MENU
zdravy-zivot

Diagnóza, pri ktorej sa muži opijú a ženy prežúvajú. Máte ju?

U žien sa porucha spustí často ako reakcia na stresové životné udalosti
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Diagnóza, pri ktorej sa muži opijú a ženy prežúvajú. Máte ju?

Pocity smútku, prázdnoty a bezmocnosti, ale aj podráždenosti a hnevu sú príznaky ochorenia, ktoré sa inak prejavuje u mužov a inak u žien. Podobne ako infarkt alebo zápal močových ciest.

Keď si Peter spomenul, ako mu exmanželka bráni vidieť deti, musel sa opiť. Obyčajne sa na záver dňa aj pobil s niekým v krčme alebo si do prenajatej garsónky priviedol dievča, ktoré ani nepoznal. Michaela sa celé noci prevaľovala v posteli. Nevedela si spomenúť, kedy sa za posledný polrok poriadne vyspala. Počúvala manžela, ako spokojne odfukuje, a chcelo sa jej plakať. Cítila sa taká opustená. Dookola si premietala každé slovo, ktoré jej muž za pätnásť rokov manželstva povedal a jej sa dotkli.

Hrozí vám nervové zrútenie? Týchto 7 signálov nesmiete podceniť!

Petra priviedla k psychiatrovi sestra, Michaelu manžel. Obom lekár diagnostikoval depresiu. „Hoci existuje mnoho spoločných príznakov, obe pohlavia môžu prežívať depresiu rozdielne a práve poznanie týchto rozdielov môže byť veľmi nápomocné pri identifikácii tejto závažnej poruchy nálady,“ objasňuje psychiater MUDr. Jozef Dragašek, PhD., z I. psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

 RýchloTEST stresu! Za dve sekundy zistíte, či vám niečo hrozí 
 Zaberá na stres i bolesti hlavy. Pripravte si upokojujúcu limonádu

Ženy depresiu prežúvajú

Depresia nie sú len pocity smútku, prázdnoty a bezmocnosti, ale aj podráždenosti a hnevu. „Pridružuje sa strata záujmov, koncentrácie, potešenia z príjemných vecí vrátane sexu, únava, poruchy spánku či stravovania, ale aj rôzne bolesti. K najzávažnejším príznakom patria myšlienky na ukončenie života vrátane pokusov o samovraždu,“ vyratúva lekár. Depresia sa dvakrát častejšie vyskytuje u žien. Môžu za to najmä gény a hormóny.

Vedci: Smútok spôsobuje zápal v tele a môže vás zabiť! Kedy ste v riziku?

„U žien sa porucha spustí často ako reakcia na stresové životné udalosti, čo môže byť následok nerovnováhy stresových hormónov, ženských pohlavných hormónov a neurónových prenášačov, ktoré regulujú náladu,“ vysvetľuje lekár. Typicky ženské je stále zaoberanie sa negatívnymi pocitmi. „Omieľanie alebo ‚prežúvanie‘ negatívnych myšlienok sa potom spája s častejšími návalmi plaču a vnútornými monológmi, ktoré celý stav zhoršujú. Muži majú, naopak, tendenciu odvádzať svoju pozornosť od negatívnych myšlienok, keď sa cítia deprimovaní,“ upozorňuje Jozef Dragašek.

Muži sa hnevajú

V alkohole sa snažia utopiť depresiu tak muži, ako ženy. Ale každý v inom čase. „Zatiaľ čo muži začnú prijímať viac omamných látok už aj pred nástupom zrejmej depresie, ženy pijú zvyčajne až v období, keď je diagnóza zjavná. Najmä ak ju sprevádza silná úzkosť,“ vysvetľuje odborník. U mužov sa nástup depresie môže prejaviť aj zvýšenou hnevlivosťou, podráždenosťou a riskantným správaním vrátane nebezpečného šoférovania a nemiernosti v sexe. A to už aj u tínedžerov.

Prečo sa muži nechcú hádať? Experti: Emócie ich môžu zabiť, riskujú infarkt

„Mnohí muži sa snažia potlačiť pocity smútku i nadmerným športovaním alebo vorkoholizmom. Preto sú u nich príznaky depresie všeobecne horšie rozoznateľné než u žien,“ konštatuje Jozef Dragašek. „Muži vyhodnocujú príznaky inak ako ženy. Nepripisujú ich depresii alebo zmene duševného rozpoloženia, popierajú ich a maskujú svoje nešťastie,“ približuje lekár.

Jedia, nejedia

U žien sa depresia častejšie spája s poruchami príjmu potravy. Buď takmer nejedia a obyčajne aj veľmi zle spia, alebo jedia a spia v podstate stále. Častejšie sa u nich objavujú aj iné sprievodné duševné poruchy, ako napríklad panická porucha. „Keďže u mužov sa depresia ťažšie rozpoznáva, dlhšie sa nelieči a prejde aj do ťažších štádií. Práve preto sa muži častejšie pokúsia o samovraždu a v porovnaní so ženami sa im aj častejšie podarí,“ konštatuje psychiater.

Vedci: Smútok spôsobuje zápal v tele a môže vás zabiť! Kedy ste v riziku?

Hoci ženy si problém skôr priznajú, vedia ho opísať a dajú si aj pomôcť, spolupracujú v liečbe len o čosi zodpovednejšie než muži. Bývajú ale poctivejšie v dodržiavaní nefarmakologických postupov – v zmenách životného štýlu či psychoterapii. „V pravidelnosti užívania liekov, nielen antidepresív, sú na tom z dlhodobého hľadiska lepšie muži,“ potvrdzuje MUDr. Dragašek. Rozdiely sú aj v tom, že sa im lieky v organizme inak vstrebávajú a premieňajú, čo môže viesť k rozdielom v úspešnosti liečby.

Depresia aj bolí

Ide o bolesť bez jednoznačnej telesnej príčiny. Najčastejšie sa to týka bolesti hlavy, chrbta, kĺbov. Depresia môže zvýrazňovať už prítomné bolestivé stavy, čo vedie k prehliadnutiu príznakov depresie, pretože bolesť sa pripíše len telesnému ochoreniu. K telesným prejavom depresie patria poruchy spánku, rôzne tráviace ťažkosti, zmena apetítu, ale aj celková vyčerpanosť a únava. Existujú aj formy depresie, ktoré sa prejavujú čisto telesnými príznakmi, bez emočných prejavov. Ide o takzvanú depresiu bez depresie, a tá sa najčastejšie prehliada a nesprávne diagnostikuje.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor