Pretože naše zdravie by malo byť prioritou najmä v dnešnej dobe. Skúsme sa spoločne pozrieť na vitamíny a minerály, ktoré sú pre náš organizmus veľmi podstatné.
Abeceda vitamínov a minerálov
Malým deťom zvykneme hovoriť, aby dobre jedli, lebo v jedle sa nachádza veľa vitamínov pre ich ďalší rast a vývoj. A určite je to veľká pravda, lebo množstvo vitamínov a minerálov prijíma náš organizmus práve vďaka strave a rôznym potravinám.
A ktoré vitamíny a minerály by nemali chýbať v našom „jedálnom lístku“? Rozhodne je to vitamínC, ktorý regulujenormálnytelesnýrast, hojí rany a stimuluje tvorbu bielych krviniek. Možno ho nájsť v živočíšnych a rastlinných produktoch, ale najmä v ovocí, ako kiwi, jablká, broskyne, citrusy a pod.
Nemožno nespomenúť ani vitamínA, ktorý je hlavne potrebný pre zdravé kosti a zuby. Dôležitým zdrojom tohto vitamínu je pečienka a mlieko. Okrem toho ho možno nájsť v zelenine aj ovocí.
Vitamín B zasa pomáha správnej funkcii srdca, svalov a nervového systému. Svoju úlohu zohrávajú aj vitamíny D, E a K, ktoré tiež plnia dôležitú funkciu v našom zdraví. Vitamíny a minerály sú navzájom prepojené a závislé jedny od druhých. Napríklad zinok uvoľňuje vitamín A z pečene, vitamíny B sa zasa absorbujú iba v prítomnosti fosforu, a tak by sme mohli pokračovať ďalej. Minerály sú aj nápomocné pri udržiavaní našej vnútornej pH rovnováhy.
Samozrejme, vitamíny možno získať aj ako doplnokstravy – výživy v tabletovej alebo práškovej forme. Niekedy nám totiž nestačia vitamíny a minerály z prirodzenej stravy, a preto siahneme po vitamínoch, ktoré sú vhodným výživovým doplnkom. Aby užívanie doplnkov stravy bolo čo najefektívnejšie, je potrebné jeho dávkovanie prispôsobiť veku, pohlaviu a rovnako tak aj zohľadniť, či ide napríklad o športovca alebo ženu počas tehotenstva.
Nemožno zabudnúť ani na aminokyseliny
Kto stavia dom, ten vie, že tehly sú základ. Platí to aj v prípade aminokyselín pre náš organizmus. Ak by sme teda chceli definovať aminokyseliny čo najjednoduchšie, tak by sme povedali, že sú základnou stavebnou jednotkou bunky. Prijímame ich buď v strave, alebo ako výživový doplnok.
Efektívnejšie je prijímať aminokyseliny ako doplnok výživy. Napríklad športovci využívajú aminokyseliny z hovädzieho mäsa alebo kazeínu. Veľkými devízami aminokyselín je ich rýchle vstrebávanie a nízka kalorická hodnota.
Čo sa týka dávkovania, je to veľmi individuálne, v prípade športovcov sa odporúča užívanieaminokyselín pred tréningom a hneď po ňom. Môžete ich konzumovať vo forme tabliet alebo v práškovejforme.
Ak ešte ostaneme pri tom, že aminokyseliny zohrávajú zvlášť dôležitú úlohu pre športovcov, tak najvhodnejšími pre nich sú aminokyseliny napríklad BCAA. Ich špecifická funkcia najviac súvisí so svalovým výkonom, regeneráciou a rastom svalovej hmoty.
V súvislosti s aminokyselinami a s ich kúpou či doplnením zásob je vhodné sledovať rôzne akcie, ktoré ponúkajú aminokyseliny za výhodné ceny. Môžete využiť na ich nákup aj zľavové kupóny, vďaka ktorým ušetríte aj niekoľko eur.
Ak by sme to mali v závere zhrnúť, tak aminokyseliny sú stavebnou jednotkou proteínovýchbuniek, zásobárňou energie, pomáhajú udržiavať rovnováhu v organizme, regulujú metabolické funkcie, posilňujú imunitu a chránia pred mnohými ochoreniami.