MENU
zdravy-zivot

Sú vajcia pre všetkých? Niektorí ľudia by sa im mali vyhnúť oblúkom

Young,Hispanic,Woman,Feeling,Sad,,Upset,Or,Angry,And,Looking
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Sú vajcia pre všetkých? Niektorí ľudia by sa im mali vyhnúť oblúkom

Vajcia sú stále diskutovanou témou, či už z hľadiska zaradenia k mliečnym produktom alebo obsahu cholesterolu v nich. Čo by ste mali ešte o nich vedieť?

Mliečne výrobky, už z názvu vyplýva, že pochádzajú z mlieka, či už kravského, kozieho alebo ovčieho. Vajcia pochádzajú od vtákov, znášajú ich sliepky a teda mliečne nie sú.

Mliečne verzus nemliečne

Prečo sa niekedy zamýšľate nad tým, kde ich zaradiť? Do kategórie mliečnych alebo nemliečnych produktov? Obchodníci a producenti vajec vás môžu zmiasť tým, že ich umiestňujú do regálov alebo chladiacich boxov hneď vedľa výrobkov z mlieka. To môže byť dôvodom, prečo ich podvedome zaraďujete k mliečnym výrobkom.

Mliečne výrobky sú široká kategória potravín zahrňujúca mlieko, maslo, smotanu, nátierky, jogurty a syry. Vajcia majú s nimi veľa spoločného, hlavne to, že sú živočíšneho pôvodu a obsahujú veľa bielkovín. Pohár polotučného mlieka (200 ml) a jedno natvrdo uvarené vajce obsahuje približne 7 g bielkovín.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor