MENU
zdravy-zivot

Domáca bomba pre silnú imunitu! Nemusíte do lekárne ani do obchodu

V časoch, keď sa návštevy supermarketov, tržísk či lekární neodporúčajú, máte možnosť vyrobiť si výborný fermentovaný nápoj na imunitu aj doma.
Zdravý život

Domáca bomba pre silnú imunitu! Nemusíte do lekárne ani do obchodu

Zvažujete, ako si ešte viac posilniť imunitu, no bez behania po lekárňach či obchodoch? Aj doma sa dá pripraviť naozaj kvalitný fermentovaný nápoj plný užitočných probiotík.

Lekári nám pravidelne opakujú, že častá konzumácia fermentovaných potravín má výrazný vplyv na zdravie a imunitu. Môže ísť k kvasenú kapustu či uhorky, kefíry, acidofilné mlieko, doma pripravovaný čaj s kombuchou, kimči ... Že vám nič z toho extra nechutí? Môžete to skúsiť ešte trochu inak a bez toho, aby ste behali po supermarkete či tržnici. Perfektné probiotikum si pripravíte sami doma.

Zdravé črevá = silná imunita

Fermentované potraviny majú vedecky overený pozitívny vplyv na zdravé črevá. A s črevami a ich stavom úzko súvisí naša imunita, zápaly v tele, alergie, autoimunitné poruchy a dokonca aj duševné zdravie, lebo črevá sú prepojené i s mozgom. Štúdie opakovane potvrdili, že fermentované potraviny výrazne súvisia so znížením chorobnosti, a to dokonca vrátane rakoviny či srdcovo-cievnych chorôb. 

Koronavírus: Pred nákazou vás ochráni pripravená imunita. Ako si ju rýchlo posilniť?​

Ak nie ste milovníkmi kysnutých mliečnych výrobkov a kapustu či „kvašáky“ každý deň jesť nemusíte, porozhliadnite sa po internete, cez ktorý sa dajú kúpiť napríklad kefírové kultúry vhodné do vody alebo do mlieka. Zadajte si do vyhľadávača heslo: "kefirove kultury". Príprava je maximálne jednoduchá a výsledný nápoj je chuťovo príjemný a zaručene bez chémie. Bonusom je, že kultúra príde poštou a nemusíte chodiť medzi ľudí do obchodu. Voda na prípravu stačí aj z vodovodu.

Imunita: Tieto vitamíny by vám nemali chýbať na tanieri​

Do fermentovaného nápoja môžete pri príprave pridať aj sušené alebo  lyofilizované ovocie.Do fermentovaného nápoja môžete pri príprave pridať aj sušené alebo  lyofilizované ovocie.
Do fermentovaného nápoja môžete pri príprave pridať aj sušené alebo lyofilizované ovocie.
Zdroj: Shutterstock.com

Do fermentovaného nápoja môžete pri príprave pridať aj sušené alebo lyofilizované ovocie. Foto: Shutterstock

Jednoduchý domáci kefír

Ak neholdujete kysnutým mliečnym výrobkom alebo nechcete ísť kupovať mlieko, skúste vodnú kefírovú kultúru. Fermentovaný nápoj vyrobíte z kefírových kultúr, vody a cukru. Chuťovo pripomína sladko-kyslú jemne perlivú limonádu. Pre zmenu chute sa dá fermentovať aj ovocná šťava alebo kokosová voda. Kefírová kultúra sa počas svojho rastu kŕmi cukrom a mení ho na bublinky, kyselinu octovú, kyselinu mliečnu a ďalšie látky. Výsledný nápoj je plný probiotických baktérií, enzýmov, živín, vitamínov aj minerálov, látok veľmi prospešných pre črevá a pre trávenie. Za pohárik nápoja si odložíte na výrobu ďalšej dávky a zvyšok vypijete. Je to super jednoduché a hlavne super zdravé. Imunita sa vám bude zo dňa na deň posilňovať.

Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?​

Veľmi podobne sa dá z mlieka a kefírovej kultúry určenej do mlieka vyrobiť mliečny kefír. Tam sa už cukor nepridáva, lebo v mlieku je laktóza, ktorá úplne postačí. Treba len trochu posurfovať po internete a nájsť si predajcov kefírových kultúr. 

Z požičaných vecí môžete chytiť infekciu. Aj z náušníc či zubnej pasty!​

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na synovom nočníku sa spravila vápenatá vrstva

V bežnom stave je moč číry a má zlatožltú farbu. A to aj vďaka farbivu zvanému urochróm. Môže sa zakaliť po určitých jedlách, zelenine, nápojoch, alebo účinkom niektorých špecifických liekov. Tmavšia farba avizuje potrebu pridať tekutiny. Moč zafarbia aj bielkoviny, hnis, krv alebo dokonca výkaly. Niekedy aj bez toho, aby išlo o príznak vážneho ochorenia - napríklad pri horúčke, prehriatí alebo podchladení organizmu, pri nadmernej fyzickej námahe. Farba moču býva ráno tmavšia, lebo sa v močovom mechúre koncentruje z celej noci. Biele sfarbenie či  „ako mlieko“ niekedy spôsobí prítomnosť veľkého množstva istých minerálov, ako vápnika či fosforu alebo bielkovín. Odporúčam navštíviť obvodného pediatra, ktorý moč vyšetrí.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia