Spojitosť fyzických ťažkostí a psychického prežívania je nespochybniteľná. Chrbtica je jeden z hlavných orgánov, kde sa bolesťou ohlási stres. Čo to presne je? „V jednoduchosti ním chápeme napätie z nárokov kladených na hranici našich schopností. To nás následne aktivuje a pudí do aktivity,“ objasňuje základnú poučku bratislavský psychológ Dušan Fábik.
Útoč alebo uteč
Citlivosť systémov „útoč“ alebo „uteč“ vyplýva z individuálnej biológie a histórie, to znamená, že každého stresuje niečo iné. Ak však trvá dlhšie, môže prerásť do horších psychických stavov, ako je úzkosť a depresia.
Všeobecná lekárka MUDr. Diana Baranová sa vo svojej ambulancii stretáva s častými bolesťami pohybového aparátu vplyvom nadmerného stresu v práci i v súkromí u čoraz mladších ročníkov. „Tieto ťažkosti sa prejavujú stuhnutosťou, boľavým svalstvom, zvýšeným napätím hlavne v šijovej oblasti vyúsťujúcim do silných bolestí hlavy až migrén,“ ozrejmuje. Stres je spúšťačom nielen tenzných, ale aj migrénových bolestí hlavy.
Ako sa vlastne emócie „dostanú“ do vašej chrbtice? Odborníci opisujú viacero možných mechanizmov, prečo z chronického stresu, úzkosti či depresie môže rozbolieť práve chrbát. A niekedy je to dokonca prvý príznak.
Pokračovanie na ďalšej strane...