MENU
zdravy-zivot

Diétovať nechcete, ale schudnúť áno? TÁTO metóda zaberie KAŽDÉMU!

Dodržiavanie času jedla a času pôstu vám s kilami pomôže.
Zdravý život

Diétovať nechcete, ale schudnúť áno? TÁTO metóda zaberie KAŽDÉMU!

Števo Skrúcaný nedávno Zdraviu priznal, že zmenil stravovanie a váži toľko, ako keď bol maturant. Aj vy môžete byť na skvelej váhe, treba len dodržať jedno hlavné pravidlo.

Správne dodržiavaný pôst vám môže priniesť skvelú figúru a žiadne hladovanie. Ako to? Nejde o dlhodobý, ale prerušovaný pôst, pričom v pauzách sa môžete normálne najesť. Najobľúbenejšie sú modely 16/8 a 14/10. Strieda sa kratšia fáza "kŕmenia" a dlhšia fáza, kedy nič nejete, iba pijete vodu, slabšiu minerálku či nesladený čaj. Správne realizovaný pôst má okrem zaručeného schudnutia aj mnohé zdravotné účinky ako zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia, regeneráciu tela či stimuláciu protistarnúcich procesov.

Kedy jesť a kedy nie

Vo fáze jedenia je optimálne najesť sa 2- až 3-krát, ale môžete aj viac. Jesť by ste mali zdravé veci, nie napchávať sa kalorickými hlúposťami. No a podstatné je vydržať v druhej fáze nejesť, len piť, aby vaše telo mohlo začať spaľovať uložené tuky. Ak sa teda naraňajkujete napríklad o 8 ráno, pri metóde 16/8 by ste s jedlom mali skončiť o 16h poobede. Aby sa vám to ľahšie dodržiavalo, môžete raňajky trochu posunúť, napríklad na 9.30h a tým pádom končíte s jedlom o 17.30h, čo by nemuselo byť naozaj žiadne utrpenie. Niekomu dokonca vyhovuje režim, že začne jesť až okolo obeda, povedzme o 12h, a tým pádom jeho "jedací" čas končí až o 20h. Ale potom už naozaj nejesť nič!

Zdravotné účinky

Princíp je v tom, že krátkodobé hladovanie zrýchľuje metabolizmus a telo lepšie spaľuje tuk, ktorý ste si "našetrili" na rôznych partiách tela a kde ho už viac nechcete. Ak systém prerušovaného pôstu dodržiavate a počas povolených hodín sa neprejedáte, mala by vám táto metóda pomôcť za 3 týždne až 5 mesiacov pomôcť zhodiť 3 až 8% tuku, najmä z brucha.

Tento spôsob stravovania je podľa odborných štúdií vhodný aj pre ľudí s cukrovkou 2.typu alebo tých, čo na ňu majú nábeh, pretože znižuje hladinu cukru v krvi. Treba ale zopakovať, že stravovanie v povolených hodinách by malo zodpovedať zdravej, racionálnej strave. Klesá aj "zlý" LDL cholesterol, čiže metóda prerušovaného pôstu by mala byť i istou prevenciou srdcovo-cievnych ochorení.

Iné krátke pôsty

Sú aj ďalšie metódy prerušovaného pôstu, no tie už vyžadujú pevnejšiu vôľu a nie všetci lekári  sa s nimi celkom stotožňujú. Ide o tieto:

  • metóda 5:2 - kedy 5 dní jete normálne a 2 dni minimálne, 2 malé jedlá denne
  • metóda 24 - dáte si 1 celý pôstny deň, teda 24 hodín bez jedla
  • každý druhý deň - striedate deň pôstu a deň s jedlom

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma vysoký tlak a mám aj astmu. Môžu diagnózy spolu súvisieť?

Artériová hypertenzia takmer u 90 % pacientov nemá jednoznačnú príčinu. Pľúcna astma je chronické zápalové ochorenie, ktorého príčina je zvyčajne známa. Ukazuje sa, že súvisí so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych ochorení. Zápal ako príčina artériovej hypertenzie nie je na prvý pohľad zvyčajný, ale viaceré vedecké štúdie potvrdili význam mierneho chronického zápalu vo vývoji metabolického syndrómu, aterosklerózy a obezity. Vedci skúmajú viacero génov, ktoré sa vyskytujú pri oboch ochoreniach. Výsledky ich výskumov by mohli v budúcnosti byť základom na presnejšiu liečbu oboch ochorení. Neliečená alebo neuspokojivo liečená astma aj hypertenzia môžu mať po rokoch za následok poškodenie a oslabenie funkcie srdca. Nepíšete, či sa na vysoký krvný tlak liečite, ale podľa vysokých hodnôt, ktoré uvádzate, usudzujem, že nie. Čo najskôr navštívte všeobecného lekára, ktorý začne s liečbou. V prípade, že hodnoty tlaku budú napriek liečbe nevyhovujúce, pošle vás na vyšetrenie k internistovi alebo ku kardiológovi. Pretrvávanie vysokých hodnôt krvného tlaku napriek liečbe by mohlo poukazovať na sekundárnu hypertenziu, ktorú je potrebné čo najskôr potvrdiť alebo vylúčiť.

čítať viac

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor