MENU
zdravy-zivot

Sladučký jablkový CHEESECAKE s karamelom. Proti stresu i jesennej depke

Takto krásne ho upiekla a nastylovala Veronika Kollárová.
Zdravý život

Sladučký jablkový CHEESECAKE s karamelom. Proti stresu i jesennej depke

Viete o tom, že vôňa pomarančov pôsobí antistresovo? Spojte ju s chuťou jabĺčok a karamelu a zabudnete na všetko, čo vás nahnevalo. 

Cheesecake sa stal obľúbeným dezertom všetkých vekových kategórií. S tvarohom či mascarpone môžete skúšať chute, aké vám len napadnú. Nie je nič lepšie ako využiť zdravie z plodov sezóny, preto bude náš dnešný recept jabĺčkovo sladký a šťavnatý. 

Potrebujeme

Na korpus:

 • 150 g maslových kakaových sušienok,
 • 40 g rozpusteného masla,
 • hrsť lieskových orieškov.

Na plnku:

 • 250 g jemného tučného tvarohu,
 • 100 g práškového cukru,
 • 1 lyžička pomarančovej kôry,
 • 2 lyžice pomarančovej šťavy,
 • 250 g kyslej smotany,
 • 4 vajcia.

Na ozdobu:

 • 2 stredne veľké očistené jablká nakrájané na štvrtky,
 • 1 lyžica masla,
 • 1 lyžica javorového sirupu (nemusí byť).

Na karamelovú polevu

 • 120 g cukru,
 • 100 ml sladkej smotany.

Postup:

 1. Začnite korpusom. Rúru zohrejte na 180 °C. Sušienky spolu s orieškami rozsekajte, zmiešajte s maslom a natlačte do tortovej formy (s priemerom 18 cm) vyloženej papierom na pečenie tak, aby ste po bokoch vytvorili aspoň dvojcentimetrový okraj. Pečte 10 minút, potom nechajte vychladnúť.
 2. Na náplň vymiešajte tvaroh, cukor, pomarančovú kôru a šťavu a kyslú smotanu. Nakoniec po jednom zamiešajte vajíčka.
 3. Tortovú formu so sušienkami obaľte zospodu a po bokoch alobalom. Položte ju na hlbší plech naplnený vriacou vodou do tretiny výšky tortovej formy. Do nej vlejte na predpečený sušienkový korpus tvarohovú náplň a pečte pri 160 °C hodinu a pol. (Pri pečení cheesecaku nepoužívajte v rúre horkovzdušný program s ventiláciou).
 4. Po dopečení rúru vypnite, pootvorte dvierka a nechajte v nej cheesecake ešte 20 minút dôjsť. Potom ho vyberte a nechajte celkom vychladnúť. 
 5. V rozohriatej panvici rozpustite maslo, prisypte pokrájané jabĺčka a polejte javorovým sirupom. Jablká jemne orestujte tak, aby na povrchu zmäkli, ale vnútri ostali ešte pevné. Nechajte vychladnúť. 
 6. V hrnci so silným dnom alebo na panvici pripravte karamelovú polevu. Roztopte v nej cukor. Zvlášť zohrejte sladkú smotanu. Keď sa cukor úplne rozpustí a získa zlatú farbu, vlejte doň smotanu. Nechajte prevrieť a odstavte. (Pozor! Aj napriek zohriatej smotane bude karamel prskať.)
 7. Na vychladnutý cheesecake poukladajte kôpku orestovaných jabĺčok a polejte karamelovou polevou.

VIDEOtip: 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Očkovať šesťročného syna? Náš pneumológ je razantne proti

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac

Denne pociťujem pichanie v bradavke. Čo to môže znamenať?

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor