MENU
zdravy-zivot

Overené triky pre upchatý nos: Vyskúšajte liečbu vodou!

Sick,Young,Girl,Blew,Her,Nose,,Blocked,Nose,,Autumn,Flu,

Súvisiace témy

Zdravý život

Overené triky pre upchatý nos: Vyskúšajte liečbu vodou!

Liek na nádchu vám tečie doma z kohútika. Stačí ju osoliť alebo zohriať!

Napite sa. Ak je na vine niečo iné ako suchý vzduch, rozpustite pol lyžičky soli v 225 mililitroch teplej vody a 10 sekúnd kloktajte. Zopakujte to každé ráno a večer, podľa japonských vedcov slaný roztok zastaví množenie choroboplodných zárodkov v hrdle a ústnej dutine. Preventívne kloktanie dvakrát denne posilní sliznice pred infekciami dýchacích ciest a zníži riziko choroby o 34%. 

Máte suchý nos?

Na preventívne každodenné vyplachovanie nosa a prinosových dutín je ideálny 0,9-percentný slaný roztok, ktorý sa vlastnosťami vyrovná fyziologickému roztoku prirodzenému telu. Uvoľňuje upchatý nos a zastavuje ustavičné smrkanie.

Znižuje riziko tvorby chrást v stavoch akútnej choroby, zabraňuje vysušovaniu slizníc počas spánku, čím zlepšuje jeho kvalitu. Rozpúšťa hlien, dezinfikuje sliznicu nosa, upokojuje ju a zabraňuje jej zdureniu.

Zmiešate lyžičku soli s pollitrom vody. Vodu nevdychujte, aby ste si neublížili, nos preplachujte samospádom, najlepšie pomocou špeciálnej preplachovacej konvičky. Nalejte roztok do jednej nosnej dierky, nakloňte hlavu a druhou ho nechajte vytekať von.

Prechladli ste?

Ponorte si nohy do polovice lýtok do horúceho kúpeľa. Mal by mať 40 stupňov Celzia a vy by ste v ňom mali vydržať 10 minút. Po kúpeli si na nohy natiahnite ponožky. Stúpne vám telesná teplota, prekrvia sa sliznice a spomalí sa množenie vírusov.

Nemôžete dýchať?

Nechajte v hrnci zovrieť vodu a nasypte do nej soľ. Na liter vody kopcovitú lyžicu. Prehoďte si cez hlavu uterák, nakloňte sa nad hrniec a vdychujte paru. Vydržte 3 až 5 minút!

Lepšia než kuchynská soľ je morská, ideálna je priamo morská voda alebo špeciálna mineralizovaná či termálna voda. Ani pri dennom aplikovaní do nosa nevyvolávajú závislosť, sliznice veľmi dobre reagujú na hypotonické slané roztoky.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor