Žiadny univerzálny a vysoko účinný liek proti ochoreniu COVID-19 zatiaľ k dispozícii nemáme. Rovnako ako pri chrípke, aj pri covide sa je potrebné zamerať na liečbu príznakov choroby. K tým najčastejším patrí zvýšená teplota, bolesť svalov či bolesti hlavy. Pre ich liečbu sa odporúčajú bežne dostupné lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu. Dospelí by mali začať znižovať teplotu, až keď sa vyšplhá nad hodnotu 38,5 stupňa Celzia, vtedy je zvýšená.
U mnohých pacientov s COVD-19 sa objavuje aj suchý, dráždivý kašeľ. Pri tomto type kašľa nevykašliavate hlien, preto potrebujete lieky, ktoré podporia jeho tvorbu. „Ráno a na obed odporúčam užívať lieky, ktoré vám pomôžu odkašľať. Zvlhčia hlien a volajú sa expektoranciá,“ vysvetľuje pre marcové číslo mesačníka Zdravie všeobecná lekárka pre dospelých Michaela Macháčová. „Aby ste sa mohli v noci vyspať a kašeľ vás nevyrušoval, odporúčam lieky, ktoré ho tlmia, teda takzvané antitusiká.“ Organizmus pri koronavíruse potrebuje čo najviac oddychovať, aby nabral silu na ďalší boj s ochorením.
Liečbu môžete podporiť konzumáciou vhodných potravín. Nezabúdajte na tekutiny, ktorých dostatočný príjem nahradí straty vzniknuté potením pri horúčke. Dajte prednosť vlažným alebo chladným nápojom, najradšej obyčajné vode alebo bylinkovému čaju (šalvia, mäta, medovka, zázvor). Dobrým zdrojom tekutín sú aj prírodné minerálky, ktoré dopĺňajú telu dôležité minerálne látky (napr. horčík, vápnik, draslík alebo fluór).
Úľavu môže priniesť aj silný slepačí alebo hovädzí vývar, v ktorom uvaríte koreňovú zeleninu. Zelenina dodá telu vitamíny a minerály, mäso zasa bielkoviny, ktoré pomáhajú telu pri zotavovaní. Horúci vývar pomôže pri uvoľňovaní upchatého nosa. Mlieko a mliečne produkty zásobujú telo nevyhnutným vitamínom D, ktorý pomáha telu zbaviť sa infekcie. Jogurt je navyše zásobárňou probiotík, ktorá vyladí čreva do rovnováhy, a pomôžu tak lepšie bojovať proti infekcii.
Čím všetkým vás môže covid prekvapiť? Rady a tipy odborníkov nájdete v marcovom čísle mesačníka Zdravie. Práve v predaji.
Načo sa môžete tešiť?
V marcovom čísle mesačníka Zdravie sme pre vás pripravili praktický manuál o tom, ako liečiť covid doma. Ak trénujete dýchacie svaly, budete mať v dobrej forme nielen pľúca. Nastaviť správne dýchanie či polohovanie môžete aj v akútnom období koronavírusu. Poradíme vám, čo môže pomôcť pri strache čuchu. Čo váš v májovom Zdraví ešte čaká?
- Krvácate po testoch na covid z nosa? Pozreli sme sa na to, čo môže byť príčinou.
- Vedeli ste, že kŕčové žily môžu poriadne potrápiť aj na iných častiach tela ako len na nohách? Kedy ohrozia plodnosť a život?
- Zaháňate pálenie záhy sódou bikarbónou? Mýty o tvrdení uvádza na správnu mieru odborník.
- Onkologické ochorenie sa dá väčšinou vyliečiť, ak sa odhalí zavčasu. Ktorým signálom venovať pozornosť?
- Doprajte telu poriadnu porciu vitamínov! Bylinky a klíčky pomôžu s trávením a posilnia imunitu.
- Presedíte väčšinu dňa? Najvyšší čas, aby ste začali posilňovať problematické partie.
- Prirpavte si citrónové sladkosti! Sú plné citróna, ale žiadny kyslý úsmev nevykúzlia.