MENU
zdravy-zivot

Diéta pre DIABETIKOV: Tieto potraviny udržia glykémiu na uzde

Cukrovku môže ovplyvniť aj strava
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Diéta pre DIABETIKOV: Tieto potraviny udržia glykémiu na uzde

Diabetici si musia ustrážiť hladinu cukru v krvi. Ich strava by mala byť diétna, ale za to vyvážená a nutrične plnohodnotná.

Diabetická diéta

Diéta je primárne určená diabetikom, pri ktorej je regulované množstvo cukrov v jedle. Základom je plánované stravovanie a racionálna strava. Okrem zníženého množstva cukrov, je v strave nižší obsah nasýtených mastných tukov, cholesterolu a soli. Okrem diéty je potrebné zapojiť aj pohyb a zvýšiť fyzickú aktivitu.

Diétou by ste mali docieliť reguláciu hmotnosti a stabilizovať ochorenie. Ideálne je rozložiť si jedlo na 6 porcií denne s primeranými dávkami sacharidov. Na prípravu stravy používajte varenie, dusenie, paru alebo pečenie. Vyhnite sa vyprážaniu a grilovaniu kvôli nadbytočnému množstvu tukov.

Jedlá, ktoré sú pri diabetickej diéte zakázané a zvyšujú hladinu cukru v krvi patria najmä múčniky, zákusky, čokoláda, med, sirupy, sladké nápoje, sladké druhy ovocia, mastné a vyprážané jedlá a v neposlednom rade alkohol. Pri príprave jedál veľmi nesoľte, na dochutenie radšej použite bylinky.

Racionálny a vyvážený jedálniček diabetika musí obsahovať všetky potrebné živiny zastúpené v správnom pomere. Odporúčané zloženie stravy predstavuje 15 – 20 % bielkovín, 20 - 30 % tukov a 55 -60 % sacharidov.

Glykémia nalačno u diabetikov je do 6 mmol/l a 2 hodiny po jedle do 8 mmol/l. Na udržanie tohto stavu je potrebná nielen diéta, ale aj dostatok pohybu a správne nastavená liečba.

Ako by mala vyzerať strava diabetika, sa dočítate v pokračovaní článku na ďalších stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor