MENU
zdravy-zivot

Dnes je medzinárodný deň bez nohavičiek. Čo tak vyjsť si naostro?

Skúsite ich dnes nechať doma aj vy?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Dnes je medzinárodný deň bez nohavičiek. Čo tak vyjsť si naostro?

Teplé počasie láka niektoré ženy odložiť spodnú bielizeň a nechať svoje intímne partie vetrať. Na dnes, 22.júna, pripadá Medzinárodný deň bez nohavičiek. Vyjsť si v sukni či šatách „naostro“ nie je podľa odborníkov nijako nehygienické, práve naopak!

Prieskumy ukazujú, že niekedy môže byť chodenie "naostro" zdravšie ako v nohavičkách. Celá pätina žien si totiž nohavičky nemení aj niekoľko dní a polovica v tých, čo ich mala celý deň, aj spí. 

Chodiť naostro nie je nic výnimočné

Už od roku 2000 pripadá na 22. jún Medzinárodný deň bez nohavičiek. Tento sviatok nabáda ženy oslobodiť sa aspoň na jeden deň od spoločenských konvencií a užiť si deň bez spodnej bielizne. „Naostro“ však v posledných rokoch chodí čoraz viac žien úplne bežne, najmä v teplom letnom období. „Ženy odkladajú nohavičky kvôli pohodliu, voľnosti či ‚vetraniu'. Niekedy aj preto, aby im nikde nič nepresvitalo alebo sa nerysovali nevzhľadné linky. Mnohým sa to tiež zdá hygienickejšie," vraví Adam Durčák, ktorý predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.

Prevencia problémov "tam dolu"

V horúcom lete môžu intímne partie profitovať z vetrania, ak nedochádza k ich zapareniu a spoteniu. „Ženám, ktoré často trápia kvasinkové infekcie, gynekológovia letné chodenie naostro vyslovene odporúčajú,“ dodáva Durčák.

V parnom dni alebo napríklad po cvičení či športovaní je vhodné obmieňať spodnú bielizeň aj viackrát denne. A tiež si treba brať čistú bielizeň aj na noc, alebo si ju ideálne nebrať vôbec.

Desatina žien si nemení nohavičky 3 dni a viac

Prieskum platformy Derm Review, ktorá sa zaoberá starostlivosťou o pokožku, zistil, pre mnoho žien nie je problém nosiť jedny a tie isté nohavičky dlhšiu dobu. Celá pätina žien nosí rovnakú spodnú bielizeň pokojne aj niekoľko dní. Jedna z desiatich žien si dokonca nohavičky nemení 3 a viac dní. Viac ako polovica žien, najviac v kategórii nad 55 rokov, si nohavičky nemení ani na spanie. Bezmála štvrtina – tentoraz mladých dám pod 25 rokov – si zase spodnú bielizeň neprezlečie po športe či work-oute. 

Radšej úplne bez ako bez výmeny

V dlho nosenej spodnej bielizni sa hromadí vlhkosť a keďže sa tam drží aj teplo, baktérie a kvasinky sa množia a hromadia. Výsledkom potom býva nielen nepríjemný zápach, ale aj vyrážky, svrbenie, kvasinkové infekcie – časté sú napríklad vaginálne kandidózy –, infekcie močových ciest, bakteriálne vaginózy, či dokonca život ohrozujúce stafylokokové infekcie,“ varuje Adam Durčák.

Dnešok by preto mohol byť dňom skúšky, či by sa vám nezapáčilo prevetrať si pod sukňou intímne partie a dopriať im "naostro" trochu oddychu od tepla a vlhka.

Zdroj: ruzovyslon.cz

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor