MENU
zdravy-zivot

Diéta pre pankreas: Hlavné zásady od expertiek a jedálniček na 3 dni

Pobolievanie v okolí pupka môže veštiť podráždený pankreas.

Súvisiace témy

Zdravý život

Diéta pre pankreas: Hlavné zásady od expertiek a jedálniček na 3 dni

So zápalom pankreasu musíte na vhodnú diétu prejsť čo najskôr.

Príjem tukov do šesťdesiatich gramov denne, vysvetľuje základnú zásadu gastroenterologička MUDr. Tatiana Novotná. „Optimálny režim spočíva v častejšom príjme menšieho objemu potravy,“ hovorí a dietologička MUDr. Alexandra Frolkovičová dopĺňa: „Ľahko stráviteľné jedlo treba poriadne rozhrýzť a vyhradiť si naň dostatok času. Ak budete jesť pomaly, skôr sa dostaví pocit sýtosti a teda je šanca, že menej zjete. Počas dňa pite, ideálne medzi jedlami,“ odporúča, čo by si pankreatici mali osvojiť na celý život. Aj tí, čo ešte nekričia od bolesti.

Koľko?

  • tuky - 20 až 25% denného príjmu, do 60 gramov za deň
  • sacharidy - 60 až 70% denného príjmu, 6 gramov denne na kilogram

Hlavné zásady

Jedlá nevyprážajte, negrilujte. Poškodený pankreas zvládne len varené a dusené, olej pridajte až do hotového jedla. Polievky zahusťujte rozmixovaným zemiakom alebo zeleninou, na sucho opraženou múkou. Z ovocia vždy odstráňte šupky a zrniečka.

Dbajte najmä na prísun vitamínov rozpustných v tukoch, teda A, D, E, K ale aj vitamínu C a skupiny B. Ideálne v prirodzenej strave. Z minerálov stavte najmä na zinok, draslík, horčík, kobalt a selén.

Nejedzte

mastné bravčové, baranie mäso, divina, mastná hydina – hus, kačka, slanina, oškvarky, jaternice, údeniny, vnútornosti, plnotučné mlieko, šľahačka, smotana, plesňové syry, bryndza, čerstvé pečivo a chlieb, kapusta, kel, strukoviny, reďkovka, pór, paprika, uhorka, nakladaná zelenina, cibuľa, cesnak, maliny, jahody, čučoriedky, brusnice, ríbezle, hrozno, egreše, hrušky, orechy, mak, kysnuté koláče, zákusky, čokoláda, sladkosti, zmrzlina, nanuky, korenie, pikantné prísady, majonéza, tatárska a sójová omáčka, horčica, ocot, silný čaj, zrnková káva, sýtené nápoje, alkohol, cigarety

Jedzte

chudé mäso - hovädzie, teľacie, králičie, morčacie, kuracie, bravčové stehno, ryby, nemastný mäsový vývar, maslo, kyslé mlieko, tvaroh, jogurt, ovčí syr, eidam, rastlinné tuky a oleje, vajcia, zemiaky, ryža, cestoviny, dvoj-, trojdňové biele pečivo, chlieb, jablká, citrusy, banány, višne, čerešne, kompóty z ringlot, marhulí, broskýň, hlávkový šalát, špenát, koreňová zelenina, cvikla, tekvica, bylinkový čaj, biela káva

3-dňová diéta

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor