MENU
zdravy-zivot

Dôležité látky pre naše zdravie

Ilustračné foto.
Zdravý život

Dôležité látky pre naše zdravie

Pocit únavy, vyčerpania, slabosti pozná každý z nás. Raz sa cítime lepšie, inokedy máme horšie dni. Vtedy možno siahneme po nejakom ovocí, aby nás vzpružilo alebo po vitamínoch rôzneho druhu. A možno niektorí berieme vitamíny pravidelne, či už v tabletkovej forme, alebo v určitých potravinách.

Pretože naše zdravie by malo byť prioritou najmä v dnešnej dobe. Skúsme sa spoločne pozrieť na vitamíny a minerály, ktoré sú pre náš organizmus veľmi podstatné.

Abeceda vitamínov a minerálov

Malým deťom zvykneme hovoriť, aby dobre jedli, lebo v jedle sa nachádza veľa vitamínov pre ich ďalší rast a vývoj. A určite je to veľká pravda, lebo množstvo vitamínov a minerálov prijíma náš organizmus práve vďaka strave a rôznym potravinám.

A ktoré vitamíny a minerály by nemali chýbať v našom „jedálnom lístku“? Rozhodne je to vitamínC, ktorý regulujenormálnytelesnýrast, hojí rany a stimuluje tvorbu bielych krviniek. Možno ho nájsť v živočíšnych a rastlinných produktoch, ale najmä v ovocí, ako kiwi, jablká, broskyne, citrusy a pod.

Nemožno nespomenúť ani vitamínA, ktorý je hlavne potrebný pre zdravé kosti a zuby. Dôležitým zdrojom tohto vitamínu je pečienka a mlieko. Okrem toho ho možno nájsť v zelenine aj ovocí.

Vitamín B zasa pomáha správnej funkcii srdca, svalov a nervového systému. Svoju úlohu zohrávajú aj vitamíny D, E a K, ktoré tiež plnia dôležitú funkciu v našom zdraví. Vitamíny a minerály sú navzájom prepojené a závislé jedny od druhých. Napríklad zinok uvoľňuje vitamín A z pečene, vitamíny B sa zasa absorbujú iba v prítomnosti fosforu, a tak by sme mohli pokračovať ďalej. Minerály sú aj nápomocné pri udržiavaní našej vnútornej pH rovnováhy.

Samozrejme, vitamíny možno získať aj ako doplnokstravyvýživy v tabletovej alebo práškovej forme. Niekedy nám totiž nestačia vitamíny a minerály z prirodzenej stravy, a preto siahneme po vitamínoch, ktoré sú vhodným výživovým doplnkom. Aby užívanie doplnkov stravy bolo čo najefektívnejšie, je potrebné jeho dávkovanie prispôsobiť veku, pohlaviu a rovnako tak aj zohľadniť, či ide napríklad o športovca alebo ženu počas tehotenstva.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock.com

Nemožno zabudnúť ani na aminokyseliny

Kto stavia dom, ten vie, že tehly sú základ. Platí to aj v prípade aminokyselín pre náš organizmus. Ak by sme teda chceli definovať aminokyseliny čo najjednoduchšie, tak by sme povedali, že sú základnou stavebnou jednotkou bunky. Prijímame ich buď v strave, alebo ako výživový doplnok.

Efektívnejšie je prijímať aminokyseliny ako doplnok výživy. Napríklad športovci využívajú aminokyseliny z hovädzieho mäsa alebo kazeínu. Veľkými devízami aminokyselín je ich rýchle vstrebávanie a nízka kalorická hodnota.

Čo sa týka dávkovania, je to veľmi individuálne, v prípade športovcov sa odporúča užívanieaminokyselín pred tréningom a hneď po ňom. Môžete ich konzumovať vo forme tabliet alebo v práškovejforme.

Ak ešte ostaneme pri tom, že aminokyseliny zohrávajú zvlášť dôležitú úlohu pre športovcov, tak najvhodnejšími pre nich sú aminokyseliny napríklad BCAA. Ich špecifická funkcia najviac súvisí so svalovým výkonom, regeneráciou a rastom svalovej hmoty.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock.com

V súvislosti s aminokyselinami a s ich kúpou či doplnením zásob je vhodné sledovať rôzne akcie, ktoré ponúkajú aminokyseliny za výhodné ceny. Môžete využiť na ich nákup aj zľavové kupóny, vďaka ktorým ušetríte aj niekoľko eur.

Ak by sme to mali v závere zhrnúť, tak aminokyseliny sú stavebnou jednotkou proteínovýchbuniek, zásobárňou energie, pomáhajú udržiavať rovnováhu v organizme, regulujú metabolické funkcie, posilňujú imunitu a chránia pred mnohými ochoreniami.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.