MENU
zdravy-zivot

Sú vajcia pre všetkých? Niektorí ľudia by sa im mali vyhnúť oblúkom

Young,Hispanic,Woman,Feeling,Sad,,Upset,Or,Angry,And,Looking
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Sú vajcia pre všetkých? Niektorí ľudia by sa im mali vyhnúť oblúkom

Vajcia sú stále diskutovanou témou, či už z hľadiska zaradenia k mliečnym produktom alebo obsahu cholesterolu v nich. Čo by ste mali ešte o nich vedieť?

Mliečne výrobky, už z názvu vyplýva, že pochádzajú z mlieka, či už kravského, kozieho alebo ovčieho. Vajcia pochádzajú od vtákov, znášajú ich sliepky a teda mliečne nie sú.

Mliečne verzus nemliečne

Prečo sa niekedy zamýšľate nad tým, kde ich zaradiť? Do kategórie mliečnych alebo nemliečnych produktov? Obchodníci a producenti vajec vás môžu zmiasť tým, že ich umiestňujú do regálov alebo chladiacich boxov hneď vedľa výrobkov z mlieka. To môže byť dôvodom, prečo ich podvedome zaraďujete k mliečnym výrobkom.

Mliečne výrobky sú široká kategória potravín zahrňujúca mlieko, maslo, smotanu, nátierky, jogurty a syry. Vajcia majú s nimi veľa spoločného, hlavne to, že sú živočíšneho pôvodu a obsahujú veľa bielkovín. Pohár polotučného mlieka (200 ml) a jedno natvrdo uvarené vajce obsahuje približne 7 g bielkovín.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor