MENU
zdravy-zivot

Dôležitý signál tela: Ranná bolesť na tomto mieste veští vážne ochorenie

Back,View,Of,Young,Asian,Woman,Sitting,On,Bed,Having
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Dôležitý signál tela: Ranná bolesť na tomto mieste veští vážne ochorenie

Ak bolesť neprechádza po 6 týždňoch a nepomáhajú ani lieky, je to alarmujúci príznak. K akému lekárovi by ste sa mali čo najskôr vybrať?

Spojitosť fyzických ťažkostí a psychického prežívania je nespochybniteľná. Chrbtica je jeden z hlavných orgánov, kde sa bolesťou ohlási stres. Čo to presne je? „V jednoduchosti ním chápeme napätie z nárokov kladených na hranici našich schopností. To nás následne aktivuje a pudí do aktivity,“ objasňuje základnú poučku bratislavský psychológ Dušan Fábik.

Útoč alebo uteč

Citlivosť systémov „útoč“ alebo „uteč“ vyplýva z individuálnej biológie a histórie, to znamená, že každého stresuje niečo iné. Ak však trvá dlhšie, môže prerásť do horších psychických stavov, ako je úzkosť a depresia.

Všeobecná lekárka MUDr. Diana Baranová sa vo svojej ambulancii stretáva s častými bolesťami pohybového aparátu vplyvom nadmerného stresu v práci i v súkromí u čoraz mladších ročníkov. „Tieto ťažkosti sa prejavujú stuhnutosťou, boľavým svalstvom, zvýšeným napätím hlavne v šijovej oblasti vyúsťu­júcim do silných bolestí hlavy až migrén,“ ozrej­muje. Stres je spúšťačom nielen tenzných, ale aj migrénových bolestí hlavy.

Ako sa vlastne emócie „dostanú“ do vašej chrbtice? Odborníci opisujú viacero možných mechanizmov, prečo z chronického stresu, úzkosti či depresie môže rozbolieť práve chrbát. A niekedy je to dokonca prvý príznak.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor