MENU
zdravy-zivot

Diéta pre podráždený žlčník

Žlčníková diéta je postavená na obmedzení všetkého dráždivého, najmä tuku.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Diéta pre podráždený žlčník

Vianoce, Silvester, Traja králi a fašiangy. Niet sa čo čudovať, že mnohí z nás v tomto čase cítia žlčník. Kým je iba podráždený, stačí šetriaca diéta s obmedzením tuku.

Po skončení fašiangov sa mnohým z nás začína búriť žlč. Pichanie v pravej hornej časti brucha signalizuje, že žlčník už nezvláda prísun tučnej zimnej stravy a bohatých zvyškov sladkostí a alkoholu. Ak sa teda aj vám po týždňoch hodovania otvára nožík nie vo vrecku, ale pod pravými rebrami, najlepšie bude obmedziť tuky a koreniny.

Kým nejde o vážnejší problém, pomôže pár týždňov striedmosti. Vyskúšajte šetriaci stravovací režim, ktorí lekári odporúčajú po operáciách žlčníka, ľuďom s chronickými i akútnymi problémami. Žlčníková diéta je postavená na obmedzení všetkého dráždivého, najmä tuku. Máte povolený iba veľmi kvalitný olej, najlepšie olivový, a maslo, pod podmienkou, že ho nerozškvaríte. Existuje tu aj celý zoznam zakázaných potravín.

ČIERNA LISTINA

Zo stravy úplne vylúčte: slaninu, masť aj emulgované tuky tučné mäso, najmä baraninu a divinu, ale aj bravčovinu tučné ryby, predovšetkým lososy, tuniaky, makrely a haringy údeniny, nakladané mäso a konzervy tučné a aromatické syry, najmä plesňové a zrejúce tukové a kysnuté cesto pikantné jedlá, korenie jedlá z vajec kakao, kávu, alkohol Nízkotučné mliečne výrobky sú v rozumnom množstve povolené.

Na desiatu či olovrant si vyberte odtučnený jogurt alebo tvaroh, acidofilné mlieko či kefír.

Zeleniny si môžete dopriať, koľko hrdlo ráči. Jedzte ju surovú, podusenú na vode alebo pare, prípadne mierne opečenú s kvapkou olivového oleja. Prospejú vám asi všetky druhy okrem tých, čo nafukujú, preto sa radšej vzdajte kelu, kapusty, kyslých uhoriek aj cibule. Ovocie si vychutnajte bez obáv.

POLIEVKY A ČAJÍKY

Pri plánovaní však nezabudnite, že žlčník šetríte aj tým, že sa na jedno posedenie neprejete veľkou porciou. Jedzte menšie porcie a dbajte na dostatok tekutín. Môžete medzi ne zaradiť aj polievky, no pozor: Na zápražky a smotanu treba zabudnúť. Pripravujte si vývary a zahusťujte ich hrsťou ovsených alebo pohánkových vločiek.

Rozbúrenú hladinu žlče upokoja aj bylinkové odvary. Pri zápaloch žlčových ciest a pri žlčníkových kameňoch znalci byliniek najviac odporúčajú mätu piepornú a púpavu lekársku. Prvá podporuje tvorbu a uvoľňovanie žlče, druhá takisto uľahčuje prietok žlče a upokojuje pečeň. Proti bolestivým kŕčom zaberá aj medovka lekárska, ľubovník bodkovaný a zemežlč menšia.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor