MENU
zdravy-zivot

Diabetici pozor! Vedeli ste, že to ide aj bez pichania do prsta?

Ilustračné foto
Zdroj: Abbott
Zdravý život

Diabetici pozor! Vedeli ste, že to ide aj bez pichania do prsta?

Systém FreeStyle® Libre od spoločnosti Abbott je bezbolestný a diskrétny, zároveň však rovnako spoľahlivý ako merače hladiny glukózy z krvi.

Monitorovanie hladiny glukózy je pre diabetikov kľúčové. Dlhodobo bolo pichanie do prsta jedinou možnosťou získania údajov o hladine glukózy v krvi. Vďaka technológiám sa však aj v tejto oblasti urobili pokroky. Systém FreeStyle® Libre je unikátnou technológiou merania hladiny glukózy, ktorá nevyžaduje bolestivé pichanie do prsta. Životne dôležité hodnoty odčítava nepretržite, pomocou senzora umiestneného na zadnej strane hornej časti paže. Systém nie je nutné kalibrovať, čo tento produkt radikálne odlišuje od ostatných existujúcich systémov kontinuálneho monitorovania glukózy.

Systém FreeStyle Libre je vhodný pre diabetikov 1. aj 2. typu. Neinvazívne meranie hladiny glukózy v medzibunkovom moku sa podľa posledných niekoľkomesačných testov a analýz jednoznačne vyrovná meraniu hladiny glukózy z krvi. Dôležité je, že poisťovne hradia tento systém diabetikom 1. typu pri liečbe intenzifikovaným inzulínovým režimom. Systém FreeStyle Libre je určený dospelým a deťom od 4 rokov.

Spýtajte sa svojho lekára na možnosť vyskúšať senzor zadarmo.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Abbott

Chronické metabolické ochorenie diabetes mellitus postihuje podľa Národného centra zdravotníckych informácií (údaje z roku 2020)[1] 352 130 pacientov, ktorí spadajú do systematickej starostlivosti diabetológov. U pacientov dlhodobo prevláda diabetes 2. typu (91,1 % prípadov, v počte 320 688 pacientov), diabetes 1. typu je diagnostikovaný u 7,4 % pacientov (26 171), pričom vyše 2 000 z toho tvoria deti a dospievajúci pacienti vo veku do 18 rokov liečení inzulínom. Až 70 % z nich musí dostávať inzulín minimálne trikrát denne.

Ako Systém FreeStyle® Libre funguje?

Systém FreeStyle Libre tvorí malý okrúhly senzor, nie väčší ako dvojeurová minca, ktorý je umiestnený na zadnej strane hornej časti paže. Tento senzor meria každú minútu hladinu glukózy v medzibunkovom moku prostredníctvom vlákna (krátkeho 5 mm a tenkého len 0,4 mm), ktoré je bezbolestne zavedené tesne pod kožu.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Abbott

Na mieste aplikácie senzor drží pomocou špeciálnej nálepky na jeho spodnej časti, prostredníctvom ktorej sa senzor k telu prilepí. Výsledok merania hladiny glukózy získate bezbolestne, za menej ako jednu sekundu priložením mobilnej aplikácie alebo čítačky k senzoru. Odčítanie je možné aj cez oblečenie, vďaka čomu je meranie diskrétne a maximálne pohodlné. Výsledok nameranej hladiny glukózy sa zobrazuje v reálnom čase, dostupné sú aj ostatné merania a vývoj hladiny glukózy. Čítačka uchováva údaje za obdobie až 90 dní.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Abbott

Tento systém vďaka senzoru a čítačke zabezpečuje okamžité monitorovanie glukózy, pričom poskytuje kompletný obraz o aktuálnej hodnote glukózy a navyše môže používateľ – diabetik ihneď zistiť, ako sa mení hladina glukózy, vrátane jej aktuálnej hodnoty, 8-hodinovej histórie a šípky trendu, ktorá ukazuje, či hladina glukózy rastie, klesá alebo zostáva stabilná. To všetko jednoduchým naskenovaním senzoru mobilnou aplikáciou alebo čítačkou.

Výhody Systému FreeStyle® Libre

  • Systém nie je nutné kalibrovať
  • Jednorazový vodoodolný senzor je umiestnený na zadnej strane hornej časti paže, kde zabezpečuje kontinuálne meranie glukózy až 14 dní – presnosť senzora je konzistentná počas celého obdobia
  • Meranie glukózy je možné pomocou rýchleho skenovania vykonať toľkokrát denne, koľkokrát je to potrebné
  • Každé skenovanie poskytuje aktuálnu hodnotu hladiny glukózy, 8-hodinovú históriu a šípku trendu, ktorá ukazuje smer vývoja hladiny glukózy
  • Senzor je možné nosiť počas kúpania, sprchovania, plávania alebo cvičenia
  • Údaje generované systémom sú navrhnuté tak, aby pomohli ľuďom robiť informované rozhodnutia týkajúce sa stravy a iných návykov pre lepšiu kompenzáciu diabetu po konzultácii s odborníkom

Viac na www.FreeStyleLibre.sk alebo na 0800 189 564

Aplikácia FreeStyle LibreLink, Systém na okamžité monitorovanie glukózy FreeStyle Libre (Senzor) a Systém na okamžité monitorovanie glukózy FreeStyle Libre (Čítačka) sú zdravotníckymi pomôckami. Číslo notifikovanej osoby: 2797. Čítajte pozorne príručku používateľa a informácie o bezpečnom používaní.

FreeStyle, Libre a súvisiace obchodné značky sú značkami spoločnosti Abbott.
© 2023 Abbott ADC-69693 v1.0 01/23

[1] https://data.nczisk.sk/statisticke_vystupy/Diabetologia/Cinnost_diabetologickych_ambulancii_v_SR_2020_sprava_k_publikovanym_vystupom.pdf

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor