Prečo ošetrovať chrup?
Aby sme dokázali udržiavať v ústach svieži dych a predišli zápalom ďasien či kazom na zuboch, je potrebné ich čistiť 2-krát denne a vždy aspoň 2-3 minúty. Ak by ste chceli byť ozaj pedantní, podľa odborníkov je vhodné čistiť zuby po každom jedle. Samozrejme, na to má len málokto z nás čas. Každopádne pred spaním by mala byť kefka to posledné, čo do vašich úst vložíte.
Okrem zvyškov jedla potrebujeme zo zubov odstrániť povlak, zbaviť sa baktérií a všetkého čo vytvárajú. Baktériám sa najlepšie darí v miestach kde sa nedostáva kyslík, a tam sa môže vytvoriť zápal, ktorý môže zhoršiť stav zubov, ďasien a spôsobiť rôzne iné problémy.
Na začiatku sa zápal prejavuje ako krvácanie ďasien. Ak sa nelieči môže sa vyvinúť až do paradentózy. Pri nej už sa ďasno odťahuje od zuba a vytvára sa tak ešte viac miesta pre pôsobenie baktérií. Časom sa potom zuby začnú kývať až úplne vypadnú. Preto je čistenie zubov nielen estetickou záležitosťou, ale najmä zdravotnou.
Ako správne čistiť zuby?
Aby bolo čistenie zubov efektívne, je potrebné používať vhodný typ zubnej kefky. Výber správnej zubnej kefky je dôležitý. Na trhu nájdete rôzne druhy, pričom všeobecne ich môžeme rozdeliť na manuálne, sonické zubné kefky a elektrické rotačné zubné kefky. Rozdiel medzi nimi je najmä vo funkciách a spôsobe, akým zuby čistia.
- Manuálne zubné kefky používajú už deti. Odlišné môžu byť v dizajne rukoväti, tvare hlavice a hustote alebo spôsobe usporiadania štetín. Delia sa na tvrdé, stredne tvrdé a mäkké typy. Mäkké zubné kefky sú k zubom najšetrnejšie. Na dočisťovanie zubov je vhodné ešte používať jednozväzkové a medzizubné kefky.
- Elektrické rotačné alebo oscilačné kefky sú kefky, ktorých hlavica rotuje. Výhodou je malá hlavica, ktorá dokáže umývať zuby jednotlivo. Ak chcete dosiahnuť maximálne pohodlie, zvoľte rotačnú zubnú kefku s funkciou pulzovania.
- Sonické zubné kefky sú veľmi pohodlné na používanie, pretože ich hlavica je schopná pulzovať vysokou rýchlosťou, a tak dokáže odstrániť nečistoty s menšou námahou. Množstvo sonických kefiek zoženiete aj so zabudovaným časovačom, ktorý vám presne určí čas potrebný na správne umytie zubov.
Okrem výberu vhodnej kefky je však potrebné používať aj správnu čistiacu techniku a vhodnú zubnú pastu.
Technika správneho čistenia chrupu
Väčšina ľudí pri čistení vyvíja nadmerný tlak na zuby, no čistenie by práve naopak malo prebiehať minimálnym tlakom na zuby. Dôležité je držať kefku pod 45-stupňovým uhlom, ktorý je najvhodnejší na odstraňovanie zubného povlaku. Na čistenie používame malé krúživé pohyby, ktorými postupne prechádzame po všetkých zuboch. Polovica štetín kefky by sa mala nachádzať na zube a druhá polovica na ďasnách. Pri čistení by ste nemali zabudnúť na stoličky ani vnútorné plochy zubov. Nakoniec je potrebné vyčistiť aj žuvacie plochy všetkých zubov.
Veľmi dôležitým rituálom čistenia ústnej dutiny je vypláchnutie úst po čistení zubov. Výplach stačí urobiť čistou alebo ústnou vodou. Ešte pred tým si však nezabudnite očistiť jazyk, ktorý takisto môže byť miestom zachytávania baktérií a zvyškov potravy.
Ktorú zubnú pastu použiť?
Zubné pasty napomáhajú s vytváraním zdravého prostredia v ústach. Najčastejšie sa stretávame so štyrmi druhmi zubných pást, z ktorých každá rieši nejaký problém. Zubné pasty pre citlivé zuby sú vhodné pre ľudí, ktorí trpia pri čistení bolesťou. Antibakteriálne zubné pasty sú najvhodnejšou voľbou ak ste absolvovali chirurgický zákrok v ústnej dutine, avšak nesmú sa používať príliš dlho.
Zubné pasty na zuby s paradentózou pomáhajú ľuďom, ktorý už trpia paradentózou. Toto ochorenie sa prejavuje ustupujúcimi ďasnami, odhalenými krčkami zubov a následným vypadávaním. Veľmi obľúbeným typom zubnej pasty sú bieliace zubné pasty, ktoré však môžu niekedy viac uškodiť ako pomôcť, a preto je vhodnejšie ich výber konzultovať so zubárom.
Ako by mohla čistota chrupu ovplyvniť celkové zdravie?
Ústa sú významnou časťou tela. Cez ústa do tela vstupuje potrava, tekutiny i vzduch. Už Hippokrates tvrdil, že prostredníctvom vytrhnutia zuba bola za jeho čias vyliečená artritída. Medzi odborníkmi existujú teórie, ktoré tvrdia, že baktérie alebo rôzne zápalové chemikálie, ktoré sa uvoľňujú z ďasien môžu vniknúť do krvného obehu. Tým potom ovplyvnia fungovanie rôznych tkanív a dokonca aj orgánov. I keď výskumy na potvrdení týchto tvrdení ešte len pracujú, rozhodne nie je vhodné podceňovať vplyv zanedbanej hygieny úst na zdravie človeka.
Ktoré ochorenia by mohla nedostatočná ústna hygiena spôsobovať?
Za posledné desaťročia sa mnohé výskumy zaoberali spojitosťou medzi zdravím ústnej dutiny a rôznymi závažnými ochoreniami ako je cukrovka 2. typu, srdcové ochorenia či dokonca rakovina. Vysvetlením súvislosti so vznikom týchto ochorení je väčšinou zápal, ktorý sa vytvorí v ďasnách pri nedostatočnom čistení zubov a celej ústnej dutiny. Zápal ďalej šíri baktérie po krvnom obehu a spôsobuje tak vznik rôznych ochorení a problémov.
Hoci priame súvislosti neošetrovaného chrupu a vzniku vážnych ochorení neboli zatiaľ potvrdené, pravidelné čistenie či preventívna prehliadka u zubára by mali byť automaticky zaradené do vašej rutiny.