MENU
zdravy-zivot

Dnes je medzinárodný deň bez nohavičiek. Čo tak vyjsť si naostro?

Skúsite ich dnes nechať doma aj vy?
Zdravý život

Dnes je medzinárodný deň bez nohavičiek. Čo tak vyjsť si naostro?

Teplé počasie láka niektoré ženy odložiť spodnú bielizeň a nechať svoje intímne partie vetrať. Na dnes, 22.júna, pripadá Medzinárodný deň bez nohavičiek. Vyjsť si v sukni či šatách „naostro“ nie je podľa odborníkov nijako nehygienické, práve naopak!

Prieskumy ukazujú, že niekedy môže byť chodenie "naostro" zdravšie ako v nohavičkách. Celá pätina žien si totiž nohavičky nemení aj niekoľko dní a polovica v tých, čo ich mala celý deň, aj spí. 

Chodiť naostro nie je nic výnimočné

Už od roku 2000 pripadá na 22. jún Medzinárodný deň bez nohavičiek. Tento sviatok nabáda ženy oslobodiť sa aspoň na jeden deň od spoločenských konvencií a užiť si deň bez spodnej bielizne. „Naostro“ však v posledných rokoch chodí čoraz viac žien úplne bežne, najmä v teplom letnom období. „Ženy odkladajú nohavičky kvôli pohodliu, voľnosti či ‚vetraniu'. Niekedy aj preto, aby im nikde nič nepresvitalo alebo sa nerysovali nevzhľadné linky. Mnohým sa to tiež zdá hygienickejšie," vraví Adam Durčák, ktorý predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.

Prevencia problémov "tam dolu"

V horúcom lete môžu intímne partie profitovať z vetrania, ak nedochádza k ich zapareniu a spoteniu. „Ženám, ktoré často trápia kvasinkové infekcie, gynekológovia letné chodenie naostro vyslovene odporúčajú,“ dodáva Durčák.

V parnom dni alebo napríklad po cvičení či športovaní je vhodné obmieňať spodnú bielizeň aj viackrát denne. A tiež si treba brať čistú bielizeň aj na noc, alebo si ju ideálne nebrať vôbec.

Desatina žien si nemení nohavičky 3 dni a viac

Prieskum platformy Derm Review, ktorá sa zaoberá starostlivosťou o pokožku, zistil, pre mnoho žien nie je problém nosiť jedny a tie isté nohavičky dlhšiu dobu. Celá pätina žien nosí rovnakú spodnú bielizeň pokojne aj niekoľko dní. Jedna z desiatich žien si dokonca nohavičky nemení 3 a viac dní. Viac ako polovica žien, najviac v kategórii nad 55 rokov, si nohavičky nemení ani na spanie. Bezmála štvrtina – tentoraz mladých dám pod 25 rokov – si zase spodnú bielizeň neprezlečie po športe či work-oute. 

Radšej úplne bez ako bez výmeny

V dlho nosenej spodnej bielizni sa hromadí vlhkosť a keďže sa tam drží aj teplo, baktérie a kvasinky sa množia a hromadia. Výsledkom potom býva nielen nepríjemný zápach, ale aj vyrážky, svrbenie, kvasinkové infekcie – časté sú napríklad vaginálne kandidózy –, infekcie močových ciest, bakteriálne vaginózy, či dokonca život ohrozujúce stafylokokové infekcie,“ varuje Adam Durčák.

Dnešok by preto mohol byť dňom skúšky, či by sa vám nezapáčilo prevetrať si pod sukňou intímne partie a dopriať im "naostro" trochu oddychu od tepla a vlhka.

Zdroj: ruzovyslon.cz

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor