MENU
zdravy-zivot

Diéta pre DIABETIKOV: Tieto potraviny udržia glykémiu na uzde

Cukrovku môže ovplyvniť aj strava

Súvisiace témy

Zdravý život

Diéta pre DIABETIKOV: Tieto potraviny udržia glykémiu na uzde

Diabetici si musia ustrážiť hladinu cukru v krvi. Ich strava by mala byť diétna, ale za to vyvážená a nutrične plnohodnotná.

Diabetická diéta

Diéta je primárne určená diabetikom, pri ktorej je regulované množstvo cukrov v jedle. Základom je plánované stravovanie a racionálna strava. Okrem zníženého množstva cukrov, je v strave nižší obsah nasýtených mastných tukov, cholesterolu a soli. Okrem diéty je potrebné zapojiť aj pohyb a zvýšiť fyzickú aktivitu.

Diétou by ste mali docieliť reguláciu hmotnosti a stabilizovať ochorenie. Ideálne je rozložiť si jedlo na 6 porcií denne s primeranými dávkami sacharidov. Na prípravu stravy používajte varenie, dusenie, paru alebo pečenie. Vyhnite sa vyprážaniu a grilovaniu kvôli nadbytočnému množstvu tukov.

Jedlá, ktoré sú pri diabetickej diéte zakázané a zvyšujú hladinu cukru v krvi patria najmä múčniky, zákusky, čokoláda, med, sirupy, sladké nápoje, sladké druhy ovocia, mastné a vyprážané jedlá a v neposlednom rade alkohol. Pri príprave jedál veľmi nesoľte, na dochutenie radšej použite bylinky.

Racionálny a vyvážený jedálniček diabetika musí obsahovať všetky potrebné živiny zastúpené v správnom pomere. Odporúčané zloženie stravy predstavuje 15 – 20 % bielkovín, 20 - 30 % tukov a 55 -60 % sacharidov.

Glykémia nalačno u diabetikov je do 6 mmol/l a 2 hodiny po jedle do 8 mmol/l. Na udržanie tohto stavu je potrebná nielen diéta, ale aj dostatok pohybu a správne nastavená liečba.

Ako by mala vyzerať strava diabetika, sa dočítate v pokračovaní článku na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor