre rôznych pamäťových úlohách, v prípade, že bola do miestnosti pridaná vôňa rozmarínu.

Rozmarín potrebuje slnko a časté zalievanie. Zasaďte ho na miesto, kadiaľ často chodíte. Všetko, čo na uvoľnenie jeho arómy treba, je dotknúť sa ho, keď pôjdete okolo.

Tymian

Tymian bol dlho používaný ako bylinný liek na dýchacie problémy, ako je bronchitída, a tiež pre jeho antiseptické vlastnosti. Čo je však ešte lepšie, tymian je prakticky bez kalórií a poskytuje vynikajúcu podporu chutí do polievok, šalátov. Možno vám to zatiaľ nenapadlo, ale skúste ho pridať aj do šampanského. Objavíte nové dimenzie jeho chute. Tymian je vhodný pre vnútorné i vonkajšie pestovanie, pretože si zachováva malú veľkosť. Len sa uistite, že má prístup k dostatku slnečného svetla.

Levanduľa

Levanduľa je nielen pekná rastlina, nesie v sebe tiež mnoho zdravotných výhod. Jej vôňa má upokojujúce účinky, ktoré vám pomôžu zaspať. Dokonca obsahuje antioxidanty známe ako polyfenoly, ktoré bojujú s nafúknutým bruchom. Ak teda trpíte týmto problémom, siahnite po levanduli.

Levanduľa je pomerne veľká rastlina, ktorá najlepšie rastie vonku. Vyberte jej slnečné miesto, na ktorom dostane osem hodín svetla denne. Ak ju už chcete pestovať vo vnútri, uistite sa, že má dobre priepustnú pôdu a na dne kvetináča dostatočne veľké otvory na odtok vody.

Bazalka

Bazalka je známa schopnosťou upokojiť nervy, je tiež dobrým zdrojom vlákniny a má detoxikačné účinky na pečeň. Po preflámovanej noci ju teda určite začleňte do raňajok. Bazalka vám určite pomôže aj svojimi protizápalovými účinkami. Radšej ju teda majte vždy po ruke a spravte z nej stabilnú súčasť vašej stravy. Bazalka je odolná rastlina, ktorá rastie rýchlo, vo vnútri aj vonku. Nepotrebuje veľa starostlivosti a polievanie jej stačí každý druhý deň.

Petržlen

Ak je súčasťou prílohy, nenechávajte ho na okraji taniera. Petržlen je totiž plný živín. Obsahuje vitamíny A a C, a len jedna polievková lyžica ponúka viac než polovicu odporúčaného denného príjmu vitamínu K, živiny, ktorá je nevyhnutná pre krvotvorbu. Pestovať petržlen je naozaj ľahké, pretože nepotrebuje toľko slnečného svetla alebo starostlivosti. Len sa uistite, že pôda nie je príliš suchá, hneď ako začnete mať pocit, že vädne. Petržlen síce rastie pomalšie ako iné byliny, ale stojí za to čakanie.

Šalvia

Mnohé kozmetické výrobky obsahujú šalviu v zozname zložiek, a niet divu! Táto bylinka má antiseptické a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti predčasnému starnutiu, čo je vlastnosť, kvôli ktorej ju využívajú kozmetické výrobky. Slúži tiež ako prírodný liek na úzkosť a únavu, a podporuje myšlienkové procesy a funkciu pamäte. Šalvia je trochu náročnejšia na starostlivosť. Potrebuje dostatok slnečného svetla, dobrú pôdu a polievanie každý druhý deň.

Koriander

Základ mexickej a ázijskej kuchyne - koriander dodáva telu vlákninu a železo a pomáha dostať ťažké kovy z tela. Koriander sa viaže na ortuť, olovo a iné toxické ťažké kovy a čerpá ich z vašich tkanív. Vzhľadom k hlbokým koreňom koriander potrebuje hlbokú pôdu sa a je jednou z mála bylín, ktoré sú skutočnou výzvou na domáce pestovanie. Na druhej strane, ak má vaša rastlina semená, nevyhadzujte ich. Sú práve tým chutným korením.

Pažítka

Táto chutná bylina môže pomôcť posilniť váš imunitný systém. Mnohé štúdie dokonca naznačujú, že jesť zeleninu ako cesnak a cibuľa, znižuje riziko vzniku niektorých druhov rakoviny, vrátane ochorenia prostaty, žalúdka a prsníka. Pažítka rastie rýchlo, môže sa pestovať v interiéri a nepotrebuje veľa svetla. Rastie síce do výšky, no inak nepotrebuje veľa priestoru.

Kôpor

Táto bylina je chutná nielen do omáčky alebo zaváraných uhoriek! Je to skvelý zdroj antioxidantov, napr. beta-karoténu, a tiež lieči čkanie. Nabudúce, keď sa vám bude čkať, zmiešajte lyžičku kôprových listov so šálkou vriacej vody, nechajte lúhovať, a potom tekutinu pomaly vypite. Kôpor vyžaduje plné slnko a najlepšie sa mu darí v hlbokej pôde. Treba ho zalievať iba raz týždenne, ak ste ho zasadili vonku, ak vo vnútri, môže si vyžadovať viac pozornosti.

Mäta

Mäta je bohatým zdrojom vitamínu A, dve polievkové lyžice poskytujú viac než polovicu odporúčaného denného príjmu. Okrem toho je dobrá pre dych, trávenie, pomáha pri nevoľnosti, bolesti hlavy, poruchách dýchania, astme, akné a problémoch s dutinami.

Potrebujete ďalší dôvod, prečo používať túto bylinu? Nedávna štúdia zistila, že esenciálne oleje v mäte piepornej majú pozitívny vplyv na športový výkon, dychovú frekvenciu a krvný tlak. Táto bylina rastie rýchlo a potrebuje dostatok priestoru. Pestujte ju radšej vonku na vyvýšenom priestore, aby nedusila iné rastliny v okolí.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor