MENU
Zdravý život

Sú vajcia pre všetkých? Niektorí ľudia by sa im mali vyhnúť oblúkom

Pre koho sú vhodné a kto by sa im mal vyhnúť?

Vegáni nekonzumujú nič živočíšne, teda ani vajcia ani mliečne výrobky, a veľa ľudí si myslí, že ide o rovnakú kategóriu potravín. Vedia si ich ale nahradiť napríklad ľanovými a chia semienkami, ovsenými a agarovými vločkami, banánom, orieškovým maslom, nemliečnym pudingom, jablkovým pyré, hrachovou múkou, strúhaným zemiakom alebo tofu.

U ľudí s laktózovou intoleranciou sa často naskytá otázka, či môžu konzumovať vajcia. Práve naopak, keďže nemôžu mliečne výrobky, pre nich sú vajcia a ryby ideálne ako zdroj vitamínu D a bielkovín. Vápnik je pre ich telo mimoriadne dôležitý, a práve vitamín D podporuje jeho vstrebávanie a využitie v tele.

Osoby s vysokým cholesterolom vajcia zakázané nemajú, čo potvrdzujú aj výskumy, ale ich konzumácia by mala byť striedma. Veľmi vysoká spotreba cholesterolu a vajec je spojená s vyšším rizikom hypertenzie a vysokého cholesterolu.

Aj na vajcia môžete byť alergickí. V tomto prípade pre vás tiež existujú alternatívne náhrady vajec v prášku dostupné v lekárňach alebo obchodoch so zdravou stravou. Nikdy však nebudú obsahovať rovnaké zastúpenie živín ako slepačie vajcia.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor