MENU
zdravy-zivot

Dnes je medzinárodný deň bez nohavičiek. Čo tak vyjsť si naostro?

Skúsite ich dnes nechať doma aj vy?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Dnes je medzinárodný deň bez nohavičiek. Čo tak vyjsť si naostro?

Teplé počasie láka niektoré ženy odložiť spodnú bielizeň a nechať svoje intímne partie vetrať. Na dnes, 22.júna, pripadá Medzinárodný deň bez nohavičiek. Vyjsť si v sukni či šatách „naostro“ nie je podľa odborníkov nijako nehygienické, práve naopak!

Prieskumy ukazujú, že niekedy môže byť chodenie "naostro" zdravšie ako v nohavičkách. Celá pätina žien si totiž nohavičky nemení aj niekoľko dní a polovica v tých, čo ich mala celý deň, aj spí. 

Chodiť naostro nie je nic výnimočné

Už od roku 2000 pripadá na 22. jún Medzinárodný deň bez nohavičiek. Tento sviatok nabáda ženy oslobodiť sa aspoň na jeden deň od spoločenských konvencií a užiť si deň bez spodnej bielizne. „Naostro“ však v posledných rokoch chodí čoraz viac žien úplne bežne, najmä v teplom letnom období. „Ženy odkladajú nohavičky kvôli pohodliu, voľnosti či ‚vetraniu'. Niekedy aj preto, aby im nikde nič nepresvitalo alebo sa nerysovali nevzhľadné linky. Mnohým sa to tiež zdá hygienickejšie," vraví Adam Durčák, ktorý predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.

Prevencia problémov "tam dolu"

V horúcom lete môžu intímne partie profitovať z vetrania, ak nedochádza k ich zapareniu a spoteniu. „Ženám, ktoré často trápia kvasinkové infekcie, gynekológovia letné chodenie naostro vyslovene odporúčajú,“ dodáva Durčák.

V parnom dni alebo napríklad po cvičení či športovaní je vhodné obmieňať spodnú bielizeň aj viackrát denne. A tiež si treba brať čistú bielizeň aj na noc, alebo si ju ideálne nebrať vôbec.

Desatina žien si nemení nohavičky 3 dni a viac

Prieskum platformy Derm Review, ktorá sa zaoberá starostlivosťou o pokožku, zistil, pre mnoho žien nie je problém nosiť jedny a tie isté nohavičky dlhšiu dobu. Celá pätina žien nosí rovnakú spodnú bielizeň pokojne aj niekoľko dní. Jedna z desiatich žien si dokonca nohavičky nemení 3 a viac dní. Viac ako polovica žien, najviac v kategórii nad 55 rokov, si nohavičky nemení ani na spanie. Bezmála štvrtina – tentoraz mladých dám pod 25 rokov – si zase spodnú bielizeň neprezlečie po športe či work-oute. 

Radšej úplne bez ako bez výmeny

V dlho nosenej spodnej bielizni sa hromadí vlhkosť a keďže sa tam drží aj teplo, baktérie a kvasinky sa množia a hromadia. Výsledkom potom býva nielen nepríjemný zápach, ale aj vyrážky, svrbenie, kvasinkové infekcie – časté sú napríklad vaginálne kandidózy –, infekcie močových ciest, bakteriálne vaginózy, či dokonca život ohrozujúce stafylokokové infekcie,“ varuje Adam Durčák.

Dnešok by preto mohol byť dňom skúšky, či by sa vám nezapáčilo prevetrať si pod sukňou intímne partie a dopriať im "naostro" trochu oddychu od tepla a vlhka.

Zdroj: ruzovyslon.cz

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor